Historia

Eleonora Austriaczka królową Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 05:40
27 lutego 1670 roku na Jasnej Górze odbył się ślub króla Polski Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką austriacką Eleonorą Habsburżanką.
Eleonora Habsburżanka, fot. Wikimedia Commonsdomena publiczna
Eleonora Habsburżanka, fot. Wikimedia Commons/domena publiczna

Po abdykacji Jana Kazimierza sąd elekcyjny na króla Polski niespodziewanie wybrał Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Został królem, choć zostać nim nie chciał, a jego koronacja wzbudziła ogromny sprzeciw profrancusko nastawionej szlachty. Stronnictwo zwane malkontentami szukało sposobu na detronizację nowo wybranego władcy.

Aby zneutralizować wpływ opozycji dla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, szukano w Europie żony, która wzmocniłaby jego pozycję w kraju. Zwrócono wzrok w kierunku Wiednia. Habsburgowie wysunęli kandydaturę arcyksiężniczki Eleonory, siostry cesarza Leopolda I.

Sytuacja była trudna. - Tradycyjnie małżeństwa odbywały się w Warszawie, rzadziej w Krakowie. Ten ślub wyjątkowo odbył się w Częstochowie. Obawiano się jakichś zamieszek i zakłóceń w dużym mieście – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Henryk Wisner.


Posłuchaj
53:53 eleonora austriaczka___pr iii 133525_tr_0-0_12906120231b8c70[00].mp3 Eleonora Austriaczka - audycja Hanny Marii Gizy z cyklu "Klub ludzie ciekawych wszystkiego". (PR, 11.08.1997)

 

Eleonora jako królowa Polski ograniczała się do zainteresowania mężem i dworem, wobec których była bardzo lojalna. Ku wielkiemu zadowoleniu szlachty, w ogóle nie mieszała się do polityki. Przedstawiano ją jako wzór dobroci i łagodności.

W przeciwieństwie do liderów zwalczających się stronnictw cechował ją zdrowy rozsądek i poczucie godności. Uważa się, że potrafiła wystąpić w roli rozjemcy. To dzięki niej dwór robił kroki pojednawcze i dążył do zgody z opozycją. Wyciągniętej wówczas ręki nie przyjęto.

Po śmierci Michała Korybuta Wiśniowieckiego w 1673 roku jeszcze kilka lat mieszkała w Polsce, po czym powróciła do rodzinnej Austrii.

mjm


Czytaj także

Bona jako cudzoziemka i kobieta była bez szans

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 05:40
- To historia kobiety, która próbowała przeprowadzić wielką reformę i przegrała. Poniosła porażkę osobistą. Ale znacznie ważniejsze jest, że straty poniosła Polska - stwierdziła prof. Maria Bogucka, autorka biografii królowej Bony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Korybut-Wiśniowiecki – strachliwy wojownik, nieumiejętny król

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 05:30
- Miał naturę starca - mówił o Korybucie-Wiśniowieckim historyk dr Jan Sałkowski. - Kiedy działy się jakieś ważne wydarzenia i miał pobudzać ducha bojowego swojej armii, to robił wszystko, żeby bitwy odbywały się bez jego udziału.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Austro-Węgry. Jak powstała dualistyczna monarchia

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:40
- Następstwa podziału okazały się w podobnej mierze pozytywne zarówno dla Austrii, jak i Węgier. Ugoda była naturalnym spoiwem, które dawało obu krajom poczucie, że ich los wiąże ze sobą coś więcej niż podległość i większa siła jednego z nich - oceniał na antenie Polskiego Radia prof. Rafał Habielski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Habsburżanka - królowa Polski, pierwsza żona Zygmunta III Wazy

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2024 05:45
426 lat temu zmarła Anna Habsburżanka, pierwsza żona króla Zygmunta III Wazy. Małżeństwo trwało krótko, ale było bardzo udane. Jego owocem były narodziny pierwszego od 75 lat polskiego królewicza - Władysława IV.
rozwiń zwiń