Historia

Wigilie Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 15:33
W domu poety Wigilia zawsze była dniem uroczystym - oprócz oczekiwania na Boże Narodzenie świętowano urodziny i imieniny romantycznego wieszcza.
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawiepolona.pl
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.plFoto: http://polona.pl/item/474057/0/Jan Mieczkowski

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaolziu lub Nowogródku. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany jest za największego poetę polskiego romantyzmu i literatury polskiej, a w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego.

– Dzień ten w takie wprawiał mnie wzruszenie, że całą noc przepędzałam prawie w gorączce. Rano  szliśmy do ojca składać życzenia i podarki. Później zaczynała się cała procesja przyjaciół i znajomych, która przez cały dzień trwała bez przystanku  – wspominała Maria, najstarsza córka Adama Mickiewicza, dzień Wigilii, kiedy to jej ojciec świętował imieniny i urodziny.

Posłuchaj "Wigilii poetów", archiwalnej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa autorstwa Andrzeja Dobosza z 24 grudnia 1990 r. W audycji m.in.: fragmenty wspomnień Marii – najstarszej córki Mickiewicza – o rodzinnej wieczerzy wigilijnej.


Posłuchaj
19:44 Wigilie poetów.mp3 "Wigilie poetów" - audycja archiwalna Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, 24 grudnia 1990 r.

 

Mickiewicz przez 20 lat mieszkał z rodziną w Paryżu. W 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską. Tam na świat przyszła jego najstarsza z szóstki dzieci – córka Maria. W audycji przytaczane są wspomnienia Marii o wspólnych wigiliach i gościach odwiedzających w święta dom Mickiewiczów.

W 1840 roku Mickiewicz objął katedrę języków słowiańskich w Collège de France, gdzie wygłosił tzw. prelekcje paryskie. Na wykłady Mickiewicza uczęszczało wielu znanych twórców, działaczy i myślicieli, w tym George Sand. W latach 1841–1844 był prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Literackiego w Paryżu. Ze względu na pozycję społeczną i aktywność w polskich środowiskach patriotycznych Adama Mickiewicza uznaje się powszechnie za czołowego reprezentanta tzw. Wielkiej Emigracji.

Posłuchaj audycji i przywołanych wspomnień z pierwszego wykładu w Collège de France, na którym sala była wypełniona po brzegi, a Mickiewicz mówił przez godzinę, tylko dwa razy zaglądając do notatek.

Posłuchaj również o słynnej uczcie, która odbyła się w święta Bożego Narodzenia w 1840 roku. Przeszła do historii jako wieczór pojedynku improwizacji dwóch wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.  

im

Czytaj także

Zygmunt Krasiński - wieszcz rozdarty miłością i cierpieniem

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:38
Miał być dyplomatą, a został poetą, jednym z trzech najwybitniejszych polskich wieszczów, mówił o sobie, że jest "wierszokletą z niebiańskimi dźwiękami w sercu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Mickiewicz. Romantyczny wieszcz, prekursor fantastyki naukowej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 05:50
Narodowy wieszcz doby romantyzmu miał znacznie więcej zainteresowań niż literatura. Oprócz poezji oddawał się także działalności patriotycznej, wykładał na uniwersytecie we Francji, zgłębiał tajniki przyrody oraz... był prekursorem fantastyki naukowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 06:00
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnica śmierci Mickiewicza. Wśród podejrzanych cholera, Rosjanie i...

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 07:52
Śmierć Adama Mickiewicza, której 165. rocznica przypada 26 listopada, nadal otacza tajemnica. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę. Na jego śmierci mogło zależeć Rosjanom oraz przeciwnikom politycznym z kręgów polskiej emigracji, a okoliczności zgonu mogą wskazywać na otrucie.
rozwiń zwiń