X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Historia

Wigilie Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2018 06:00
W domu poety Wigilia zawsze była dniem uroczystym - oprócz oczekiwania na Boże Narodzenie świętowano urodziny i imieniny romantycznego wieszcza.
Audio
  • "Wigilie poetów" - audycja archiwalna Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, 24 grudnia 1990 r.
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawiepolona.pl
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.plFoto: http://polona.pl/item/474057/0/Jan Mieczkowski

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaolziu lub Nowogródku. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany jest za największego poetę polskiego romantyzmu i literatury polskiej, a w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego.

– Dzień ten w takie wprawiał mnie wzruszenie, że całą noc przepędzałam prawie w gorączce. Rano  szliśmy do ojca składać życzenia i podarki. Później zaczynała się cała procesja przyjaciół i znajomych, która przez cały dzień trwała bez przystanku  – wspominała Maria, najstarsza córka Adama Mickiewicza, dzień Wigilii, kiedy to jej ojciec świętował imieniny i urodziny.

Posłuchaj "Wigilii poetów", archiwalnej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa autorstwa Andrzeja Dobosza z 24 grudnia 1990 r. W audycji m.in.: fragmenty wspomnień Marii – najstarszej córki Mickiewicza – o rodzinnej wieczerzy wigilijnej.

Mickiewicz przez 20 lat mieszkał z rodziną w Paryżu. W 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską. Tam na świat przyszła jego najstarsza z szóstki dzieci – córka Maria. W audycji przytaczane są wspomnienia Marii o wspólnych wigiliach i gościach odwiedzających w święta dom Mickiewiczów.

W 1840 roku Mickiewicz objął katedrę języków słowiańskich w Collège de France, gdzie wygłosił tzw. prelekcje paryskie. Na wykłady Mickiewicza uczęszczało wielu znanych twórców, działaczy i myślicieli, w tym George Sand. W latach 1841–1844 był prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Literackiego w Paryżu. Ze względu na pozycję społeczną i aktywność w polskich środowiskach patriotycznych Adama Mickiewicza uznaje się powszechnie za czołowego reprezentanta tzw. Wielkiej Emigracji.

Posłuchaj audycji i przywołanych wspomnień z pierwszego wykładu w Collège de France, na którym sala była wypełniona po brzegi, a Mickiewicz mówił przez godzinę, tylko dwa razy zaglądając do notatek.

Posłuchaj również o słynnej uczcie, która odbyła się w święta Bożego Narodzenia w 1840 roku. Przeszła do historii jako wieczór pojedynku improwizacji dwóch wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.  

im