Kultura

Popularyzatorka kultury odznaczona

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2009 15:12
Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń, wręczyła 10 września brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis Mirze Paucz.

 

Mira Paucz od wielu lat prowadzi w Stanach Zjednoczonych księgarnię „Polonia Bookstore”. Dzieki jej staraniom wiele dzieł polskiej literatury obecnych jest na półkach bibliotek uniwersyteckich, publicznych oraz w domach prywatnych. Ponadto, w latach 80. „Polonia Bookstore” wydawała książki polskich pisarzy, którzy, ze względu na cenzurę, nie mogli publikować w kraju, m.in. książki Marka Nowakowskiego. Mira Paucz organizuje także koncerty polskiej muzyki, spotkania z licznymi pisarzami, reżyserami, aktorami i działaczami emigracyjnymi.

W tym roku przypada 40 rocznica powstania księgarni „Polonia Bookstore”.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdynia literacko

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2009 12:08
14 książek zostało nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia. Nagroda po raz czwarty zostanie przyznana w trzech kategoriach: proza, poezja i eseistyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hiszpańska pora

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2009 09:49
Już dziś w kilkunastu miastach w Polsce rozpoczyna się Festiwal 4 Pory Książki – Pora Prozy. Ta, trzecia w tym roku odsłona festiwalu, poświęcona będzie literaturze hiszpańskojęzycznej, stąd zaproszeni goście: Susana Fortes z Hiszpanii, Pablo De Santis z Argentyny i Leonardo Padura z Kuby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze książki Europy Środkowej

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2009 09:12
We Wrocławiu poznamy dzisiaj 7 autorów, którzy zakwalifikują się do ścisłego finału Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze dziennikarki odznaczone

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2009 09:25
Dwie wybitne dziennikarki radiowe, Anna Sekudewicz i Irena Piłatowska otrzymają medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
rozwiń zwiń