Kultura

2010 - rokiem Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2009 12:29
Wiemy już, że rok 2010 będzie rokiem Fryderyka Chopina. Wiąże się to z dwusetną rocznicą urodzin pianisty. Dziś minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że z tej okazji w Cannes na MIDEM odbędzie się duża, międzynarodowa konferencja.

Przygotowania do obchodów trwają już od roku. Minister poinformował, że Niemcy, Chiny, Francja, Rosji i Japonia mocno zaangażują się w to wydarzenie. Pozytywne informacje na temat roku Chopinowskiego przychodzą także z krajów bardziej egzotycznych jak Malezja, Singapur czy Brazylia. Ważną jest również propozycja francuskiej minister kultury i komunikacji, Christine Albanel o zorganizowaniu wspólnej konferencji w Paryżu. I to co najbardziej cieszy  - grób Fryderyka Chopina został objęty narodową opieką państwową, o co starano się przez 20-30 lat.

Najważniejsze miejsce dla organizacji Roku Chopinowskiego to jednak Polska, a w niej Żelazowa Wola, Brochów, miejscu chrztu Chopina, warszawski Zamek Ostrogskich, który jest remontowany na potrzeby nowego Muzeum Fryderyka Chopina na Tamce.Wszystkie prace remontowe mają zakończyć się w tym roku. Jak w grudniu zapowiadał dyrektor Muzeum Fryderyka Chopina, Andrzej Sułek: Muzeum Fryderyka Chopina na Tamce będzie najnowocześniejsze na świecie.

Zaplanowano, że w 2010 roku odbędzie się dziesięć koncertów na przełomie lutego i marca, w których wezmą udział najsłynniejsi pianiści, m.in. Martha Argerich i być może Maurizio Pollini oraz Krystian Zimerman. Dodatkowo zostanie wydany w kilku językach przewodnik po Europie Chopina. Organizowany jest portal internetowy Chopin 2010, który wielbicielom kompozytora zapewni dostęp do wszelkich informacji i publikacji na jego temat. Powstanie sieć szlaków po miejscach, gdzie bywał kompozytor.

Powstał również projekt „Chopin w stolicach Europy”, który zakłada organizację koncertów w Paryżu, Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie.

Wydaje się, że najważniejszym wydarzeniem jubileuszu będzie XVI Konkurs Chopinowski, który jak zawsze zorganizuje Instytut Fryderyka Chopina.

 

Więcej informacji: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Łańcuch VI" czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2009 06:29
Inauguracyjny koncert "Lutosławski Piano Duo", koncert kameralny "Lutosławski Quartet Wrocław", koncert dla dzieci oraz finałowy występ Orkiestry Filharmonii Wrocławskiej, to najważniejsze atrakcje szóstej edycji festiwalu poświęconego twórczości Witolda Lutosławskiego "Łańcuch VI", który odbędzie się w dniach 3- 7 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncertu inauguracyjnego będzie można wysłuchać w Programie 2, który objął nad przedsięwzięciem patronat media
rozwiń zwiń

Czytaj także

Listy Fryderyka Chopina

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2009 14:37
Z okazji zbliżającej się dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina wybitni polscy muzykolodzy: Zofia Helman, Zbigniew Skowron i Hanna Wróblewska-Straus przygotowali źródłowo- krytyczne opracowanie korespondencji Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Chopin i jego Europa"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2009 09:34
24 koncerty, w tym 11 koncertów symfonicznych, 13 recitali fortepianowych i koncertów kameralnych - to wszystko czeka melomanów w Warszawie podczas piątego Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:16
Od 7 do 15 sierpnia w Dusznikach będzie miał miejsce już 64. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tribute from Asia". Fryderyk Chopin w Indiach.

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 16:24
Galowy koncert w indyjskim mieście Pune zainaugurował obchody roku Fryderyka Chopina w Indiach. Kolejne recitale odbędą się między innymi w Delhi, Kalkucie oraz Bengaluru
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samogrający fortepian Chopina

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 09:16
Życie i twórczość Fryderyka Chopina będą tematem przewodnim 55 Międzynarodowych Targów Książki, które odbędą się od 20 do 23 maja w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 13:54
„Chopin W Trójce” to nowy konkurs, który na naszej antenie rusza w poniedziałek, 1 marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin 2010 - "Szopka"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2010 20:05
Szopka to projekt autorski Agnieszki Szczepaniak, absolwentki klasy fortepianu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RTK wydanie bardzo intensywne

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2010 13:00
płeć? sprawdzam! --- sny mani --- showoff i photomonth --- audioart --- nowy oz --- nasi w bejrucie! --- downtown --- chopin gainsbourg smolik
rozwiń zwiń

Czytaj także

Etniczny Chopin i liryczna Osiecka

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2010 12:30
W Muzycznej Jedynce serdeczne życzenia składamy Edrcowi Claptonowi, który obchodzi dziś okrągłe urodziny.
rozwiń zwiń