Historia

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
Jagiełło (Sebastian Skoczeń) i Konrad von Jungingen (Krzysztof Olchawa) w serialu Korona królów. Jagiellonowie). Serial emitowany jest na antenie TVP
Jagiełło (Sebastian Skoczeń) i Konrad von Jungingen (Krzysztof Olchawa) w serialu "Korona królów. Jagiellonowie). Serial emitowany jest na antenie TVPFoto: TVP

Choć sam król był znany z tego, że stronił od dworskich rozrywek, ponad które wielbił polowania (co również podkreślone jest w siódmym odcinku; Anna Cylejska - w tej roli Milena Staszuk - próbuje zdobyć przychylność przyszłego męża, proponując mu wspólne łowy), to dwór Jagiełły nie należał do miejsc, w których wiało nudą. 

Król lubił muzykę, utrzymywał nawet własną kapelę na dworze. Urządzano wystawne uczty, pito piwo i wino, chociaż sam Jagiełło był abstynentem i pijał tylko wodę (mogło być to spowodowane obawami o własne życie - w przezroczystej wodzie łatwiej dostrzec dodaną truciznę - dwóch braci Jagiełły padło bowiem ofiarą trucicielstwa). Chętnie grano w kości i karty, które jednak wyglądały inaczej niż obecnie. 

Sam król z gier i zabaw cenił sobie najwyżej właśnie szachy. Wiadomo, że grę znał też panujący w jego imieniu na Litwie wielki książę Witold. Być może grali, planując przyszłą wojnę z państwem zakonu krzyżackiego

Krzyżacy dla szachów robili wyjątek 

W serialu widzimy, jak nad partią szachów dyskutują Ulrich von Junginegen (Piotr Nygard) i komtur Johann von Sayn (główny czarny charakter sezonu, grany przez Grzegorza Kowalczyka, wzorowany na historycznym bohaterze o tym samym nazwisku, krzyżackim komturze i dyplomacie). Czy reguła zakonna pozwalała Krzyżakom na taką rozrywkę?

Okazuje się, że tak. W odróżnieniu od templariuszy, którym św. Bernard w regule nakazywał brzydzić się szachami i grą w kości, Krzyżacy mogli toczyć pojedynki szachowe, w tryktraka lub gry pochodne. Zakonnikom nie wolno było jednak uprawiać hazardu, więc reguła zabraniała grać na pieniądze. Szachy uznawano za grę strategiczną, pozwalającą na ćwiczenie umysłu, dlatego nie była potępiana wśród zakonników, tak jak czysto losowa (a więc dająca pole do konszachtów z siłami nieczystymi) gra w kości. 


Czytaj także: 

Historia szachów

Pierwowzorem szachów była indyjska gra czaturagna, która powstała w V w. p.n.e. Gra, dzięki kontaktom handlowym i kulturalnym wkrótce zawędrowała na Bliski Wschód. Do Europy - już znacznie przekształcona na wzór pierwotnej wersji znanych nam dziś szachów - dotarła poprzez kontakty ze światem arabskim na obszarze basenu Morza Śródziemnego. Inną drogą rozprzestrzeniania szachów była Ruś, gdzie rządzili wikingowie (oni też stali się słynnymi wytwórcami szachów).  

- Pierwowzór szachów indyjskich ma inne figury, bo w Europie nie gra się słoniem i wezyrem. Figury też inaczej się przemieszczają na szachownicy - mówił historyk dr hab. Wiktor Szymborski w audycji Jakuba Jamrozka z cyklu "Zaklinacze czasu". - Nasze szachy europejskie różnią się oczywiście nie tylko kolorem, ale figurami, czy znaczeniem. Pierwsze figury są tylko i wyłącznie męskie.  Gdy szachy trafiają do Europy, trzeba je jakoś oswoić i przemodelować.  

W europejskich szachach również początkowo nie ma pionka królowej, kiedy się pojawia, jej rola jest bardzo ograniczona, jeśli chodzi o przemieszczanie się na szachownicy. Królowa ma niejako towarzyszyć monarsze.

- Z mojego punktu widzenia, znaczenie królowej na szachownicy jest fascynujące, bo ona nam pokazuje, jak daleką drogę przeszła ewolucja praw kobiet w średniowieczu. Od pewnej marginalizacji, potem stopniowego wzrostu znaczenia kobiet, ich praw i dyskusji odnośnie ich pozycji w społeczeństwie - wyjaśniał ekspert. - Szachy pokazują historię kobiet zapisaną w figurze królowej, której na początku w ogóle nie ma, aż po figurę, która jest najpotężniejszą i najistotniejszą na całej szachownicy.

W Polsce szachy znane są od XII wieku, od czasów Bolesława Krzywoustego lub jego syna Henryka Sandomierskiego. Wielką popularność szachy uzyskały w XVI wieku, w okresie tzw. złotego wieku, za panowania królów z dynastii Jagiellonów. Jan Kochanowski napisał nawet poemat "Szachy", którego akcja związana jest z pojedynkiem rozgrywającym się na planszy. 

bm

Czytaj także

"Korona królów". Anna Cylejska - kim była druga żona Władysława Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
Była ponoć nieurodziwa, co podobno nie stało na przeszkodzie jej licznym romansom. Następczyni Jadwigi Andegaweńskiej u boku Władysława Jagiełły miała jednak niepodważalny atut - pochodzenie, które umacniało pozycję króla na polskim tronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy żona księcia Witolda spiskowała z Krzyżakami?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
W piątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzowie są świadkami zawiązania się intrygi między księżną Anną, żoną wielkiego księcia Witolda, a Ulrychem von Jungingenem. Celem monarchini jest zdobycie korony dla męża. Historyczna odpowiedniczka serialowej postaci faktycznie utrzymywała dobre stosunki z Krzyżakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Elżbieta Granowska - trzecia żona i jedyna miłość Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:58
Jej ślub z królem Polski wywołał skandal i oburzenie. Był to jednocześnie punkt kulminacyjny burzliwego życia Elżbiety, w którym znalazło się miejsce na czterech mężów, z czego dwóch skończyło tragicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Nowa Marchia w konflikcie polsko-krzyżackim

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 05:50
W kulminacyjnej scenie najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" na Wawel przybywa posłaniec z Wielkopolski. "Panie, Ulrich von Osten, władca Drezdenka i wasz lennik, zbuntował się i najechał na nasze dobra" wyjawia Jagielle poseł. Sprawa problematycznego poddanego była epizodem polsko-krzyżackiej rywalizacji u progu XV wieku.
rozwiń zwiń