Historia

Wigilie Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 06:00
W domu poety Wigilia zawsze była dniem uroczystym - oprócz oczekiwania na Boże Narodzenie świętowano urodziny i imieniny romantycznego wieszcza.
Audio
  • "Wigilie poetów" - audycja archiwalna Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, 24 grudnia 1990 r.
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawiepolona.pl
Adam Mickiewicz. Materiał ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie/polona.plFoto: http://polona.pl/item/474057/0/Jan Mieczkowski

Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaolziu lub Nowogródku. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany jest za największego poetę polskiego romantyzmu i literatury polskiej, a w Europie zachodniej porównywany do Byrona i Goethego.

– Dzień ten w takie wprawiał mnie wzruszenie, że całą noc przepędzałam prawie w gorączce. Rano  szliśmy do ojca składać życzenia i podarki. Później zaczynała się cała procesja przyjaciół i znajomych, która przez cały dzień trwała bez przystanku  – wspominała Maria, najstarsza córka Adama Mickiewicza, dzień Wigilii, kiedy to jej ojciec świętował imieniny i urodziny.

Posłuchaj "Wigilii poetów", archiwalnej audycji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa autorstwa Andrzeja Dobosza z 24 grudnia 1990 r. W audycji m.in.: fragmenty wspomnień Marii – najstarszej córki Mickiewicza – o rodzinnej wieczerzy wigilijnej.

Mickiewicz przez 20 lat mieszkał z rodziną w Paryżu. W 1834 roku ożenił się z Cecylią Szymanowską. Tam na świat przyszła jego najstarsza z szóstki dzieci – córka Maria. W audycji przytaczane są wspomnienia Marii o wspólnych wigiliach i gościach odwiedzających w święta dom Mickiewiczów.

W 1840 roku Mickiewicz objął katedrę języków słowiańskich w Collège de France, gdzie wygłosił tzw. prelekcje paryskie. Na wykłady Mickiewicza uczęszczało wielu znanych twórców, działaczy i myślicieli, w tym George Sand. W latach 1841–1844 był prezesem Wydziału Historycznego Towarzystwa Literackiego w Paryżu. Ze względu na pozycję społeczną i aktywność w polskich środowiskach patriotycznych Adama Mickiewicza uznaje się powszechnie za czołowego reprezentanta tzw. Wielkiej Emigracji.

Posłuchaj audycji i przywołanych wspomnień z pierwszego wykładu w Collège de France, na którym sala była wypełniona po brzegi, a Mickiewicz mówił przez godzinę, tylko dwa razy zaglądając do notatek.

Posłuchaj również o słynnej uczcie, która odbyła się w święta Bożego Narodzenia w 1840 roku. Przeszła do historii jako wieczór pojedynku improwizacji dwóch wieszczów – Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.  

im