X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pandemia nie wpłynęła na plany emigracyjne Polaków

01.12.2021 12:58
Pandemia nie wpłynęła znacząco na plany emigracyjne Polaków: w 2019 emigrację zarobkową rozważało 19 proc. aktywnych zawodowo, obecnie 16 proc. - wynika z badania "Migracje Zarobkowe Polaków". Co trzeci zainteresowany pracą za granicą wyjechałby, nawet gdyby pandemia w kraju docelowym się nasiliła.
Najczęściej na wyjazd do pracy decydują się młodzi mężczyźni, o podstawowym lub średnim wykształceniu.
Najczęściej na wyjazd do pracy decydują się młodzi mężczyźni, o podstawowym lub średnim wykształceniu.shutterstock.com/Song_about_summer

Według badania przeprowadzonego na zlecenie Gi Group 16,1 proc. aktywnych zawodowo Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku. Wyjazdu z Polski nie bierze pod uwagę 81,3 proc. Niezdecydowani stanowią 2,7 proc.

W 2019 r. emigrację rozważało prawie 19 proc. aktywnych zawodowo, w grudniu 2020 r. prawie 18 proc., natomiast we wrześniu 2018 r. 8,6 proc.

31 proc. zainteresowanych pracą za granicą zdecydowałoby się na to, nawet gdyby pandemia w kraju docelowym się nasiliła. W przypadku pogorszenia sytuacji w kraju pobytu ponad połowa (54,5 proc.) wróciłaby do Polski, a 42,2 proc. zostałoby za granicą.

- Dane nie wskazują na wielki exodus w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia za granicą, powinny jednak dać do myślenia i być impulsem do aktywnego działania na rzecz poprawy warunków pracy w Polsce. Zapewne łatwiej będzie tworzyć i rozwijać programy nakierowane na taki cel niż mające przyciągnąć z powrotem migrantów zarobkowych, w szczególności tych, którzy na emigracji odnieśli sukces - skomentował ekspert raportu Marcin Budzewski, wiceprezes Instytutu Analiz Rynku Pracy.

Najczęstszym powodem - różnica płac

Niezmiennie najważniejszą motywacją do emigracji zarobkowej są atrakcyjniejsze wynagrodzenia niż w Polsce (79 proc. wskazań) i wyższy standard życia (47 proc.). Te dwa czynniki zyskały na znaczeniu w porównaniu z badaniem z 2018 r. Wciąż istotne są lepsze warunki socjalne (31 proc.), możliwość podróżowania (25 proc.), lepsze perspektywy rozwoju zawodowego (22 proc.) i korzystniejszy system podatkowy (20 proc.).

Duża zmiana jest zauważalna w deklarowanej długości pobytu za granicą. Wśród rozważających emigrację zarobkową straciły na znaczeniu krótkie, trzymiesięczne wyjazdy (spadek o połowę z 37 proc. w 2018 r. do 18 proc. obecnie) na rzecz dłuższych, minimum półrocznych. Więcej osób zdecydowałoby się na pobyt za granicą przez rok lub kilka lat (wzrost z 32 proc. w 2018 r. do prawie 38 proc.).

Najczęstszy kierunek - Niemcy

Najczęściej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej Polaków pozostają Niemcy. Ten kraj jest brany pod uwagę przez co trzecią osobę rozważającą wyjazd. W dalszej kolejności rozpatrywana jest Holandia (15,8 proc.) i Wielka Brytania (9,4 proc.). Zauważalny jest spadek zainteresowania emigracją do krajów skandynawskich, takich jak Norwegia i Szwecja.

Najbardziej skłonni do emigracji za pracą są pracownicy branży usługowej (38,4 proc.). Mniej chętni są zatrudnieni w handlu (9,7 proc.), produkcji (14,1 proc.) oraz w sektorze publicznym (18,4 proc.). Prawie jedna trzecia rozważających zatrudnienie za granicą to pracownicy z krótkim stażem pracy, w większości krótszym niż rok.

Częściej wyjazd za pracą deklarują osoby mające wykształcenie podstawowe lub zawodowe (42 proc.), w dalszej kolejności - średnie (32 proc.) i wyższe (26 proc.), przy czym odsetek zainteresowanych wyjazdem wśród osób z wyższym wykształceniem wzrósł (o 6 pkt. proc.) w porównaniu z 2018 r.

Najchętniej wyjeżdżają - młodzi mężczyźni

Wyjechać za pracą chcą przede wszystkim osoby w wieku 24-34 lata, jeśli chodzi o płeć - mężczyźni (70 proc.). W porównaniu z poprzednim badaniem widać natomiast wzrost odsetka kobiet (o 8 pkt proc. do 30 proc.). W największym stopniu rozważają emigrację zarobkową mieszkańcy wsi i mniejszych miast oraz osoby z regionów wschodniego i południowego.

W badaniu zaobserwowano też wzrost odsetka osób chętnych do migracji w celach zarobkowych w kraju.

- Zapewne to dobra sytuacja na lokalnym rynku pracy i niska stopa bezrobocia wpłynęły na wyniki w części badania dotyczącego możliwości zmiany miejsca zamieszkania w kraju, gdyby wiązało się to z otrzymaniem lepszej oferty pracy. Do migracji po Polsce skłonnych jest blisko 9 proc. i choć jest to więcej niż w badaniu z 2018 roku, gdy chętnych było 5,2 proc., to jednak zdecydowana większość Polaków nie zamierza podjąć takich kroków - skomentowała prezes zarządu Gi Group Poland S.A. Iwona Szmitkowska.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gi Group na próbie 1002 respondentów. Zrealizowano je za pomocą kwestionariusza internetowego w dniach 7-16 września 2021 r. metodą CATI. 


PAP/dad

Warming. Kulinarne biuro podróży Joanny Barchetto

04.12.2021 10:46
Joanna Barchetto dla zapachu wiosny na rodzinnej Warmii i lokalnych smaków wróciła z Nowego Jorku. Wkrótce degustacje połączone z podróżowaniem po regionie przekuła w sposób na pracę i życie. „Brałam udział w takich wyprawach we Włoszech i Francji, jednak pomysł na kulinarne biuro podróży wywodzi się z sąsiedzkich zasobów. Chcąc kupić ser, jajka, pieczywo, warzywa odwiedzam okoliczne gospodarstwa” – przyznaje inicjatorka projektu Warming.

Białoruś: przeszukania u dziennikarzy, działaczy społecznych i polityków opozycji

01.12.2021 11:35
Przeszukania w mieszkaniach niezależnych dziennikarzy, działaczy społecznych i opozycyjnych polityków na Białorusi. Wiadomo, że kilka osób zostało przewiezionych na posterunki na przesłuchania.

Minister Zbigniew Rau spotkał się w Rydze z szefem hiszpańskiego MSZ

01.12.2021 11:54
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się w środę ze swoim hiszpańskim odpowiednikiem Jose Albaresem w ramach zgromadzenia ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Rydze - podało na Twitterze polskie MSZ.