Historia

Leonard Andrzejewski. Aktor wielu epizodów

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 05:30
26 lat temu, 18 października 1997 roku, zmarł w Warszawie Leonard Andrzejewski, aktor wielu epizodycznych ról filmowych i telewizyjnych, ale przede wszystkim aktor teatralny.
Leonard Andrzejewski na scenie Teatru Nowego w Warszawie, 1974 r.
Leonard Andrzejewski na scenie Teatru Nowego w Warszawie, 1974 r.Foto: NAC

Lata wojny

Wiele biogramów pomija ważny fakt jego życiorysu: urodzony w styczniu 1924 roku jako 20-latek uczestniczył w Powstaniu Warszawskim w 4 kompanii harcerskiej w Armii Krajowej batalionu "Gustaw" Armii Krajowej. Tak przeżył całą konspirację w okupowanej Warszawie. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej. Po wojnie zaś w 1948 roku zdał egzamin eksternistyczny Związku Artystów Scen Polskich dla aktorów dramatu. Od tego właśnie okresu datuje się jego historia aktora teatralnego.

Lata na scenie

Najpierw był aktorem Teatru Domu Wojska Polskiego. Od 1952 roku próbował swoich sił poza Warszawą w Teatrze Dramatycznym w Szczecinie oraz Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Po dziewięciu latach, w roku 1961, wraca do Warszawy i rozpoczyna swoją pracę, nie tylko aktorską, w Praskim Teatrze Ludowym, gdzie właśnie wtedy, razem ze swoją żoną Lucyną zakładają Robotnicze Studio Teatralne. Później placówka ta została przemianowana na Teatr Nowy. Historycy teatru polskiego wskazują całą plejadę wybitnych reżyserów, z którymi współpracował jako aktor i animator teatralny. Byli to m.in. Jerzy Antczak, Aleksander Bardini, Karol Borowski, Jan Bratkowski, Emil Chaberski, Mariusz Dmochowski, Feliks Falk, Aleksander Fogiel, Adam Hanuszkiewicz, Roman Kłosowski, Eugeniusz Korin, Leon Schiller, Józef Wyszomirski czy Feliks Żukowski.

Role filmowe

W filmie i filmowej rzeczywistości telewizyjnej zagrał wiele ról epizodycznych. Pojawiał się tam, gdzie inni nie szukali swojego aktorskiego miejsca. Właściwie to można wymienić wiele seriali począwszy od "Stawki większej niż życie", przez "Przygody Pana Michała", przez "Chłopów" po "Tulipana" czy "Kuchnię polską". Dość powiedzieć, że zagrał w ponad 60 filmach to jednak biografie zauważają głównie jego role teatralne. Zaznaczył swoją obecność także w dubbingu - tu choćby rola Warrona w "Ja, Klaudiusz". Nas cieszy też fakt, że Teatrze Polskiego Radia wystąpił w 50 przedstawieniach i słuchowiskach.

W portalach filmowych odnaleźć możemy niektóre sceny epizodyczne z jego postacią - pojawia się jako Halim, sługa Azji Tuhaj-Bejowicza, w "Panu Wołodyjowskim" czy w "Przygodach Pana Michała" lub jako żołnierz Legii Cudzoziemskiej w drugiej części "Jak rozpętałem drugą wojnę światową".

Warto zatem przeszukać Internet dla większej liczby informacji o tym aktorze. Po śmierci pochowany został na warszawskim cmentarzu Bródnowskim.

PP


Czytaj także

Władysław Hańcza. Raz Radziwiłł, trzy razy Kargul

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:40
46 lat temu zmarł Władysław Hańcza, aktor, reżyser teatralny i pedagog, odtwórca m.in. kultowej postaci Kargula w trylogii Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi", "Nie ma mocnych" oraz "Kochaj, albo rzuć".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazimierz Kaczor: nagle ktoś popchnął mnie na scenę

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:53
Jako aktora zawdzięczamy go dwóm osobom. Pierwsza to Zygmunt Hübner, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, druga zaś to bezimienny inspicjent, który niespodziewanie odegrał decydującą rolę w życiu zawodowym młodego Kazimierza Kaczora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Kobuszewski. Zmarnowany talent polskiego Charlie'go Chaplina

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2023 05:40
Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów i komików nie miał jednak łatwego startu. Mało kto wie, że Kobuszewski dwa razy zdawał do szkoły aktorskiej, bo za pierwszym razem nie został przyjęty. Miał na koncie ponad 30 filmach i prawie 60 lat pracy zawodowej. Dziś mija 89. rocznica urodzin aktora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Ferency. "Stworzony do repertuaru szekspirowskiego"

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 05:40
- Jest nie tylko cudownym aktorem, ale wspaniałym człowiekiem. Tyle w nim ciepła. Bez względu czy gra rolę liryczną, dramatyczną czy też tragiczną – mówiła Anna Retmaniak w Polskim Radiu w 2006 roku. 71 lat temu w Warszawie urodził się Adam Ferency – wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Andrzej Precigs. Aktor był związany z Teatrem Polskiego Radia, miał 74 lata

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 12:50
Zmarł Andrzej Precigs, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Był także związany z Teatrem Polskiego Radia. Miał 74 lata.
rozwiń zwiń