Historia

IPN szuka masowych grobów na zdjęciach lotniczych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 06:49
Archiwalne zdjęcia mogą pomóc w znalezieniu miejsca masowych pochówków ofiar obławy augustowskiej - dowiedział się "Nasz Dziennik".
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiej
Krzyż w Gibach poświęcony pamięci Polaków pomordowanych podczas obławy augustowskiejFoto: Wikipedia/Radosław Drożdżewski

Prokuratorzy zweryfikowali wiele hipotez co do miejsca zbrodni. Prezes IPN doktor Łukasz Kamiński przyznaje, że one się nie potwierdziły. Dlatego postanowiono spróbować odnaleźć miejsca masowych grobów w inny sposób - czytamy w gazecie.
Prezes IPN tłumaczy, że zdjęcia, które mogą pomóc wykonano w 1947 roku nad terytorium całego kraju. Przechowuje je Centralne Archiwum Wojskowe. Łukasz Kamiński przekonuje, że jest to skuteczna metoda, bo na takich zdjęciach widać masowe groby.

Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>

IAR, to

Czytaj także

Sądowy spór wokół książki o obławie augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 16:49
Białostocki sąd zdecyduje, czy należy usunąć dwie informacje z książki wydanej przez IPN. Jedna z osób wymienionych w pozycji domaga się też przeprosin od jej autorki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsce hitlerowskich mordów w Piaśnicy pod lupą IPN

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2013 16:40
Śledczy z gdańskiego IPN przeszukali las w okolicach Piaśnicy w Pomorskiem. Poszukiwali śladów nieodkrytych mogił Polaków wymordowanych w 1939 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były strażnik w Auschwitz z zarzutem 9515 morderstw

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 12:12
Śledczy ustalili, że Hans Lipschis brał udział w selekcji więźniów. Ludzie wskazani przez esesmanów szli na śmierć, do komór gazowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kustosz Pamięci Narodowej: pamięć znaczy tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2013 22:31
- Tomasz miał przekonanie, że tak, jak człowiek dotknięty amnezją traci swoją tożsamość, tak naród, który odetnie się od swojej historii, starci swoją narodową tożsamość - powiedziała w Jedynce Magdalena Merta, która odebrała nagrodę przyznaną pośmiertnie jej mężowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Listy do "Zośki": chciałabym być taka jak wy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:32
- Bohaterowie "Kamieni na szaniec" są dla mnie jak bracia. Wychowują mnie, uczą, że nie wolno się załamywać. Też popełniali błędy, ale starali się je naprawiać - opowiada Weronika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezes IPN: nie ma usprawiedliwienia dla zbrodni wołyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 12:54
Prezes IPN Łukasz Kamiński podkreśla, że żadne błędy polskiej polityki w okresie międzywojennym nie mogą usprawiedliwiać zbrodni wołyńskiej.
rozwiń zwiń