Historia

Korona królów. Dlaczego Jagiełło i Krzyżacy starali się o przychylność papieża?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2023 05:45
Kierowanie sprawy do papieża było w średniowieczu - w dużym uproszczeniu - odpowiednikiem zwracania się do Unii Europejskiej. Biskup Rzymu był instancją spajającą christianitas - cywilizację Starego Kontynentu. Jego zdanie było kluczowe w konflikcie konfliktu polsko-krzyżackiego - w końcu sensem istnienia zakonu nad Bałtykiem była walka z pogaństwem. W interesie Władysława Jagiełły leżało zatem przekonanie Stolicy Apostolskiej o nawróceniu Litwy - do niedawna ostatniego bastionu starych wierzeń w Europie.
Legat papieski w Wilnie w towarzystwie Władysława Jagiełły i wielkiego księcia Witolda. Fotos z serialu Korona królów. Jagiellonowie emitowanego na antenie TVP
Legat papieski w Wilnie w towarzystwie Władysława Jagiełły i wielkiego księcia Witolda. Fotos z serialu "Korona królów. Jagiellonowie" emitowanego na antenie TVPFoto: TVP

Motywem przewodnim odcinków 13-15 serialu "Korona królów. Jagiellonowie" jest wizyta legata papieskiego Pietro de Revendy (gra go Andrzej Słabiak) w Polsce i na Litwie. Wysłannik Stolicy Apostolskiej miał ocenić, czy chrystianizacja Litwy się powiodła. I choć źródła milczą na temat wizyty wysłannika papieskiego w Polsce w tym czasie, to kwestia przychylności papieskiej była kluczowa dla polsko-litewsko-krzyżackiego konfliktu. Żeby zrozumieć dlaczego , trzeba przypomnieć sobie, skąd wzięło się państwo zakonu krzyżackiego.

Kryzys idei państwa zakonnego

Krzyżacy zostali sprowadzeni do Polski niemal dwa wieki przed wydarzeniami pokazanymi w serialu. Książę mazowiecki Konrad sprowadził ich jako ochronę pogranicza swojego władztwa najeżdżanego przez pogańskich Prusów i Jaćwingów. Na nieszczęście dla dalszych dziejów Polski zbiegło się to z wydaniem tzw. złotej bulli z Rimini przez cesarza Fryderyka II, uważającego się za przywódcę całego chrześcijańskiego świata, w której monarcha nadawał Krzyżakom w wieczne posiadanie wszelkich zdobytych na poganach ziem. Niedługo później, w roku 1234 roku, papież Grzegorz IX wziął państwo krzyżackie pod opiekę.

- Mimo formalnej zwierzchności papiestwa, władza wielkich mistrzów była olbrzymia i oni na dobrą sprawę nie musieli liczyć się do końca ze zdaniem papieży. Nie liczyli się też ze zdaniem cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, chociaż ci mienili się protektorami zakonu – wskazywał historyk dr Mariusz Affek w audycji Michała Montowskiego z cyklu "Radiowy wieczór kulturalny".


Posłuchaj
37:11 dzieje zakonu krzyŻackiego cz_2_ w cyklu zakony rycerskie.mp3 Dzieje zakonu krzyżackiego - audycja Michała Montowskiego z cyklu "Radiowy wieczór kulturalny". (PR, 2.12.1999)

 

Po pacyfikacji i chrystianizacji Prusów i Jaćwingów ostatnim bastionem pogaństwa w Europie było Wielkie Księstwo Litewskie, w swojej rdzennie litewskiej części (wchodząca w skład państwa Ruś została schrystianizowana w obrządku prawosławnym w 988 roku). Sytuację tę zmienił chrzest Litwy w 1387 roku, przeprowadzony dzięki staraniom królewskiej pary – Jadwigi i Władysława Jagiełły (w serialu gra go Sebastian Skoczeń). Zburzyło to ideowe podstawy funkcjonowania zakonu krzyżackiego, który miał w końcu być bazą militarną dla nawracania pogan. 

"Dlatego też władze zakonu tak wytrwale walczyły do roku 1435 z Polską i Litwą, usiłując - na próżno - ratować ideowe podstawy swego dalszego istnienia na Prusach, a także nadal zapewnić sobie wyłączność akcji zbrojnej jako warunku dla akcji misyjnej. Nie udało się jednak utrzymać dalszego poparcia przez papiestwo, które u schyłku XIV w. wyraźnie uznawało fakt chrystianizacji Litwy przez Polskę. [...] Na soborze w Konstancji (1414-1418) ideologia zakonu poniosła klęskę, gdy oficjalnie został uznany fakt chrystianizacji Litwy przez Polskę, poważnie też zakwestionowano ideę walki zbrojnej z poganami" pisali profesorowie Marian Biskup i Gerard Labuda w książce "Dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach. Gospodarka-społeczeństwo-państwo-ideologia". 

Czytaj także: 

Presji ideologicznej towarzyszyła presja ekonomiczna. - Zakon wcale nie należał, wbrew powszechnemu mniemaniu, do najmajętniejszych. Lwią część wydatków pochłaniało prowadzenie nieustannej wojny, zwłaszcza, że zakon korzystał z usług wojsk zaciężnych z Niemiec i Czech - wskazywał gość audycji. 

Ożywiona dyplomacja 

Strona polska była świadoma tych kłopotów zakonu i prowadziła szeroką akcję dyplomatyczną wymierzoną w podkopanie zasadności istnienia państwa krzyżackiego w tej części Europy.

Akcja najbliższych odcinków serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przenosi widzów – jak piszą twórcy – do początków 1403 roku, a zatem do czasu przypadającego na schyłek pontyfikatu Bonifacego IX.

Czytaj także: 

Papież podczas swojego pontyfikatu wysłał do Polski szesnastu posłów, z czego jeden, kardynał Angelus Acciaiuolus, nigdy nie dotarł do Krakowa, zatrzymały go bowiem sprawy na Węgrzech. Większość z tych, którzy dotarli, pełniła posługę kolektorów papieskich, czyli wysłanników, którzy mieli zbierać świętopietrze – podatek na rzecz Stolicy Apostolskiej. Wiemy, że pięciu z nich spotkało się z Jadwigą i Jagiełłą, a trzech było bliskimi współpracownikami pary królewskiej. Byli to Dobrogost (późniejszy biskup gnieźnieński), Piotr Wysz (wykonawca testamentu Jadwigi i późniejszy pierwszy kanclerz odnowionego Uniwersytetu Jagiellońskiego) i Wojciech Jastrzębiec (biskup poznański).

Ponadto Bonifacy IX utrzymywał ożywioną korespondencję z dworem Władysława Jagiełły. To właśnie skargi na zakon przesłane przez polskiego króla do Stolicy Apostolskiej przekonały hierarchę o konieczności działania. 9 września 1403 roku Bonifacy IX wydał bullę skierowaną do wielkiego mistrza Konrada von Jungingena (w tej roli Krzysztof Olchawa) zakazującą Krzyżakom napaści na Litwę i karcącą ich za to, że zamiast chronić neofitów, zakonnicy ich atakują. 

bm

Korzystałem z: 

Jan Drabina, "Papiestwo-Polska w latach 1384-1434", Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;

Marian Biskup, Gerard Labuda, "Dzieje zakonu krzyżackiego w Prusach. Gospodarka-społeczeństwo-państwo-ideologia", Wydawnictwo Morskie Gdańsk. 

Czytaj także

Pieniądze i dyplomacja. Kulisy starań Władysława Łokietka o koronę

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2024 05:48
704 lata temu Władysław Łokietek został koronowany na króla Polski. Uroczystość poprzedzały cztery lata wypełnione akcją polskiej dyplomacji na niespotykaną dotąd skalę. Polscy biskupi krążyli między księciem i papieżem, wożąc ze sobą kolejne listy i… pieniądze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy żona księcia Witolda spiskowała z Krzyżakami?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 05:50
W piątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzowie są świadkami zawiązania się intrygi między księżną Anną, żoną wielkiego księcia Witolda, a Ulrychem von Jungingenem. Celem monarchini jest zdobycie korony dla męża. Historyczna odpowiedniczka serialowej postaci faktycznie utrzymywała dobre stosunki z Krzyżakami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Kim był Świdrygiełło, buntowniczy brat Jagiełły?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2023 05:35
Najmłodszy i ambitny brat Władysława Jagiełły niemal przez całe życie buntował się przeciwko Witoldowi Kiejstutowiczowi, który rządził na Litwie. Świdrygiełło, aby zdobyć tytuł wielkiego księcia litewskiego, nie wahał się przed wielokrotną współpracą z zakonem krzyżackim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czy Jagiełło i Krzyżacy grali w szachy?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2023 05:50
W siódmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" widzimy nad szachownicą zarówno króla Polski, jak i rycerzy zakonnych. Czy na dworze Władysława Jagiełły i na malborskim zamku toczono szachowe pojedynki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Czym było wronie oko?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2023 05:45
W ósmym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Anna Cylejska zostaje otruta przez Saule szpiegującą dla Anny Witoldowej i Krzyżaków. Krakowscy lekarze są bezradni, ale rozwiązanie odnajduje hiszpański medyk, który aplikuje wybrance Jagiełły tajemnicze wronie oko. Czym był ten specyfik?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Jagiełło, Krzyżacy i konflikt o ziemię dobrzyńską

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 05:40
Przez ponad sto lat ziemia dobrzyńska przechodziła z rąk do rąk, stanowiąc nierzadko kość niezgody między Polską i państwem zakonu krzyżackiego. Spór o to terytorium był bezpośrednią przyczyną wybuchu wielkiej wojny, której punktem kulminacyjnym była bitwa pod Grunwaldem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2023 05:50
W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Koronacja Anny Cylejskiej i ważny detal, którego nie zobaczymy w serialu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 05:40
Końcowa scena najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" przedstawia chwilę po koronacji drugiej żony Władysława Jagiełły. Twórcy serialu nie skorzystali z okazji, żeby pokazać widzom osobę, która była wtedy na Wawelu i której rola w tym, że hrabianka z Cylii została królową Polski, była nie do przecenienia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Gorączka relikwii w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 05:45
W 15. odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" Krzyżacy przekupują papieskiego legata przy pomocy kości z palca rzekomego męczennika. Wysłannik Stolicy Apostolskiej nie wie, że przedmiot jest falsyfikatem. Wieki średnie to faktycznie złoty czas obiegu fragmentów szczątków świętych i przedmiotów związanych z ich życiem. Popyt wywoływał podaż i w obiegu wkrótce pojawiło się wiele artefaktów wątpliwej autentyczności. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Elżbieta Granowska - trzecia żona i jedyna miłość Jagiełły

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 05:58
Jej ślub z królem Polski wywołał skandal i oburzenie. Był to jednocześnie punkt kulminacyjny burzliwego życia Elżbiety, w którym znalazło się miejsce na czterech mężów, z czego dwóch skończyło tragicznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korona królów. Nowa Marchia w konflikcie polsko-krzyżackim

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 05:50
W kulminacyjnej scenie najnowszego odcinka serialu "Korona królów. Jagiellonowie" na Wawel przybywa posłaniec z Wielkopolski. "Panie, Ulrich von Osten, władca Drezdenka i wasz lennik, zbuntował się i najechał na nasze dobra" wyjawia Jagielle poseł. Sprawa problematycznego poddanego była epizodem polsko-krzyżackiej rywalizacji u progu XV wieku.
rozwiń zwiń