Historia

Świętokrzyskie. Przebadają miejsce ostatniej bitwy z udziałem husarii

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2024 05:40
Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna zapowiedziała podjęcie prac archeologicznych w rejonie Kliszowa, gdzie w 1702 roku w trakcie wielkiej wojny północnej doszło do starcia pomiędzy wojskami szwedzkimi a sasko-polskimi. Bitwa uznawana jest za ostatnią, w której uczestniczyła husaria.
Husaria polska w przejeździe przed Janem III Sobieskim. Obraz Wojciecha Kossaka z 1924 r. Bitwa pod Kliszowem rozegrała się sześć lat po śmierci tryumfatora spod Wiednia.
"Husaria polska w przejeździe przed Janem III Sobieskim". Obraz Wojciecha Kossaka z 1924 r. Bitwa pod Kliszowem rozegrała się sześć lat po śmierci tryumfatora spod Wiednia.Foto: Muzeum Narodowe w Krakowie/dp

Celem ekspedycji jest odkrycie i zabezpieczenie pozostałości po konfrontacji, która miała kluczowe znaczenie dla historii Polski. 19 lipca 1702 roku pod Kliszowem (pow. pińczowski) wojska szwedzkie Karola XII pokonały armię sasko-polską Augusta II. Podczas bitwy husaria wykonała dwie nieudane szarże, po czym wycofała się z pola walki.

"Tajemnicą jest miejsce pochówku żołnierzy"

Prace archeologiczne skupią się na wytypowanym terenie, gdzie według historycznych relacji i wstępnych badań, mogły znajdować się główne punkty starcia oraz obozowiska obu armii. Zespół badawczy, złożony z pasjonatów historii, wykorzysta najnowsze technologie, w tym georadary i drony, by zwiększyć szanse na odnalezienie artefaktów związanych z bitwą.

- Samo pole bitwy jest nam znane. Sporo dokumentów możemy znaleźć w archiwach szwedzkich. Natomiast do tej pory tajemnicą jest miejsce pochówku żołnierzy. Zginęło tam prawie 3 tys. ludzi, którzy po bitwie byli prawdopodobnie grzebani w zbiorowych mogiłach, ale do tej pory ich miejsce nie jest znane. Od tego będziemy chcieli zacząć. Mamy już wytypowane pierwsze miejsca, w których będziemy chcieli rozpocząć prace – powiedział PAP Sebastian Grabowiec, prezes Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej.

Poszukiwacze spodziewają się znaleźć nie tylko uzbrojenie i amunicję, ale również przedmioty codziennego użytku żołnierzy.

- W niedzielę spotkaliśmy się z mieszkańcami, właścicielami terenu, przedstawicielami gminy. Pierwsze badania w terenie w okolicach Kliszowa mają się rozpocząć za około trzy tygodnie. Właściwe prace archeologiczne i powierzchniowe planowane są na lato – dodał Grabowiec.

Zmierzch chwały husarii

Bitwa pod Kliszowem jest jednym z ważniejszych starć wielkiej wojny północnej (1700-1721) pomiędzy wojskami szwedzkimi pod dowództwem króla Karola XII a połączonymi siłami polsko-saskimi, dowodzonymi przez Augusta II Mocnego. Starcie to odbyło się w okolicach wsi Kliszów, ok. 12 km do Pińczowa w woj. świętokrzyskim.

Bitwa zakończyła się klęską sił polsko-saskich, co umocniło pozycję Szwecji jako dominującej siły militarnej w regionie Bałtyku i wpłynęło na dalszy przebieg konfliktu.

Bitwa miała dalekosiężne konsekwencje dla Polski, osłabiając jej pozycję na arenie międzynarodowej. Przyjmuje się, że udział husarii w bitwie pod Kliszowem był ostatnim wykorzystaniem tej formacji do działań zbrojnych. Największe tryumfy święciła ona w XVII stuleciu, kiedy to jej postawa bitewna decydowała o zwycięstwach m.in. pod Kircholmem (1605), Kłuszynem (1610) i Wiedniem (1683).

***

Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna uczestniczy w cyklicznych badaniach archeologicznych pola średniowiecznej bitwy pod Grunwaldem, a także na górze Manyłowa w Bieszczadach, gdzie toczono ciężkie walki podczas I Wojny Światowej. Grupa ma na swoim koncie także m.in. odkrycie cmentarza wojennego z 1915 roku w Królewicach w gminie Koprzywnica (Świętokrzyskie).

PAP/Wiktor Dziarmaga/th


Czytaj także

Kłuszyn - wielki triumf polskiej husarii

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 05:54
Bitwa pod Kłuszynem to wielkie zwycięstwo polskiego oręża. Wojska polskie pod wodzą hetmana Żółkiewskiego rozbiły wielokrotnie liczniejsze wojska rosyjskie i szwedzkie. Droga na Kreml stanęła otworem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Kircholmem. Miażdżąca moc husarii

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2023 05:47
Ponad trzykrotna przewaga liczebna Szwedów na nic się nie zdała, gdy przyszło im zmierzyć się z połączeniem talentu dowódczego Jana Karola Chodkiewicza z potęgą pancernego natarcia husarii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 06:00
- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Parkanami - dopełnienie odsieczy wiedeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 05:50
Dokładnie 340 lat temu, 9 października 1683 roku, doszło do bitwy pod Parkanami, w której siły polsko-cesarskie pod dowództwem Jana III Sobieskiego rozgromił armię turecką. Dla polskiego monarchy zwycięstwo to miało większą wartość niż tryumf pod Wiedniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na Wawelu odkryto złoty wczesnośredniowieczny pierścień. "Ma dwie twarze"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:40
Jak poinformował Zamek Królewski na Wawelu, podczas badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej odnaleziono złoty pierścień z wczesnego średniowiecza. Zdaniem badaczy zabytkowy artefakt jest unikatowy m.in. ze względu na swoje zdobienie: wizerunki dwóch twarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy podwodni archeolodzy przebadają prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Prawdopodobnie najstarszy na świecie wrak statku, który przewoził sztaby miedzi, badają naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odnalezione sztaby pochodzą z epoki brązu, prawdopodobnie z XVI, a może nawet XVII w. p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odnaleziono pozostałości fortu rzymskich legionistów. Największy, jaki odkryto na tym terenie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:40
W rzymskiej bazie sprzed 1800 lat mogło stacjonować nawet 5000 legionistów. Fort mieścił się na równinie w pobliżu miasta Megiddo, od którego swoją nazwę wzięło biblijne miejsce ostatecznego starcia sił dobra i zła - Armagedon. 
rozwiń zwiń