Historia

Ostatnia bitwa Września

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2011 10:00
Generał Kleeberg: Wojna jest przegrana, ale honor żołnierza nie jest przegrany. Mam żołnierzy pod swoją komendą i nie opuszczę ich...
Audio

6 października 1939 roku złożyli broń żołnierze walczący pod Kockiem. Była to ostatnia bitwa kampanii wrześniowej. Walki toczone przez Samodzielną Grupę Operacyjną "Polesie" generała Franciszka Kleeberga z 13. i 29. Dywizją Zmotoryzowaną Wehrmachtu, trwały do 5 października.

Więcej na temat II wojny światowaj w serwisie RADIA WOLNOŚCI ORAZ II WOJNA ŚWIATOWA

W archiwach Radia Wolna Europa zachowały się wspomnienia uczestników bitwy pod Kockiem, nagrane w 1969 roku. Podpułkownik Edward Boniecki, który walczył w Dywizji Kawalerii "Zaza", podkreślał nadzwyczajne poświęcenie żołnierzy biorących udział w bitwie, a zwłaszcza szwadronu łączności. Jeden z telefonistów utrzymywał łączność siedząc we wsi przez którą przechodzili Niemcy - podkreślał Boniecki.

Dowódca szwadronu ułanów, major Jerzy Mielżyński wspominał ostatnią potyczkę 5 października, w lesie pod Wolą Gułowską, gdy Polacy trzykrotnie odparli niemieckie ataki. Jednak wobec braku amunicji i szans na kontynuowanie walki, generał Kleeberg zdecydował się 6 października na złożenie broni. Major Mielżyński opowiadał, że po kapitulacji, już w Dęblinie, gdy jako jeńcy czekali na transport, jeden z dowódców wojsk niemieckich, w szczególny sposób wyraził uznanie dla walczących Polaków.

Eugeniusz Pfeipfer, wachmistrz z 1. pułku ułanów krechowieckich, nie krył wzruszenia, gdy wspominał moment zdawania broni, już po kapitulacji. Biliśmy się przez cztery dni bez przerwy. Koń i ułan byli zmęczeni. Plutonowy z działka przeciwpancernego płakał, gdy kład ostatni nabój do lufy. Kiedy szliśmy do niewoli Niemcy nam salutowali - wspominał.

/

 

 

 

Na kilka godzin przed kapitulacją gen. Kleeberg mówił do jednego z oficerów: Nic sobie nie mamy do zarzucenia. Zachowaliśmy honor żołnierski do końca. Kiedyś, gdy Ojczyzna zażąda od nas rachunku, będziemy mogli odpowiedzieć na każde pytanie...

6 października około godziny 2. w nocy polscy parlamentariusze przekazali uzgodniony tekst aktu kapitulacji. O godzinie 10. we wsi Czarna rozpoczęło się składanie broni. Przed złożeniem broni żołnierzom odczytano pożegnalny rozkaz generała Franciszka Kleeberga. W tej ostatniej bitwie kampanii wrześniowej Polacy stracili 250. żołnierzy.

 

/
Czytaj także

Czarny poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2009 06:35
25 września 1939 roku Warszawa przeżyła niespotykany w historii świata nalot bombowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Siedem dni na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 06:00
7 września 1939 roku, po siedmiu dniach bohaterskiej walki skapitulowała załoga Westerplatte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa kapituluje

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 08:40
28 września 1939 roku o godzinie 13.15, w budynku fabryki Skody na Rakowcu gen. Tadeusz Kutrzeba i gen. Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji stolicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Tokarzewski-Karaszewicz

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2010 12:49
Ur. 1893, zm. 1964. Generał Wojska Polskiego, wolnomularz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego Słowacja napadła na Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2011 06:00
Część historyków utrzymuje, że Słowacja nie była w 1939 roku agresorem, ale pragnęła jedynie odzyskać utracone na rzecz Polski rejony Spisza i Orawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy próbują zdobyć Warszawę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 06:00
8 września 1939 roku, do broniącej się stolicy dotarły oddziały 4. Dywizji Pancernej Werhmachtu. Niemcy próbowali zdobyć stolicę z marszu.
rozwiń zwiń