Historia

Jakub Karpiński - socjolog opozycjonista

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 06:00
17 czerwca 1940 urodził się Jakub Karpiński, socjolog, historyk, politolog, działacz opozycji PRL, absolwent i pracownik naukowy UW, w marcu 1968 współautor "Deklaracji ruchu studenckiego", współpracownik Radia Wolna Europa.
Audio
  • Audycja Danuty Drzewińskiej z cyklu "Polska jaka może być" na temat "Czego Polacy potrzebują najbardziej?" - rozmowa autorki z Jakubem Karpińskim (RWE)
Przyjęcie po naradzie korespondentów i współpracowników RWE. Widoczni od lewej: Andrzej Borzym, Maciej Morawski, Tadeusz Zachurski, Jakub Karpiński, Irena Lasota, Teresa Łatyńska, Marek Lehnert, Wojciech Karasiewicz, źr. NAC
Przyjęcie po naradzie korespondentów i współpracowników RWE. Widoczni od lewej: Andrzej Borzym, Maciej Morawski, Tadeusz Zachurski, Jakub Karpiński, Irena Lasota, Teresa Łatyńska, Marek Lehnert, Wojciech Karasiewicz, źr. NAC

Niemal całe życie Karpińskiego związane było z Warszawą: tu chodził do VI Liceum Ogólnokształcącego, tu też studiował socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (w latach 1958-64). Po studiach pozostał na uczelni i pracował jako asystent na Wydziale Filozoficznym UW.

- Sowietyzacja to jest taki wróg, który jest częściowo w nas (...) Walka przeciw sowietyzacji jest często walką w człowieku - mówił Jakub Karpiński w rozmowie z Danutą Drzewińską na antenie Radia Wolna Europa.

Posłuchaj audycji z udziałem Jakuba Karpińskiego z archiwów Radia Wolna Europa >>>>
W 1968 wspierał protesty studenckie. Wraz z Jadwigą Staniszkis i Andrzejem Mencwelem był autorem "Deklaracji ruchu studenckiego". To w jego mieszkaniu podjęto decyzję o strajku w obronie relegowanych z uczelni. Za działalność opozycyjną aresztowano go 9 maja i bez wyroku przetrzymywano aż do września. Po zwolnieniu z więzienia nie wrócił do pracy: zawieszono go w prawach pracownika uniwersytetu.

MARZEC 1968 - SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>
Współpracował z paryską "Kulturą". W 1975 był jednym z autorów i sygnatariuszy "Listu 59" przeciwko zmianom w Konstytucji PRL, zaś rok później podpisał "List 14" wyrażający sprzeciw wobec represji jakie władze zastosowały wobec robotników protestujących w Radomiu i Ursusie.
W 1978, już jako członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, wyjechał za granicę, gdzie najpierw mieszkał i pracował w Londynie, a następnie w Nowym Jorku.  Na emigracji wydał kilkanaście książek poświęconych cechom systemu komunistycznego i najnowszej historii Polski, wielokrotnie przedrukowywanych przez wydawnictwa drugiego obiegu w kraju.

ZAKAZANE KSIĄŻKI - DRUGI OBIEG WYDAWNICZY - ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA >>>>>

Problematykę stosunku Stanów Zjednoczonych do Polski poruszał jako ekspert na antenie Radia Wolna Europa.
Od 1992 był dyrektorem Instytutu Politologicznego w Warszawie. Na Alma Mater powrócił w 1997 roku, gdzie był zatrudniony jako adiunkt w Instytucie Socjologii UW. Zmarł 22 marca 2003.
Posłuchaj wypowiedzi Jakuba Karpińskiego z archiwów Radia Wolna Europa.

bm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

ROPCiO - laboratorium doświadczalne opozycji lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 05:45
Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela był drugą, obok KOR, jawnie działającą organizacją opozycyjną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec '68 - bunt studentów zapowiedział zmianę władzy, ale nie ustroju

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 06:00
8 marca 1968 roku rozpoczęły się studenckie strajki na Uniwersytecie Warszawskim. Domagano się zaprzestania represji, solidaryzowano się z pisarzami, żądano przestrzegania konstytucji PRL. Aktyw robotniczy, milicja i ORMO spacyfikowały studentów na Krakowskim Przedmieściu i dziedzińcu UW. Aresztowano 45 osób, w tym m.in. Karola Modzelewskiego, Jacka Kuronia, Irenę Lasotę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Ziembiński - stróż pamięci ofiar Wschodu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 05:55
- Dla nas, żołnierzy II Rzeczpospolitej, walka o niepodległość zaczęła się pierwszego i siedemnastego września 1939. Naszym obowiązkiem było wykonać ten imperatyw zawarty w przykazaniach żołnierzy dawnej Rzeczpospolitej: nie spoczniesz, dopóki kraj twój wolny nie będzie - mówił opozycjonista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznany front zimnej wojny. 10 milionów zakazanych książek

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 03:33
- Alfred Reisch, autor "Nieznanego frontu zimnej wojny" był konsekwentnym antykomunistą, który chciał przyczynić się do rozpadu bloku pokojowymi metodami - mówi dr Janos Tischler.
rozwiń zwiń