Historia

Reagan straszy Jaruzelskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2011 06:00
23 grudnia 1981 roku - w odpowiedzi na ogłoszenie stanu wojennego - Amerykanie wprowadzili sankcje gospodarcze wobec PRL.
Audio
  • Antoni Dudek Moskwa obawiała sie reakcji Reagana
  • Przemówienie Ronalda Reagana - prezydenta USA - na temat sytuacji w Polsce (j. angielski).
  • Wiesław Górnicki: Nikt nie odwiedzie nas od socjalistycznych przekształceń.

Obejmowały one zablokowanie eksportu nowoczesnych technologii i dostępu do kredytów oraz cofnięcie klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu z USA.
Na informację o ogłoszeniu w Polsce stanu wojennego negatywnie zareagowały praktycznie wszystkie kraje zachodnie. Najbardziej dolegliwa dla władz komunistycznych okazała się jednak postawa Stanów Zjednoczonych.

Po bezskutecznych apelach ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana do rządu PRL o zniesienie stanu wojennego, Amerykanie 23 grudnia 1981 roku ogłosili nałożenie sankcji na PRL.

ZAPRASZAMY DO SERWISU STAN WOJENNY

USA zamroziły oficjalne kontakty z PRL, zawiesiły rządowe gwarancje na kredyty, wprowadziły zakaz połowu na amerykańskich wodach i wstrzymały dostawy dla rolnictwa. Polskie samoloty otrzymały zakaz wstępu w amerykańską przestrzeń, częściowo zawieszono współpracę naukową, zablokowano również dostęp do Polski nowych technologii.

Reagan pozbawił PRL klauzuli najwyższego uprzywilejowania w handlu ze Stanami Zjednoczonymi. Zawieszone zostały także gwarancje pożyczkowe Banku Eksportowo-Importowego, zablokowano udzielanie kredytów, akcentując sprzeciw władz amerykańskich w kwestii przyjęcia Polski do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Równocześnie Stany Zjednoczone prowadziły akcję propagandową, której celem było podkreślenie, iż sankcje są skierowane tylko przeciwko reżimowi komunistycznemu, a nie polskiemu społeczeństwu, wobec którego Amerykanie deklarowali sympatię i solidarność. Organizowano liczne akcje pomocowe dla Polaków w kraju, wspierano także polskich emigrantów i Polonię.

Propaganda o sankcjach

„Jedno z pytań, które dość często przewija się w rozmowach z cudzoziemcami brzmi – jak poradzimy sobie z bardzo komplikującymi nasze zamierzenia sankcjami zachodnimi. Nie będę robił tajemnicy z faktu, że są one dość poważne. Przykładowo wstrzymanie dostaw amerykańskiej kukurydzy dla polskiego przemysłu drobiarskiego spowoduje obniżenie spożycia mięsa w tym roku o 7 kg na głowę mieszkańca. Musieliśmy zarżnąć prawie 23 mln kurcząt, bo to nie jest tak, że można zastąpić jedną kukurydzę drugą kukurydzą (…), to nie jest zwykła kukurydza, tylko jakoś wzbogacana, więc odcięcie  tej karmy powoduje konieczność zamknięcia ferm. W tej chwili mamy już 13 tys. ludzi bezrobotnych, zwolnionych z przemysłu drobiarskiego” – tak major Wiesław Górnicki tłumaczył słuchaczom Polskiego Radia skutki wprowadzenia sankcji wobec Polski przez kraje Zachodu. Cykliczny felieton doradcy gen. Wojciecha Jaruzelskiego do spraw prasowych wygłoszony w kwietniu 1982 roku.

Wprowadzone w 1981 roku sankcje zostały nieco złagodzone w roku 1983 po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski, zniesieniu stanu wojennego oraz wypuszczeniu z więzień wielu działaczy opozycji. Do całkowitego zniesienia sankcji nawoływać zaczęli z czasem zarówno członkowie podziemia antykomunistycznego z Lechem Wałęsą na czele, jak i przedstawiciele amerykańskiej Polonii. Inicjatywę wspierało także otoczenie Jana Pawła II.

Ostatecznie wszelkie sankcje Stanów Zjednoczonych wobec Polski zostały zniesione 19 lutego 1987 roku.

Czytaj także

"Jaruzelski chce narzucić swoją wizję wydarzeń"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 09:38
- Generał Wojciech Jaruzelski chciał przywrócić czystość doktrynalną systemu, która została zaburzona przez powstanie Solidarności - twierdzi historyk prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cały świat solidaryzował się wtedy z Polakami

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 18:30
TVP Historia w rocznicę stanu wojennego pokaże amerykański show, który powstał w kilka tygodni po 13 grudnia 1981 roku, w geście solidarności z Polakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wujec: stan wojenny to zbrodnia moralna

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 10:00
Były opozycjonista podkreślił, że najgorsze w stanie wojennym było to, że wielu działaczy opozycji nie próbowało już później walczyć z władzą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

13 grudnia widziany z dwóch stron (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 08:11
Andrzej Mietkowski (polskieradio.pl): Zapraszamy do odwiedzenia serwisu poświęconego stanowi wojennemu.
rozwiń zwiń