Kultura

Matejko zostaje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 09:08
Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" nie pojedzie do Krakowa, a zostanie w Warszawie i będzie poddany konserwacji - zdecydowała komisja kuratorów.

Obraz miał być wypożyczony w lipcu na rocznicową wystawę na Wawelu "Na znak świetnego zwycięstwa", a w przyszłym roku na wystawę "Polska-Niemcy -Tysiąc lat sąsiedztwa w Europie", która prezentowana będzie w Berlinie.

Dorota Ignatowicz-Woźniakowska, główna konserwator Muzeum Narodowego w Warszawie, wyjaśnia, że wywiezienie obrazu z Warszawy groziłoby jego uszkodzeniem. - Obraz wymaga bardzo poważnych prac konserwatorskich. Nie były one wykonywane od blisko 60 lat- dodaje.

Według wstępnych szacunków, koszt całkowitej konserwacji obrazu o powierzchni 42 metrów kwadratowych, może wynieść nawet dwa miliony złotych. Nie wiadomo na razie w jaki sposób konserwacja "Bitwy pod Grunwaldem" zostanie sfinansowana. Muzeum zastanawia się nad zebraniem części środków za pomocą tzw."cegiełek", które mogłyby być sprzedawne w Muzeum Narodowym. Jednak główny koszt będzie pewnie pochodził z budżetu państwa.

Obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem" powstawał przez sześć lat. Matejko malował go w Krakowie od 1872 do 1878 roku.


www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Archiwa sztuki

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 09:30
Tomy papierów, teczek, zapisków, część z nich na nowoczesnych elektronicznych nośnikach – tak dziś kojarzy nam się archiwum. Wielu powie „- Nuda”. Do spojrzenia na archiwum inaczej zapraszają organizatorki interdyscyplinarnego seminarium/warsztatu: „Archiwalna gorączka. Archiwa współczesnej historii i sztuki w Polsce po 1989 roku”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy realizm

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2010 10:43
100 prac jednego z najlepszych współczesnych malarzy polskich, Marcina Maciejowskiego można oglądać od 26 marca w Muzeum Narodowym w Krakowie. Czy jest to artysta młody, pozostaje kwestią dyskusyjną. Na pewno jest młody jak na artystę, który doczekał się tak dużej wystawy w salach Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Panny do interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 10:48
"Panny dworskie" Diego Velázqueza to obraz uznany przez historyków sztuki za jedno z najważniejszych dzieł w całej historii sztuki. Został namalowany w 1656 roku, obecnie przechowywany i eksponowany jest w madryckim Muzeum Prado.
rozwiń zwiń