Historia

Panteon-Mauzoleum na Łączce. Symbol męstwa i poświęcenia Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 05:40
27 września 2015 roku na Powązkach Wojskowych w Warszawie odbyły się uroczystości odsłonięcia Panteonu-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych, gdzie następnie złożono szczątki trzydziestu pięciu zidentyfikowanych ofiar powojennego reżimu komunistycznego.
Kwatera Ł i Panteon-Mauzoleum Wykletych-Niezlomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Kwatera "Ł" i Panteon-Mauzoleum Wykletych-Niezlomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Foto: Joanna Borowska/Forum

Bohaterowie wreszcie spoczęli we własnych grobach

Uroczystości związane były z obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, a także siedemdziesiątej szóstej rocznicy powołania Służby Zwycięstwu Polski. Rozpoczęła je msza święta odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Przy ołtarzu ustawiono trzydzieści pięć trumien (z których pięć było udekorowanych wstęgami Orderu Virtuti Militari) ze szczątkami członków powojennego polskiego podziemia antykomunistycznego, zamordowanych przez władze stalinowskie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach 1945-1956.

Koło południa kondukt żałobny wyruszył na Łączkę znajdującą się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie odsłonięto Panteon-Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych i złożono w nim ciała bohaterów. Uroczystości zakończył apel pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców. W ceremonii uczestniczyły rodziny pomordowanych.

Posłuchaj
32:13 panteon na łączce___v2015009574_tr_0-0_12650701bda8984b[00].mp3 Bartosz Panek mówi o uroczystościach pogrzebowych zamordowanych niemal 70 lat temu Żołnierzy Niezłomnych, które odbyły się 27 września 2015 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Audycja "Panteon na Łączce" z cyklu "O wszystkim z kulturą". (PR, 28.09.2015) 

Trzydziestu pięciu z czterdziestu

Autorami wybranego w konkursie projektu Panteonu-Mauzoleum są architekci Jan Kuka i Michał Dębka. Pomnik składa się z – ustawionych obok siebie w sześciu rzędach – dwudziestu czterech granitowych prostopadłościennych bloków, które tworzą kwadratowy plac o wymiarach osiemnaście metrów na osiemnaście. Całość przykryta jest ażurową kratą.

Każdy filar ma prawie cztery metry wysokości. Pomiędzy niektórymi z nich wstawiono trochę niższe wypełnienia również pokryte granitem. W każdym bloku i wypełnieniu znajduje się dziesięć zamkniętych płytami komór grobowych. Na południowo-zachodniej ścianie konstrukcji natomiast widnieje wklęsły krzyż z czarnej stali. W pobliżu umieszczono również godło Polski i płytę z inskrypcją.

W Panteonie spoczęło trzydzieści pięć z czterdziestu ofiar reżimu komunistycznego, których szczątki znaleziono podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych na Łączce od 2012 roku, a których tożsamość udało się zidentyfikować do dnia odsłonięcia pomniku. Pochowano tam między innymi Bolesława Budelewskiego "Pługa", Stanisława Abramowskiego "Burego", majora Hieronima Dekutowskiego "Zaporę" i kapitana Stanisława Łukasika "Rysia".

Pięciu pozostałych pomordowanych, zgodnie z wolą rodzin, spoczęło poza Panteonem – porucznik Roman Groński "Żbik" leży na cmentarzu w Gryfowie Śląskim, komandor porucznik Zbigniew Przybyszewski na Cmentarzu Komunalnym w Helu, porucznik Jerzy Miatkowski "Zawada" w kwaterze rodzinnej na Cmentarzu Powązkowskim, kontradmirał Stanisław Mieszkowski na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni-Oksywiu w Kwaterze Pamięci, a major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" w grobie swojej córki na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Zobacz także:

jb

Czytaj także

Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 16:00
- Cały aparat z lat 70. czy 80. jest do ukarania - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tadeusz Płużański, historyk i publicysta nt. ustawy, która dopuszcza przedawnienie zbrodni komunistycznych. Podkreślił, że prawo to należy jak najszybciej "w ciągu tygodnia, dwóch" znowelizować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 15:50
- Musimy traktować jedną miarą nazizm i komunizm. Żeby tak się stało, potrzebna jest nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, czyli kwestia terminu przedawnienia zbrodni komunistycznych musi ulec zmianie - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Zabijani strzałem w tył głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 05:50
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marian Bernaciak "Orlik". Człowiek, który Polskę kochał ponad własne życie

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2023 05:57
24 czerwca 1946 roku zginął major Marian Bernaciak pseudonim Orlik - uczestnik wojny obronnej 1939 roku, żołnierz Armii Krajowej i powojennego polskiego podziemia antykomunistycznego. Do dziś nieznane jest miejsce jego pochówku.
rozwiń zwiń