Historia

Tajemnicza pieczęć znaleziona w lasach Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024 05:50
- Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja odkryli m.in. tajemniczą pieczęć – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Zagadkowe znalezisko zostało wykopane na terenie leśnictwa Rabe (Nadleśnictwo Baligród).
Jak dodał Marszałek, początkowo podejrzewano, że znalezisko to może być związane z wojskiem, biorąc pod uwagę, że miejsce tego odkrycia było terenem ciężkich walk zimą 1915 roku.

Jak podkreślił zastępca prezesa Stowarzyszenia Galicja Artur Hejnar, po wstępnym oczyszczeniu znaleziska okazało się, że tekst umieszczony na pieczęci jest w języku polskim.

Pieczęć urzędnika ówczesnego lotto 

Na pieczęci widnieje imię i nazwisko, jak również miejscowość i funkcja właściciela: "ILKO PRYSLAK – KOLEKTANT – W NIENOWICACH".

Nienowice to wieś w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Ciekawostką jest umieszczone na pieczęci słowo "KOLEKTANT". Według opracowania "Leksyka pierwszych urzędowych pism Galicji" Joanny Suchożebrskiej: "kolektant – to sprzedający losy na loterii".

Jak zaznaczył Hejnar, historia i losy człowieka związanego z tym artefaktem pozostają nieznane. Kolekcjonerzy z niecierpliwością oczekują na wyniki poszukiwań w archiwach, które mogłyby rzucić światło na tę zagadkę.

-Po konsultacji z archeologiem, panią Anną Okoniewską z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków delegatura w Krośnie, pieczęć została przekazana do urzędu konserwatorskiego, gdzie zostanie poddana szczegółowym badaniom – podał Hejnar.

PAP/bm

Czytaj także

Niezwykłe odkrycie w Świętokrzyskiem. Odnaleziono husarską zbroję

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2024 05:40
Zbroję husarską, pochodzącą prawdopodobnie z pierwszej połowy XVII wieku, odkryto w miejscowości Mikułowice (Świętokrzyskie) w powiecie opatowskim. Wyjątkowe znalezisko po konserwacji wzbogaci zbiory Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kury rozprzestrzeniły się po świecie dzięki Jedwabnemu Szlakowi

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2024 05:30
Zanim naukowcy dowiedli, że dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji kluczowe było funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku, musieli zebrać tysiące skorupek kurzych jaj. Niektóre z nich miały ponad dwa tysiące lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lis najlepszym przyjacielem człowieka? Odkryto dowód w Patagonii

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 05:50
W Ameryce Południowej przed wiekami lisy były zwierzętami domowymi – informują naukowcy w magazynie "Royal Society Open Science". Archeolodzy byli bardzo zaskoczeni, gdy w Patagonii (Argentyna) odkryli pochówek, w którym obok człowieka pochowany był lis. Grób liczy sobie 1,5 tys. lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjne znalezisko chorwackich archeologów. Jest starsze niż imperium rzymskie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 05:40
Chorwaccy archeolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia na półwyspie Peljeszac. Na znanym stanowisku znaleźli hełm iliryjskiego żołnierza mający prawdopodobnie ponad dwa i pół tysiąca lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pękające garnki z Cypru. Polki zbadały starożytne naczynia kuchenne z Nea Pafos

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 05:30
Dr Edyta Marzec i Monika Miziołek z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN oraz dr Kamila Nocoń z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego opisały ceramikę kuchenną, którą przed wiekami posługiwali się mieszkańcy cypryjskiego Nea Pafos.
rozwiń zwiń