Historia

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
Anna Cylejska (Milena Staszuk) i Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń). Serial Korona królów. Jagiellonowie emitowany jest na antenie TVP
Anna Cylejska (Milena Staszuk) i Władysław Jagiełło (Sebastian Skoczeń). Serial "Korona królów. Jagiellonowie" emitowany jest na antenie TVPFoto: TVP

Koronacja królowej miała miejsce 25 lutego 1403 roku, w niedzielę Pięćdziesiątnicy, w katedrze krakowskiej. Anna Cylejska (w tej roli Milena Staszuk) została koronowana i namaszczona na królową Polski przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Dobrogosta. 

"Zjechało się w tym dniu mnóstwo biskupów, książąt, hrabiów i panów, których król Władysław zaprosił przez specjalnych posłów. Dla większego ich uczczenia przez kilka dni odbywały się turnieje, a król Władysław nagradzał zapaśników" pisał Jan Długosz

Czytaj także: 

Dlaczego Jagiełło zwlekał z koronacją żony?

Jagiełło (wciela się w niego Sebastian Skoczeń) zwlekał z koronacją żony ponad roku. W serialu "Korona królów. Jagiellonowie" król decyduje się w końcu zorganizować uroczystość ze względu na pojawienie się na Wawelu Zdravka z Mariboru (w tej roli Daniel Salman) - dawnego narzeczonego Anny, który ma zamiar ją odzyskać. Wątek ten jest wymysłem scenarzystów. Zdravko to postać całkowicie fikcyjna (podobnie jak widziany kilka odcinków wcześniej wątek z otruciem Anny). Nie wiadomo też, czy Anna miała przed Jagiełłą narzeczonego. Jest to wątpliwe, bo wiadomo, że jej stryj i opiekun hrabia Herman (gra go Dariusz Kordek) był zaskoczony i zadowolony, że polski król zainteresowany jest dziewczyną, której groziło staropanieństwo (miała już ponad 19 lat, co wówczas uważano za wiek podeszły do zamążpójścia).

Dziś trudno stwierdzić, dlaczego król zwlekał z koronacją tak długo. Czy w grę wchodziło to, że być może chciał odprawić nieurodziwą żonę, czy organizacja dwóch uroczystości zaraz po sobie zbyt nadwątliłaby skarbiec państwa, a może król nie miał czasu, by zająć się koronacją, bo sytuacja na Litwie była bardzo napięta i głowę Władysława zaprzątały problemy ze zbuntowanym bratem Świdrygiełłą i konfliktem z Krzyżakami o Żmudź. 

A może był to kolejny ruch w grze, którą Jagiełło prowadził z panami królestwa. Władca już wystawiał ich cierpliwość na próbę, zwlekając ze ślubem pół roku od przybycia Anny na Wawel. Możliwe, że Jagiełło i tym razem chciał pokazać kto tu rządzi. 

Czytaj także: 

Gość specjalny koronacji, którego nie ma w "Koronie królów"

Król zdecydował się pojąć za żonę Annę przede wszystkim ze względu na jej rodowód - była ona po kądzieli wnuczką Kazimierza Wielkiego, a więc pochodziła z Piastów i była naturalną dziedziczką Polski. Wzmacniało to pozycję Jagiełły, który sam był tylko wybranym władcą kraju, a legitymacja jego władzy była po śmierci jego pierwszej żony, królowej Jadwigi, bardzo słaba. 

Również przy okazji koronacji Jagiełło chciał przypomnieć, że żeni się z Piastówną. Dlatego specjalnym gościem uroczystości, zaproszonym przez władcę, była Anna Kazimierzówna, matka Anny Cylejskiej i córka ostatniego Piasta na polskim tronie, Kazimierza Wielkiego. Dla obu kobiet musiała być to rzadka okazja do spotkania, bo gdy ojciec przyszłej królowej - hrabia Wilhelm - osierocił córkę, jej matka ponownie wyszła za mąż za Ulryka, księcia Teck w Wirtembergii, na południowym zachodzie Niemiec. 

"Była przejęta do głębi ogromną radością, że mogła zobaczyć królestwo ojca i oglądać swą córkę wyniesioną na tron królewski. Uczczona przez króla Władysława wieloma upominkami wróciła do męża" podkreślał Jan Długosz. 

Czytaj także: 

Niestety, na razie nie zobaczymy Anny Kazimierzówny w serialu "Korona królów. Jagiellonowie". Koronacja Anny pokazana została bowiem tylko w ostatniej, krótkiej scenie najnowszego odcinka serialu.

bm

Czytaj także

"Korona królów". Anna Cylejska - kim była druga żona Władysława Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
Była ponoć nieurodziwa, co podobno nie stało na przeszkodzie jej licznym romansom. Następczyni Jadwigi Andegaweńskiej u boku Władysława Jagiełły miała jednak niepodważalny atut - pochodzenie, które umacniało pozycję króla na polskim tronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy żona księcia Witolda spiskowała z Krzyżakami?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
W piątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzowie są świadkami zawiązania się intrygi między księżną Anną, żoną wielkiego księcia Witolda, a Ulrychem von Jungingenem. Celem monarchini jest zdobycie korony dla męża. Historyczna odpowiedniczka serialowej postaci faktycznie utrzymywała dobre stosunki z Krzyżakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Elżbieta Granowska - trzecia żona i jedyna miłość Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:58
Jej ślub z królem Polski wywołał skandal i oburzenie. Był to jednocześnie punkt kulminacyjny burzliwego życia Elżbiety, w którym znalazło się miejsce na czterech mężów, z czego dwóch skończyło tragicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Nowa Marchia w konflikcie polsko-krzyżackim

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 05:50
W kulminacyjnej scenie najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" na Wawel przybywa posłaniec z Wielkopolski. "Panie, Ulrich von Osten, władca Drezdenka i wasz lennik, zbuntował się i najechał na nasze dobra" wyjawia Jagielle poseł. Sprawa problematycznego poddanego była epizodem polsko-krzyżackiej rywalizacji u progu XV wieku.
rozwiń zwiń