Historia

Korona królów. Nowa Marchia w konflikcie polsko-krzyżackim

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 05:50
W kulminacyjnej scenie najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" na Wawel przybywa posłaniec z Wielkopolski. "Panie, Ulrich von Osten, władca Drezdenka i wasz lennik, zbuntował się i najechał na nasze dobra" wyjawia Jagielle poseł. Sprawa problematycznego poddanego była epizodem polsko-krzyżackiej rywalizacji u progu XV wieku.
Rycerze zakonni w serialu Korona królów. Jagiellonowie. Serial emitowany jest na antenie TVP
Rycerze zakonni w serialu "Korona królów. Jagiellonowie". Serial emitowany jest na antenie TVPFoto: TVP

Nowa Marchia to brandenburska prowincja obejmująca obszar położony w widłach dolnej Odry i Warty, na obszarze części dzisiejszych województw lubuskiego i zachodniopomorskiego. W 1402 roku niemiecki król Zygmunt Luksemburski miał zaoferować oddanie tej krainy pod zastaw Jagielle (w serialu wciela się w niego Sebastian Skoczeń) jako pokrycie pożyczki (podobna transakcja doprowadziła do przekazania miast tzw. zastawu spiskiego – szesnastu miast na terenie Spiszu, które pozostały w granicach Polski aż do 1769 roku). Polskiego króla przelicytowali Krzyżacy i to oni weszli w posiadanie tej ziemi.

Czytaj także: 

Przejęcie Nowej Marchii przez zakon oznaczało dla Jagiełły duże kłopoty. Granica z państwem krzyżackim, do którego od 1308 roku należało również Pomorze Gdańskie, wydłużyła się znacząco. Krzyżacy mogli szachować króla od północy i zachodu. Polska traciła też dostęp do księstwa pomorskiego, które dawało – co prawda pośredni – dostęp do handlu bałtyckiego niezależny od opanowanego przez Krzyżaków ujścia Wisły.

Czytaj także: 

W tej sytuacji wzrosło znaczenie pogranicznych zamków – Drezdenka i Santoka. Oba były w posiadaniu rodziny von der Ost (von Osten). Ród lawirował między lojalnością wobec Polski, Niemiec i zakonu krzyżackiego. Grody Ostenowie otrzymali z nadania brandenburskiego, choć wcześniej - w latach 1252-1316 - należały one do Polski. W 1365 roku panowie Drezdenka i Santoka złożyli hołd lenny Kazimierzowi Wielkiemu. W 1402 roku Ulryk von Osten, głowa rodu, powtórzył tę ceremonię, ale tym razem przed Władysławem Jagiełłą, a co więcej - przyrzekł, że w razie wygaśnięcia rodu jego włości powinny trafić do Polski. Jednak ostatecznie, w obliczu zakupu Nowej Marchii przez Krzyżaków, to właśnie na ich stronę przeszedł. W 1405 roku von Osten napadł na Wielkopolskę.

Czytaj także:

Najazd von Ostena na Wielkopolskę wywołał kryzys dyplomatyczny w relacjach polsko-krzyżackich. Jagiełło chciał wybadać rolę zakonu w awanturze i wezwał wielkiego mistrza do wsparcia wyprawy przeciwko zbuntowanemu lennikowi. Konrad von Jungingen (wciela się w niego Krzysztof Olchawa) odmówił wsparcia polskiego króla, a nadto wziął Drezdenko od Ulryka w zastaw.

Konflikt przeciągał się z powodu długiej choroby wielkiego mistrza. Konrad von Jungingen zmarł w 1407 roku, jego następcą został młodszy brat - Ulrich (w tej roli Szymon Nygard). W 1408 roku, na zjeździe w Kownie, Władysław Jagiełło zażądał zwrotu Drezdenka. Ustalono, że sprawę rozstrzygnie sąd polubowny pod przewodnictwem wielkiego księcia Witolda. Von Jungingen był jednak - w przeciwieństwie do brata - dyplomatycznym dyletantem i awanturnikiem. Ulrich wykupił Drezdenko i Santok z rąk von Ostena. Było to wyraźne rzucenie rękawicy polskiemu królowi. Konflikt polsko-krzyżacki wchodził w rozstrzygającą fazę...

bm

Korzystałem z:

Stefan Kuczyński, "Wielka wojna z zakonem krzyżackim 1409-1411", Warszawa 1987;

Marian Biskup, Gerard Labuda, "Dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach", Gdańsk 1988;

Czytaj także

Korona królów. Czy żona księcia Witolda spiskowała z Krzyżakami?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
W piątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzowie są świadkami zawiązania się intrygi między księżną Anną, żoną wielkiego księcia Witolda, a Ulrychem von Jungingenem. Celem monarchini jest zdobycie korony dla męża. Historyczna odpowiedniczka serialowej postaci faktycznie utrzymywała dobre stosunki z Krzyżakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Elżbieta Granowska - trzecia żona i jedyna miłość Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:58
Jej ślub z królem Polski wywołał skandal i oburzenie. Był to jednocześnie punkt kulminacyjny burzliwego życia Elżbiety, w którym znalazło się miejsce na czterech mężów, z czego dwóch skończyło tragicznie.
rozwiń zwiń