Redakcja Polska

Stany Zjednoczone udzielą pożyczki Polsce. Chodzi o 2 miliardy dolarów na zbrojenia

25.09.2023 18:00
Stany Zjednoczone udzielą Polsce 2 miliardów dolarów pożyczki na modernizację naszej armii. Poinformował o tym amerykański Departament Stanu. Pożyczka będzie udzielona w ramach mechanizmu Zagranicznego Finansowania Wojskowego (FMF).
Polski czołg M1A1 Abrams produkcji amerykańskiej
Polski czołg M1A1 Abrams produkcji amerykańskiejAutor: sierż. Aleksander Perz. Źródło: Twitter/ 18 Dywizja Zmechanizowana @Zelazna_Dywizja

"Polska nie tylko ma kluczową rolę w umożliwianiu przekazywania międzynarodowej pomocy dla sąsiedniej Ukrainy, ale też twardo zaangażowała się we wzmocnienie własnego bezpieczeństwa poprzez wielkie wydatki na obronność" - czytamy w komunikacie Departamentu Stanu. Wskazano w nim nasz kraj jako "niezłomnego sojusznika USA", którego bezpieczeństwo jest ważne dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki NATO.

"Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - oświadczył Departament Stanu USA w komunikacie.

"Oprócz pełnienia kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę" – stwierdziła amerykańska dyplomacja.

Zdaniem Departamentu Stanu Polska nadal wykazuje aspiracje do bycia jednym z liderów NATO, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę, podjęte na szczycie w Walii w 2014 roku.

"Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP; pozbyła się swojego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów; zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi; gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA, i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie" — wskazał Waszyngton.

Departament Stanu dodał, że rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co ma pomóc przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.

"Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - podsumowała strona amerykańska.

IAR/PAP/dad

Prezydent: decyzja rządu o utrzymaniu embarga na ukraińskie zboże - słuszna; ale należy zwiększać tranzyt

24.09.2023 13:00
Decyzja rządu, aby utrzymać zakaz sprzedaży zboża ukraińskiego na polskim rynku była słuszna; natomiast trzeba czynić wszystko, żeby tranzyt tego zboża do najuboższych krajów świata był jak największy - powiedział w niedzielę, w TVP1 prezydent Andrzej Duda.

Miliony dzieci szykuje się na wojnę, biorą udział w szkoleniach. "Rosja indoktrynuje dzieci od przedszkola"

24.09.2023 17:04
Miliony dzieci w Rosji są przygotowywane do wojny, a tamtejsze place zabaw stają się miejscem defilad. Brutalna wojskowa indoktrynacja zaczyna się już w przedszkolu, gdzie kilkulatkowie są zmuszani do zakładania mundurów i ćwiczenia kroku marszowego - przekazała amerykańska stacja CNN.

Prezydent Andrzej Duda apeluje o utworzenie trybunału ws. rosyjskich zbrodni

24.09.2023 17:41
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w ONZ o utworzenie specjalnego trybunału do spraw rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie, gdyż Rosja naruszyła i nadal narusza podstawowe zasady prawa międzynarodowego, w tym kartę ONZ.

Usuwanie szkód po Rosjanach. W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zapewniono chłodzenie reaktorów

25.09.2023 09:16
W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.

Politico: Rosja szuka nowych rekrutów na Kubie, by wysłać ich na ukraiński front

25.09.2023 11:09
Brukselski portal Politico opisuje w poniedziałek, jak Rosja próbuje werbować na Kubie najemników na wojnę przeciwko Ukrainie. Desperacja młodych Kubańczyków jest tak duża, że decydują się na służbę w rosyjskiej armii - czytamy w artykule.

Prezydent Zełenski potwierdza: do Ukrainy dotarły już pierwsze czołgi Abrams

25.09.2023 15:23
Pierwsza partia amerykańskich czołgów Abrams dotarła na Ukrainę - poinformował w poniedziałek prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.