Historia

Nos z gruszki, twarz z kurczaka. Ekscentryczny Giuseppe Arcimboldo

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 05:40
Być może malowałby zupełnie zwyczajnie, gdyby nie Rudolf II Habsburg. – Arcimboldo, malarz dziwak, trafił na cesarza dziwaka. Świetnie się rozumieli i doskonale do siebie pasowali – mówiła w Polskim Radiu historyk sztuki dr Bożena Fabiani.
Fragmenty obrazów Giuseppe Arcimbolda. Od lewej: Kelner, Wertumnus i Adwokat
Fragmenty obrazów Giuseppe Arcimbolda. Od lewej: "Kelner", "Wertumnus" i "Adwokat"Foto: domena publiczna

430 lat temu, 11 lipca 1593 roku, zmarł Giuseppe Arcimboldo, włoski malarz renesansowy, który zyskał sławę dzięki groteskowym i symbolicznym obrazom, na których m.in. owoce, warzywa, kwiaty, zwierzęta i przedmioty układają się w ludzkie kształty.


Posłuchaj
14:57 giuseppe arcimboldo____2175_01_ii_tr_0-0_5a88a0fa[00].mp3 "Dzięki obu tym oryginałom do dziś mamy co oglądać w Wiedniu". Dr Bożena Fabiani o życiu i twórczości Giuseppe Arcimbolda i mecenacie Rudolfa II Habsburga. Audycja Ewy Prządki z cyklu "W stronę sztuki" (PR, 2001)

 


Cykl obrazów Arcimbolda "Cztery żywioły". Fot. domena publiczna Cykl obrazów Arcimbolda "Cztery żywioły". Fot. domena publiczna

Pareidolia i trzy wieki milczenia

Najsłynniejsze dzieła Arcimbolda to osobna kategoria w jego dorobku, bowiem przez większość życia artysta był autorem konwencjonalnych obrazów, nadwornym portrecistą trzech kolejnych władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego w okresie manieryzmu. Dopiero ostatni z tych cesarzy - Rudolf II - pozwolił malarzowi na rozwinięcie skrzydeł, a nawet sam został bohaterem jednego z fantazyjnych portretów, który przedstawia monarchę jako stworzenie zbudowane z gruszek, jabłek, wiśni, śliwek, winogron, granatów, pszenicy, fasoli, grochu, kukurydzy, cebuli, kapusty, oliwek, dyń i tykw (a to tylko niektóre składniki).

Dwór i mecenat Habsburga był oparciem dla twórczych ambicji Arcimbolda, malarza, który przecież przez długie lata tworzył już dla dziadka i ojca Rudolfa II. Ci nie byli tak skłonni do oglądania siebie jako zestawu warzyw i owoców, choć nie zabraniali artyście eksperymentów. Rudolf już jako chłopiec oglądał dziwaczne twarze malowane dłonią Arcimbolda. – Chyba nigdzie indziej malarz ten nie znalazłby klimatu sprzyjającego swej sztuce i nigdy by się w taki szczególny sposób nie rozwinął – oceniła dr Bożena Fabiani.

Portret cesarza Rudolfa to tylko jedna z wielu realizacji artystycznej idei Arcimbolda. Cenione są m.in. serie jego obrazów "Cztery pory roku" (alegoryczne portrety czterech postaci złożone z charakterystycznych dla danej pory roku elementów przyrody) i "Cztery żywioły" (ziemia, powietrze i woda jako zbiory zwierząt, ogień złożony m.in. z armat i broni palnej). Inne słynne przedstawienia to "Bibliotekarz", postać skomponowana z książek, i "Adwokat", wyobrażenie osoby o niezbyt przyjemnej powierzchowności, którą tworzą ciała martwych ryb i oskubanych ptaków (m.in. kurczaka).

Dziś te malarskie iluzje, oparte na zjawisku pareidolii (tendencji do zauważania np. twarzy w przypadkowych zestawieniach obiektów nieożywionych), są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych obrazów epoki renesansu. Ale ich sława jest stosunkowo świeżej daty. – Po śmierci Arcimboldo bardzo szybko został zapomniany. To dziwne. W latach 30. XX wieku został jednak odkryty przez surrealistów – mówiła w Polskim Radiu dr Grażyna Bastek, przypominając przełomową wystawę Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gdzie obrazy Włocha sprzed wieków zestawiono z dokonaniami twórców międzywojennej awangardy.

Surrealiści dostrzegali pokrewieństwo między założeniami swej sztuki a metodą twórczą Arcimbolda, dlatego uznali się za jego kontynuatorów w dziedzinie stosowania iluzji i gry z postrzeganiem obrazu przez widza. Szczególnie chętnie wątek ten podejmowali Salvador Dali, Pablo Picasso, René Magritte i Meret Oppenheim.


Posłuchaj
15:01 giuseppe arcimboldo 'vertumnus'___v2017011237_tr_0-0_5a88775a[00].mp3 "Nie wiem, czy inny monarcha by sobie na coś podobnego mógł pozwolić, ale cesarz Rudolf II był postacią zupełnie wyjątkową". O obrazie "Wertumnus" w audycji Michała Montowskiego mówi dr Grażyna Bastek (PR, 2017)

 


Cykl obrazów Arcimbolda "Cztery pory roku". Fot. domena publiczna Cykl obrazów Arcimbolda "Cztery pory roku". Fot. domena publiczna

Polityczne warzywa i rzymski bóg

Urodził się w 1526 lub 1527 roku w Mediolanie. Był synem malarza Biagia Arcimbolda i szybko poszedł w jego ślady. Gdy przekroczył dwudziestkę, rozpoczął karierę artystyczną jako projektant witraży i fresków w mediolańskich katedrach. Gdy miał około 35 lat, przeniósł się do Wiednia, gdzie dostał posadę nadwornego malarza cesarza Ferdynanda I Habsburga. Na stanowisku zastąpił Jakoba Seiseneggera, austriackiego malarza, który w owym czasie stracił wzrok i musiał przejść na emeryturę.

Przez resztę życia Arcimboldo służył Habsburgom swoim talentem - po śmierci Ferdynanda malował dla jego syna i następcy Maksymiliana, później zaś stał się ulubieńcem Rudolfa, z którym przeprowadził się do Pragi, nowej stolicy cesarstwa. Cesarz ten, który był politykiem wyjątkowo nieudolnym i dodatkowo cierpiącym na zaburzenia psychiczne, miał jedną graniczącą z szaleństwem pasję - kolekcjonowanie sztuki. Malarzy oraz ich dzieła cenił ponad wszystko i chyba dlatego pozwolił swemu nadwornemu geniuszowi opuścić pałac cesarski i zamieszkać na starość w rodzinnym Mediolanie, dlatego uhonorował Arcimbolda tytułem palatyna, dlatego wreszcie dał twórcy wolną rękę, gdy zlecał mu namalowanie swej podobizny. Tak właśnie powstał "Wertumnus".


Posłuchaj
14:13 mecenat habsburgÓw - rudolf ii i arcimboldo____883_09_ii_tr_0-0_5a87e6c3[00].mp3 Dr Bożena Fabiani: Rudolf II sprowadzał nieustannie obrazy, których nie było już gdzie wieszać, które pozostawały latami w nieotwartych skrzyniach, tak jak nadeszły, zajmując kolejne komnaty zamkowe (PR, 2009)

 


Giuseppe Arcimboldo, "Wertumnus". Fot. domena publiczna Giuseppe Arcimboldo, "Wertumnus". Fot. domena publiczna

Dzieło ukończone w 1591 roku, dwa lata przed śmiercią autora, na pierwszy rzut oka może wyglądać na żartobliwą karykaturę, kryje się jednak za nim bardzo przemyślana metafora polityczna i propagandowa symbolika. Arcimboldo przedstawił swojego dobrodzieja jako tytułowego Wertumnusa, boga z mitologii rzymskiej personifikującego zmiany zachodzące w przyrodzie, opiekuna plonów, małżonka nimfy Pomony, bogini sadów, ogrodów, owoców i kwiatów.

Znaczący jest wybór warzyw i owoców, z których składa się postać Rudolfa-Wertumnusa. Jest tu wiele płodów rolnych przywiezionych do cesarstwa z zamorskich krain (np. kukurydza). W ten sposób portret monarchy sugeruje nie tylko nadzwyczajne bogactwo, lecz także posiadanie władzy na całym znanym wówczas świecie. Nazwanie cesarza imieniem bóstwa przenikającego całą przyrodę przez cały rok tym bardziej wzmaga przekaz o potędze Rudolfa, która, oparta na powtarzalnym cyklu, jest pewna, trwała i nieprzemijająca.

Giuseppe Arcimboldo miał oczywiste powody, by wychwalać cesarza, czas jednak pokazał, że ukryte w "Wertumnusie" aluzje są pozbawione podstaw. Niedługo po śmierci malarza Habsburgowie wszczęli proces odsuwania Rudolfa II od władzy, ponieważ rezultaty jego chaotycznych decyzji zaczęły grozić katastrofą całego państwa. W końcu cesarz, uwięziony w swym praskim zamku przez armię podległą jego bratu Maciejowi Habsburgowi, zrzekł się korony, a po paru miesiącach zmarł.

Rudolf II przeżył Arcimbolda o 19 lat. Owocowo-warzywny wizerunek władcy przeżył nie tylko ich obu, lecz także całe Święte Cesarstwo Rzymskie, i dotrwał do naszych czasów jako dowód nieskrępowanej inwencji i wolności twórczej rozkwitającej w środku Europy w XVI wieku.

Autoportret Giuseppe_Arcimbolda - jeden z przykładów konwencjonalnej sztuki uprawianej przez tego autora. Fot. domena publiczna Autoportret Giuseppe_Arcimbolda - jeden z przykładów konwencjonalnej sztuki uprawianej przez tego autora. Fot. domena publiczna

mc

Czytaj także

Ze Lwowa do Ameryki. Dramatyczna historia największego obrazu religijnego na świecie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2023 05:55
8 lipca 1896 roku we lwowskiej pracowni Jana Styki, słynnego już wówczas dzięki "Panoramie Racławickiej", zakończono pracę nad monumentalną "Golgotą". Pół wieku później ten ogromny obraz zawisł w wybudowanym specjalnie dla niego budynku w Kalifornii. Niezwykłe płótno mistrza z Polski przyciąga tłumy do dziś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piero della Francesca. Jednym obrazem ocalił całe miasto

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 06:00
Brytyjskie działa zaczęły zasypywać Sansepolcro gradem pocisków, gdy nagle kapitan Tony Clarke kazał wstrzymać ogień. Wbrew ponagleniom dowództwa nie kontynuował ostrzału, bo przypomniał sobie czytaną kiedyś książkę. Napisano tam, że w Sansepolcro znajduje się "najwspanialszy obraz na świecie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sandro Botticelli. Radiowe opowieści o zagadkowych arcydziełach

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 05:45
Dlaczego bogini Wenus ma "dziwną anatomię"? Ile gatunków roślin posiada "Primavera"? I co Madonna ma wspólnego z potężnym rodem Medyceuszy? Zapraszamy do wysłuchania audycji Polskiego Radia na temat Sandra Botticellego i jego obrazów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mona Lisa. Żona kupca, która została kobietą wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2023 05:55
Pochodząca z Toskanii Lisa Gherardini – modelka Leonarda da Vinci, bohaterka najsłynniejszego obrazu świata i właścicielka uśmiechu pełnego tajemnic – urodziła się 15 czerwca 1479 roku.   
rozwiń zwiń