Historia

Korona Królów. Na czym polegało odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
W czwartym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" jednym z wątków jest domknięcie przez Władysława Jagiełłę sprawy odnowienia krakowskiej uczelni. Wydarzenie to miało miejsce 26 lipca 1400 roku. Dlaczego Akademia Krakowska wymagała reformy?
Założenie Szkoły Głównej przeniesieniem do Krakowa ugruntowane - obraz Jana Matejki przedstawiający założycieli uczelni: Kazimierza Wielkiego, Jadwigę Andegaweńską i Władysława Jagiełłę
"Założenie Szkoły Głównej przeniesieniem do Krakowa ugruntowane" - obraz Jana Matejki przedstawiający założycieli uczelni: Kazimierza Wielkiego, Jadwigę Andegaweńską i Władysława JagiełłęFoto: Zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie

Podupadłe dzieło Kazimierza Wielkiego 

12 maja 1364 roku król Kazimierz Wielki wydał przywilej fundacyjny Akademii Krakowskiej. Tak powstała pierwsza polska uczelnia. Faktyczna działalność Akademii Krakowskiej rozpoczęła się jednak dopiero 3 lata po wydaniu papieskiej bulli. Wykłady prowadzono na trzech wydziałach: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. Jednak 

- Po śmierci Kazimierza Wielkiego w roku 1370 przez ponad 20 lat Akademia Krakowska nie istniała - wyjaśniał prof. Grzegorz Myśliwski w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska".


Posłuchaj
03:06 kronika polska odnowienie uniwersytetu jagiellońskiego.mp3 Odnowienie Uniwersytetu Jagiellońskiego - gawęda prof. Grzegorza Myśliwskiego w audycji Andrzeja Sowy z cyklu "Kronika polska". (PR, 2.04.2003)

 

Do idei utworzenia w Polsce uczelni wyższej powróciła dopiero Jadwiga Andegaweńska. Akademia była potrzebna Koronie do wykuwania kadr zdolnych do chrystianizacji i wprowadzenia w krąg kultury europejskiej Wielkiego Księstwa Litewskiego. 

- W roku 1397 papież Bonifacy IX zezwolił swoją bullą na odnowienie akademii. Do Krakowa przybył mistrz Mateusz, który był rektorem Uniwersytetu w Heidelbergu i miał pomagać w organizacji starej-nowej uczelni - dodawał historyk. - Jednakże w tym samym roku Jadwiga przeznaczyła wielką sumę na bursę studentów polskich w Pradze. Znaczyło to, że królowa wycofała się z angażowania w odnowienie Akademii Krakowskiej. Nie wiadomo, jakie były przyczyny tej zwłoki, przypuszcza się, że był to jakiś konflikt między królem Władysławem Jagiełłą a królową i ich doradcami.

Jak dodawał gość audycji, twierdzi się, że według królowej akademia miała kształcić przede wszystkim teologów, a zdaniem króla uczelnia miała być kuźnią kadr prawniczych.  

Czytaj także: 

Ideowy testament Jadwigi

- Ostatecznie w swoim testamencie Jadwiga zapisała wszystkie swoje klejnoty na akademię - wskazywał prof. Grzegorz Myśliwski. 

Na potrzeby uniwersytetu, na mocy swojej ostatniej woli, królowa, która zmarła 17 lipca 1399, pozostawiła około 10 kg złota (wartości 550 grzywien) i dochód ze sprzedaży rzeczy osobistych (ok. 3000 grzywien). Egzekucją testamentu zajęli się Jan z Tęczyna (w tej roli Marek Lis-Orłowski), biskup krakowski Jan Wysz i sam król.

Ze spadku po królowej wykupiono domy przy ul. św. Anny i Grodzkiej z przeznaczeniem na kolegium oraz żupę solną w Bochni, z której dochody miały pokrywać uposażenie profesorów.

Czy Krzyżacy chcieli przekupić Jana Isnera?

W czwartym odcinku serialu pojawia się wątek próby przekupstwa Jana Isnera (w tej roli Łukasz Lewandowski), mającego objąć katedrę teologii na krakowskiej uczelni, przez Krzyżaków. Czy zakonnicy faktycznie chcieli wpłynąć na Jana Isnera? Na ten temat źródła milczą. Faktem jest jednak, że Isner, sam będący absolwentem Akademii Krakowskiej, był pierwszym profesorem teologii wskrzeszonej uczelni.

Odnowiona Akademia Krakowska była już pełnoprawnym europejskim uniwersytetem. Wykładano na czterech wydziałach: filozofii, prawa, medycyny i teologii. Organizacja uniwersytetu, wzorowana na paryskiej Sorbonie i czerpiąca z doświadczeń uczelni w Pradze, zakładała utworzenie aż 42 katedr. 

- Pierwszym rektorem został Stanisław ze Skarbimierza, wybitny prawnik, mający swój wkład tworzenie polskiej szkoły prawa narodów, przyznającej prawo do samostanowienia narodom niechrześcijańskim - wskazywał prof. Grzegorz Myśliwski. 

Najwybitniejszym przedstawicielem tej szkoły był inny rektor Akademii Krakowskiej, Paweł Włodkowic, który okazał się skutecznym rywalem dyplomacji krzyżackiej w sporach o zasadność misji zakonu w Wielkim Księstwie Litewskim. 

Z czasem Akademia Krakowska, m.in. dzięki dobrej sytuacji gospodarczej państwa i izolowaniu praskiej uczelni w dobie konfliktów husyckich, stała się najważniejszym uniwersytetem Europy Środkowej. Krakowską uczelnię mianem Uniwersytetu Jagiellońskiego, dla uczczenia dynastii, nazywa się dopiero od 1817 roku.

bm

Czytaj także

"Korona królów". Anna Cylejska - kim była druga żona Władysława Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 05:50
Była ponoć nieurodziwa, co podobno nie stało na przeszkodzie jej licznym romansom. Następczyni Jadwigi Andegaweńskiej u boku Władysława Jagiełły miała jednak niepodważalny atut - pochodzenie, które umacniało pozycję króla na polskim tronie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy żona księcia Witolda spiskowała z Krzyżakami?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
W piątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzowie są świadkami zawiązania się intrygi między księżną Anną, żoną wielkiego księcia Witolda, a Ulrychem von Jungingenem. Celem monarchini jest zdobycie korony dla męża. Historyczna odpowiedniczka serialowej postaci faktycznie utrzymywała dobre stosunki z Krzyżakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Elżbieta Granowska - trzecia żona i jedyna miłość Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:58
Jej ślub z królem Polski wywołał skandal i oburzenie. Był to jednocześnie punkt kulminacyjny burzliwego życia Elżbiety, w którym znalazło się miejsce na czterech mężów, z czego dwóch skończyło tragicznie.
rozwiń zwiń