Redakcja Polska

Ministrowie pięciu krajów Europy Środkowej za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją

28.09.2023 12:00
Nieformalna grupa polityczna Central 5 opowiedziała się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Central 5 (C5)
Central 5 (C5) X @MFA_Austria

Na środowym spotkaniu nieformalnej grupy politycznej Central 5 (C5) w Wiedniu ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Czech, Słowacji, Słowenii i Węgier opowiedzieli się za utrzymaniem kanałów komunikacji z Rosją w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w celu przyspieszenia pokoju na Ukrainie – poinformował portal Euractiv.

„Uważam, że musimy utrzymywać otwarte niezbędne linie komunikacji i platformy, których możemy potrzebować, gdy nadejdzie czas” – powiedział na wspólnej konferencji prasowej austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg. Jak dodał, OBWE jest „jedyną ogólnoeuropejską platformą dialogu i wierzę, że odegra i może odegrać kluczową rolę w przyszłości”. 

Również szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto podkreślił, że kanały komunikacji muszą pozostać otwarte.

Peter Szijjarto w ten sposób uzasadnia kolejne spotkania z rosyjskimi i białoruskimi politykami oraz podróże do Rosji i na Białoruś. Za jedną z takich podróży (w lutym do Mińska) został ostatnio skrytykowany przez Parlament Europejski. Po raz kolejny Szijjarto uda się do Rosji w październiku na szczyt energetyczny.

Słowenia, Czechy i Słowacja również podkreśliły potrzebę uratowania OBWE przed utratą znaczenia. Szefowa słoweńskiej dyplomacji Tanja Fajon zaznaczyła, że OBWE jest „jedyną instytucją, która prowadzi otwarty dialog z Rosją”, a minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky zauważył, że jest ona „jednym z filarów europejskiej architektury bezpieczeństwa”. 

„Ze względu na weto Rosji nie ma porozumienia co do tego, który kraj będzie przewodniczył OBWE w 2024 r., a dyskusje na temat budżetu organizacji utknęły w martwym punkcie na wiele miesięcy” – przypomina Euractiv.

Nieformalna grupa polityczna Central 5 (C5) powstała w 2020 r. w celu wzmocnienia współpracy regionalnej. Kolejne spotkanie w tym formacie odbędzie się w Lublanie w marcu 2024 r. 

PAP/ks

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.

Politico: Rosja szuka nowych rekrutów na Kubie, by wysłać ich na ukraiński front

25.09.2023 11:09
Brukselski portal Politico opisuje w poniedziałek, jak Rosja próbuje werbować na Kubie najemników na wojnę przeciwko Ukrainie. Desperacja młodych Kubańczyków jest tak duża, że decydują się na służbę w rosyjskiej armii - czytamy w artykule.

Rosja zarobi w tym roku na eksporcie ropy co najmniej 15 mld dolarów więcej niż prognozowano

26.09.2023 12:28
Dzięki rosnącym cenom i obejściu górnego pułapu cenowego, wprowadzonego przez kraje G7, Rosja zarobi w tym roku z eksportu ropy co najmniej 15 mld dolarów więcej, niż wskazywały wcześniejsze prognozy - informuje we wtorek dziennik "De Standard".

Serwis X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji. Jest raport Komisji Europejskiej

26.09.2023 15:15
Portal X, dawny Twitter, to największe źródło rosyjskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. Tak uważa Komisja Europejska, która opublikowała raport na temat walki z fake newsami w sieci.