Kultura

Mazowieckie święta

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 08:23
XIX-wieczna wieś Boże Narodzenie świętowała od Wigilii do święta Trzech Króli, a czas ten nosił nazwę "Gody". Ten barwny czas w swych chatach i dworkach prezentuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Muzeum zabiera nas w podróż po obyczajach naszych przodków. Opowiada historię o XIX-wiecznych wieczerzach wigilijnych, podczas których dzielono się opłatkiem z bliskimi jak i z bydłem, do izby przynoszono snop żyta lub owsa, aby zapewnić urodzaj w nadchodzącym roku. Oczywiście nie obywało się bez przesądów i wróżb.


Dziś przyzwyczailiśmy się już do kolorowych, szklanych bombek kupowanych w sklepach, zaś Muzeum w Sierpcu prezentuje dekoracje wykonywane własnoręcznie przez gospodynie domowe: nad stołem wigilijnym zawieszano ozdoby wyklejane z białego i kolorowego opłatka w formie kół, jabłek, kołysek, gwiazd i kółek; do sufitów podwieszano pająki, za obrazy wtykano niekiedy zielone gałązki sosny lub świerczyny.

''

Humoru wystawie dodają kolędnicy, którzy zaczynając od drugiego dnia świąt kolędowali po domach, składając życzenia świąteczne i śpiewając kolędy. Ich tradycyjne przebrania i rekwizyty również można zobaczyć w Sierpcu.

W związku z bożonarodzeniową wystawą w Sierpcu obywają się również prezentacje filmowe dotyczące Muzeum i kultury ludowej Mazowsza północno-zachodniego.

Wystawa "Boże Narodzenie na Mazowszu" prezentowana jest od 15 grudnia 2009 do 28 lutego 2010.

(pm na podst. info. pras. i Poranka Dwójki)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

"Odnaleziony" Caravaggio

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2008 09:24
Dwa obrazy Caravaggia można oglądać na wystawie otwartej w zeszłym tygodniu w Edynburgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Amerykański sen

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2009 13:44
W Muzeum Narodowym w Krakowie oglądać można multimedialną wystawę zorganizowaną w dziewięćdziesiątą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Główną ideą ekspozycji jest pokazanie zjawisk, osób, pojęć związanych z amerykańską kulturą, które były ważne dla pokoleń Polaków przeżywających swoją młodość w realiach PRL-u.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100 lat abstrakcjonizmu

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:52
Od niedzieli (31 stycznia) w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a dokładnie w jego Oddziale Sztuki Nowoczesnej MNG – Pałac Opatów w Oliwie można będzie oglądać wystawę "W stulecie abstrakcji. Wystawa ze zbiorów malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Całkiem nowe malarstwo

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2009 10:26
We Wrocławiu otwarto pokonkursową wystawę młodego polskiego malarstwa. A jest to wystawa szczególna, podsumowująca już 9. Konkurs Gepperta.
rozwiń zwiń