Historia

"Tango milonga, tango mych marzeń i snów". Światowy przebój z premierą w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 05:49
W 1929 roku po raz pierwszy wykonana została piosenka "Tango Milonga" ze słowami Andrzeja Własta do muzyki Jerzego Petersburskiego. Jako pierwsza zaśpiewała ją Stanisława Nowicka.
Orkiestra Artura Golda i Jerzego Petersburskiego, 1930
Orkiestra Artura Golda i Jerzego Petersburskiego, 1930Foto: Wikipedia/domena publiczna

Petersburski i spółka

92 lata temu, w czwartkowy wieczór 7 marca 1929 roku, w warszawskim teatrze rewiowym "Morskie Oko", wybrzmiała swoim pięknem kapitalna piosenka "Tango Milonga" i - jak pokazał czas - bardzo szybko stała się słynnym, nie tylko w Polsce, przebojem. Utwór skomponował nie mniej słynny Jerzy Petersburski, a słowa napisał równie znany Andrzej Włast. My ten utwór znamy z wykonania go przez Mieczysława Fogga, ale to już po II wojnie światowej. Pod koniec lat 60. XX wieku z powodzeniem popularyzowała ten przebój także Irena Santor.


Posłuchaj
02:29 Jerzy Petersburski - Tango Milonga 1928.mp3 Jak "Tango milonga" stało się światowym przebojem? (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

O ile Fogg był także wykonawcą tego tanga w formacie płytowym już w roku premiery, o tyle jego płytowe wykonanie było często grane w audycjach radiowych lat 50. i późniejszych. Jednak nie dla niego ten utwór powstał i nie on był premierowym wykonawcą. Włast i Petersburski stworzyli ten rewiowy przebój dla znanej przed wojną śpiewaczki, aktorki i tancerki Stanisławy Nowickiej.


Posłuchaj
24:34 jerzy petersburski odc_7___sł_muz 11089_tr_0-0_102353089325b86c[00].mp3 Spotkanie z Jerzym Petersburskim w audycji z cyklu "Nestorzy polskiej piosenki". (PR, 16.06.1973)

 

Jako jeden z wielu szlagierów znalazła się ona w rewii "Warszawa w kwiatach". Warszawa z miejsca zakochała się w tym utworze... nie mogło być inaczej skoro Nowickiej towarzyszył tercet Eugeniusz Bodo, Roland i Ludwik Sempoliński. Utwór pojawił się niedługo potem w wydaniach płytowych i w wielu audycjach radiowych. Tango to stało się sztandarowym przykładem tak popularnych w dwudziestoleciu międzywojennym milongów - o tym jednak w dalszej części.


Posłuchaj
30:09 Dwójka Spotkania po zmroku 11.11.2014.mp3 Historia Adrii. Opowiadają: Jarosław Zieliński, Jerzy Petersburski i Wiesław Wiernicki. Audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej. (Spotkania po zmroku/Dwójka, 2014)

 

Posłuchaj
07:23 andrzej włast__zukowska.mp3 Sylwetkę Andrzeja Własta przybliża Izabela Żukowska w audycji z cyklu "Wieczór z Jedynką". (PR, 17.10.2019)

 

"Oh Donna Clara"

Utwór ten zyskał także inny tytuł "Oh Donna Clara", a powodem tego było wykupione prawo do rozpowszechniania go w wersji austriackiej. To właśnie ta wersja stała za światową sławą tego szlagieru i grana była już w 1931 roku na Broadwayu w Nowym Jorku. Z wykonaniem tym wiązał się głośny skandal -  Amerykanie pominęli polskiego kompozytora, przypisując utwór "jakiemuś" Austriakowi. Jerzy Petersburski upomniał się o swoje prawa i przebój musiał odczekać kilka miesięcy wyciszenia skandalu. Po tym czasie Wrócił do światowych zaszczytów już z nazwiskiem polskiego kompozytora.

Jerzy Petersburski, kompozytor. Fot. Wikipedia/domena publiczna
Jerzy Petersburski, kompozytor. Fot. Wikipedia/domena publiczna

W okresie powojennym "Tango Milonga" zyskało drugą światową młodość po wykonaniu go w wersji holenderskiej przez Bruno Majcherka. Powodem sukcesu tej wersji było zwycięstwo w konkursie dawnych melodii w Amsterdamie w 1954 roku. Ten rodzaj tanga był niezwykle popularny już od pierwszej dekady XX wieku. Tango to dość często było wykorzystywane w różnych wersjach językowych w wielu filmach - jak choćby w słynnym radzieckim wojennym dramacie "Los człowieka" w reżyserii Sergieja Bondarczuka, z 1959 roku.

Milongi, czyli tanga taneczne

Tango, znane bardziej jako taniec, w przypadku milongów rozwinęło sie z gatunku śpiewu o tej nazwie, dość popularnego w Argentynie i Urugwaju. Śpiew ten był bardziej traktowany jako przyśpiewki wiejskie, dla których wspólnym mianownikiem była właśnie dość charakterystyczna linia melodyczna. Utwory te pojawiały się już w początkach XX wieku, jednak jako konkretna nazwa wywodzona jest od Francisco Canaro z 1917 roku. Bardzo popularne już wtedy w Buenos Aires, bardziej niż śpiewane tango, traktowane było jako tango do tańczenia i takie właśnie miano "milongów" uzyskały tanga taneczne.

Mieczysław Fogg serwis specjalny Polskiego Radia 1200.jpg
Mieczysław Fogg – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia

W latach 30. milongi podzieliły się na wiejskie (Milonga Sentimental) i milongi miastowe (Milonga Ciudadana). Charakterystycznym wyznacznikiem tego rodzaju tanga był mocny rytm taneczny i znacznie mniej melancholijny charakter. Co ciekawe, "milonga" oznacza także nazwę miejsca, w którym odbywa się taneczna impreza, szczególnie jeśli wykonywane i tańczone są tam tanga argentyńskie.

Światowa sława

Ten polski szlagier stworzony był przez niezwykle znanych i często ze sobą współpracujących Jerzego Petersburskiego i Andrzeja Własta. Razem zasłynęli z takich przebojów jak: "Ja się boję sama spać", "Tango andrusowskie", "Bez twej miłości", "Cała przyjemność po mojej stronie", "Cztery nogi", "Dla ciebie" czy "Już nigdy".

Włast był niezwykle cenionym autorem tekstów piosenek - stworzył ich ponad 2000. Najbardziej znanymi są często śpiewane także po wojnie: "Całuję twoją dłoń, madame", "Czy pani mieszka sama?", "Ja nie mam co na siebie włożyć", "Ja się boję utyć", "Jesienne róże", "Ramona", "Rebeka", "Spotkamy się na Nowym Świecie", "Ta mała jest wstawiona", "Titina" czy "U cioci na imieninach".

Równie imponujący dorobek posiada kompozytor Jerzy Petersburski - choćby współtworzył z z Henrykiem Warsem muzykę do operetki i filmu "Robert i Bertrand", skomponował muzykę do filmu "Co mój mąż robi w nocy", a także piosenki "Odrobinę szczęścia w miłości", "Ta ostatnia niedziela" czy "Ty albo żadna".

Wydaje się jednak, że największym jego szlagierem było właśnie "Tango Milonga". Zachęcamy do odszukania w sieci wielu wykonań i w wielu językach - każde jest magiczne i każde jest w stanie "serce ukołysać!" i "zabić tę dręczącą ciszę!"

PP

Czytaj także

Eugeniusz Bodo. "Wyśpiewał" swój tragiczny los

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2019 05:45
Jeden z najsłynniejszych aktorów przedwojennej Warszawy, przyjaciel Ludwika Sempolińskiego, który na starcie aktorskiej przygody zazdrościł mu... eleganckiego fraka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Petersburski. "Tango Milonga" grali nawet na Broadwayu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:45
Komponował dla największych gwiazd przedwojennej polskiej piosenki: m.in. dla Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga. W 1928 roku skomponował największy przebój w karierze - "Tango Milonga". 20 kwietnia 1895 roku urodził się Jerzy Petersburski, kompozytor i pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artyści przedwojennej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 11:55
W audycji "O wszystkim z kulturą" przypomnieliśmy z radiowego archiwum utwory artystów związanych z przedwojenną Warszawą i II Rzeczpospolitą. Usłyszeliśmy Adolfa Dymszę, Eugeniusza Bodo, Hankę Ordonównę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Wars - twórca legendarnych piosenek

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 05:30
"Już nie zapomnisz mnie" - tytuł jednego z wielu jego utworów, może być mottem całej jego twórczości. Był jednym z najbardziej warszawskich kompozytorów XX wieku. 120 lat temu, 29 grudnia 1902 roku, urodził się Henryk Warszawski, bardziej znany pod nazwiskiem Henryk Wars.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Daniłowski i przedwojenny polski boysband, który zawojował Amerykę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2023 05:45
Był twórcą najpopularniejszego rodzimego zespołu doby dwudziestolecia międzywojennego i człowiekiem, który wypromował Mieczysława Fogga. Jego Chór Dana był oklaskiwany w 32 stanach USA. 23 lata temu zmarł Władysław Daniłowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Włast. Arcymistrz szmiry, którą kochali wszyscy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 05:55
"Tango Milonga", "Ja się boję sama spać" czy "Jesienne róże" – prawdopodobnie trudno w Polsce znaleźć kogoś, kto tych utworów nie słyszał choć jeden raz. Teksty do wszystkich tych nieśmiertelnych przebojów wyszły spod pióra jednego człowieka. 17 marca przypada 129. rocznica jego urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konrad Tom – prawdziwie wielki aktor przedwojennego kabaretu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 05:30
9 kwietnia 1887 roku urodził się w Warszawie Konrad Tom, aktor oraz autor scenariuszy do przedwojennych hitów kinowych, m.in. "Czy Lucyna to dziewczyna" i "Ada, to nie wypada!".
rozwiń zwiń