Historia

Air Show Radom 2023. Lotnicze rekordy II Rzeczpospolitej [INFOGRAFIKA]

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2023 11:00
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023 odbywają się w 90. rocznicę przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Pionierski wyczyn był jednym - nie pierwszym i nie ostatnim - z wydarzeń, które pokazywały, że polscy piloci aspirują do światowej czołówki w swoim fachu. 
Lotnicze rekordy II RP
Lotnicze rekordy II RPFoto: Polskie Radio

Rajd Ludomiła Rayskiego i Leonarda Kubiaka wokół Morza Śródziemnego – 1925

Późniejszy dowódca polskiego lotnictwa Ludomił Rayski, wraz z mechanikiem Leonardem Kubiakiem, oblecieli na francuskiej maszynie Breguet 19, Morze Śródziemne. Był to trzeci rajd w niepodległej Polsce i jedno z wydarzeń, które zainspirowały kolejne polskie lotnicze rekordy.

Pionierski lot Warszawa-Tokio-Warszawa -1926

W dniach 27 sierpnia-25 września 1926 Bolesław Orliński i  mechanik Leonard Kubiak pokonali trasę Warszawa-Tokio-Warszawa (z międzylądowaniami w Moskwie, Seulu i – w drodze powrotnej – w Mongolii). Trasa w jedną stronę wynosiła 10 300 km. Za przelot Orliński otrzymał japoński cesarski Order Wschodzącego Słońca VI klasy oraz Złoty Medal Cesarskiego Towarzystwa Lotniczego. Orliński do końca życia (zmarł w Kanadzie w 1992 roku) był odwiedzany przez japońskich dyplomatów.

Czytaj także:

Rajd Stanisława Skarżyńskiego i Andrzeja Markiewicza wokół Afryki – 1931

W dniach 1 lutego-5 maja 1931 Stanisław Skarżyński i obserwator Andrzej Markiewicz na w polskim samolocie PZL Ł.2. przelecieli 25 770 km nad Afryką. Przystankami rajdu były m.in. Warszawa, Belgrad, Ateny, Kair, Chartum, Léopoldville, Lagos, Dakar, Casablanca i Paryż.

Zwycięstwo Żwirku i Wigury w Challange – 1932

28 sierpnia 1932 pilot Franciszek Żwirko i konstruktor Stanisław Wigura zwyciężyli w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego – Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 na polskim samolocie RWD-6. Trasa zawodów wiodła od Berlina, przez Polskę, Czechosłowację, Jugosławię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię i Szwecję. Liczyła 7000 km. Polacy pokonali kilkanaście drużyn z całej Europy. Miesiąc później Żwirko i Wigura zginęli w wypadku lotniczym.

Czytaj także: 

Rekordowy przelot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk – 1933

Wyprawa Skarżyńskiego wiodła z Warszawy, przez Lyon i Casablancę, aż do St. Louis w Senegalu. Tam 8 maja rozpoczął się atlantycki etap ekspedycji. Nad samym Atlantykiem Skarżyński pokonał 3582 km, ustanawiając przy tym rekord światowy dla samolotów turystycznych. Lot w polskim samolocie RWD-5bis nad oceanem trwał 20 godz. 30 min. Skarżyński wylądował w Maceio w Brazylii. Samolotem obleciał skupiska Polonii w Rio de Janeiro, Kurytybie i Buenos Aires.

Czytaj także:

Rekord szybowcowy Tadeusza Góry – 1938

18 maja 1938 roku dwudziestoletni Tadeusz Góra pobił rekord Polski i uzyskał jeden z najlepszych wyników na świecie w przelocie szybowcowym. Na szybowcu PWS-101 pokonał trasę z Bezmiechowej Górnej (Podkarpacie) do Solecznik Małych pod Wilnem liczącą 577,8 km. Za ten wyczyn został jako pierwszy pilot szybowcowy na świecie uhonorowany Medalem Lidenthala przyznawanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą.

Czytaj także:

Tadeusz Góra. Legenda światowego pilotażu. W czasie II wojny światowej wykonał 883 loty

Najdłuższe stałe połączenie lotnicze LOT – Warszawa-Bejrut – 1939

Najdłuższym połączeniem obsługiwanym przed wojną przez polskie Linie Lotnicze LOT było połączenie Warszawa - Ateny - Tel-Awiw - Bejrut. Trasę tę pokonywano w 13 godzin. Częścią tego połączenia był najdłuższy rejs bezpośredni LOTu, czyli trasa Warszawa-Ateny, pokonywana w 6 godzin. LOT planował uruchomić połączenia międzyatlantyckie na początku lat 40., plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej.

Czytaj także: 

Okna na świat II RP. Dokąd latały polskie samoloty, dokąd pływały polskie transatlantyki? [INFOGRAFIKA]

Lotnicze rekordy II RP. Grafika: Grzegorz Lipiński Tekst: Bartłomiej Makowski
Lotnicze rekordy II RP. Grafika: Grzegorz Lipiński Tekst: Bartłomiej Makowski
Air Show Radom 2023
W dniach 26-27 sierpnia w Radomiu odbędzie się kolejna edycja imprezy Air Show. Największe tego typu wydarzenie w Polsce powraca po czteroletniej przerwie.

Oprócz polskich samolotów podczas imprezy widzowie zobaczą także maszyny wykorzystywane w wojskach sojuszniczych. W Radomiu pojawią się myśliwce F-16 z Sił Powietrznych Belgii, Dani i Grecji, jak również czeskie gripeny oraz fiński samolot F/A-18C. Nie zabraknie również samolotów transportowych: polskich herkulesów i maszyn CASA, a także spartanów z Litwy i ze Słowacji. Dodatkową atrakcją dla uczestników będzie inauguracja myśliwca FA-50 koreańskiej produkcji. Jeszcze w tym roku 12 takich maszyn trafi do polskich Sił Powietrznych. Program wydarzenia, poza występami na niebie, obejmuje wystawy statyczne, pokazy sprzętu wojskowego oraz stoisk akademii wojskowych i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Air Show Radom 2023 - zobacz serwis specjalny:
Air Show Baner 1200x660_airshow_02B.jpg
Czytaj także

Jerzy Drzewiecki. Konstruktor, który uskrzydlił Polskę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2023 05:45
- Samoloty te bez wątpienia się wyróżniały. Samolot RWD-9 najprawdopodobniej i w dzisiejszych czasach konkurować mógłby z samolotami sportowymi, zawodniczymi - mówił o konstrukcji Jerzego Drzewieckiego historyk lotnictwa Edward Kocent-Zieliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stulecie polskiego lotnictwa, czyli dzięki komu Polska "dostała skrzydeł"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:55
Z okazji setnej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego dr Krzsztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opowiedział o początkach lotnictwa w naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się również z jaką pasją do podniebnych lotów podchodzili pierwsi piloci i jakie maszyny oderwały się od ziemi jako pierwsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PZL.37 "Łoś". Najnowocześniejszy polski samolot września 1939

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 05:50
Uważany za jedną z najlepszych polskich przedwojennych konstrukcji, znajdował się w czołówce maszyn w swojej klasie. Nowatorskich i eleganckich bombowców było jednak za mało, żeby zmienić wynik wojny 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

RWD-6. Samolot, który przyniósł sukces i śmierć

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 05:53
91 lat temu, 3 czerwca 1932 roku dokonano oblotu najnowszego samolotu turystycznego RWD-6. Mimo że próba zakończyła się wypadkiem, dwa miesiąca później polscy piloci zasiedli za sterami tej maszyny i wygrali prestiżowe zawody Challange rozgrywane w Berlinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Air Show Radom 2023. Rekordowy lot Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 06:00
Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show Radom 2023 odbywają się w 90. rocznicę przelotu Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk. Polak, pokonując w 20 godzin i 30 minut liczącą 3582 km trasę między Senegalem i Brazylią, pobił rekord przelotu samolotem turystycznym. Dokonał tego w pięknym stylu, bo... w garniturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Air Show Radom 2023. Samoloty RWD - polski wkład w rozwój lotnictwa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 05:49
Organizowane w 2023 roku Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW w Radomiu poświęcone są 90. rocznicy udanego przelotu Stanisława Skarżyńskiego nad Oceanem Atlantyckim. Polski pilot dokonał tego wyczynu na lekkim turystycznym samolocie RWD-5 bis. Maszyna ta była jedną z wielu udanych konstrukcji polskiego zespołu konstrukcyjnego.
rozwiń zwiń