Historia

Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 05:44
Ojciec Święty wybrał Polskę jako cel swojej drugiej podróży apostolskiej. Pielgrzymował śladami swojego poprzednika Jana Pawła II i ujął Polaków przemawianiem w naszym języku.
Audio
  • Podsumowanie wizyty Benedykta XVI w Polsce. Rozmowa dziennikarza Krzysztofa Grzesiowskiego z ojcem Andrzejem Koprowskim (29.05.2006)
  • "Studio papieski" - relacja z pierwszego dnia pobytu papieża Benedykta XVI. (PR, 25.05.2006)
  • "Studio papieski" - relacja z drugiego dnia pobytu papieża Benedykta XVI. (PR, 26.05.2006)
  • Transmisja ze spotkań papieża Benedykta XVI z wiernymi w Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Łagiewnikach. (PR, 27.05.2006)
Papież Benedykt XVI
Papież Benedykt XVIFoto: PAP/DPA

Papież Benedykt XVI przybył do Polski 25 maja 2006 roku. Hasłem, które mu towarzyszyło w trakcie podróży było "Trwajcie mocni w wierze" Pierwsze słowa po przylocie wypowiedział w języku polski, czym wzbudził aplauz zgromadzonych.

Śladami Jana Pawła II

– Bardzo pragnąłem wizyty w kraju i pośród ludu, z którego wywodził się mój umiłowany poprzednik, Sługa Boży Jan Paweł II. Przybyłem, aby przejść jego śladami, prześledzić drogę jego życia od dzieciństwa aż do wyjazdu na niezapomniane konklawe 1979 roku – mówił papież po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie.

Benedykt XVI podróżował po Polsce wzdłuż miejsc związanych z Janem Pawłem II, ale nie była to tylko podróż sentymentalna. W swojej pielgrzymce chciał pokazać znaczenie wiary, zgodnie z hasłem, które wziął za drogowskaz.

– Ojciec Święty wykazał się dużą znajomością polskich realiów. Widać było, że Ojciec Święty zna nie tylko historię, ale i dzisiejszą Polskę – mówił ojciec Andrzej Koprowski po zakończeniu wizyty Benedykta XVI w audycji Polskiego Radia.

Papież pierwszego dnia pielgrzymki spotkał się z polskim duchowieństwem w Archikatedrze świętego Jana oraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Na koniec dnia wziął udział w ekumenicznym spotkaniu w ewangelickim kościele św. Trójcy. 26 maja 2006 roku po mszy świętej na Placu Piłsudskiego wyruszył do Częstochowy, w której odwiedził klasztor na Jasnej Górze.

Przesłanie Ojca Świętego

W dwóch ostatnich dniach pielgrzymki odwiedził miejsca szczególnie bliskie swojemu poprzednikowi papieżowi Janowi Pawłowi II. 27 maja był w Wadowicach, Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej.

Szczególnym wydarzeniem papieskiej pielgrzymki do Polski była wizyta byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. 28 maja 2006 roku papież Benedykt XVI w miejscu, które jest symbolem największego ludobójstwa w historii ludzkości wygłosił dla świata przesłanie o znaczeniu pokoju i miłości dla bliźniego.

– Pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau był rzeczywiście punktem szczególnym. Także z tego powodu, że odwiedzał go papież syn narodu niemieckiego. Myślę, że to przesłanie papieskie było tak obfite, że potrzeba dystansu i spokojnego pochylenia nad nim – mówił biskup Piotr Libera w audycji Polskiego Radia po zakończeniu wizyty Benedykta XVI.

Papież Benedykt XVI opuścił Polskę po wizycie w Auschwitz. Wieczorem 28 maja z lotniska Kraków-Balice wyruszył do Rzymu.

– Myślę, że te cztery dni papieskiego podróżowania potwierdziły w całej rozciągłości, że to jest nasz papież także w wymiarze uczuciowym – stwierdził biskup Piotr Libera w audycji Polskiego Radia z 2006 roku.

sa

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Muszę uznać niezdolność do posługi" Treść wystąpienia papieża

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:55
- Od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona - poinformował Benedykt XVI.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowy papież będzie na Wielkanoc"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 13:45
Papież nie weźmie udziału w konklawe, które wybierze jego następcę. Odbędzie się ono do końca marca – powiedział rzecznik Watykanu. Benedykt XVI ustępuje 28 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od miesięcy znałem plany brata. Życzy sobie spokoju na starość"

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:00
Brat papieża Benedykta XVI, ksiądz Georg Ratzinger, wymienił nadszarpnięte zdrowie młodszego brata jako przyczynę jego rezygnacji z urzędu.
rozwiń zwiń