Redakcja Polska

Utrzymuje się niskie bezrobocie w Polsce. Jesteśmy w ścisłej czołówce w Unii Europejskiej

09.01.2024 14:12
Polska jest na trzecim miejscu w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem - tak wynika z danych opublikowanych przez urząd statystyczny Eurostat za listopad. Wtedy w Polsce bez pracy było 2,8 procent obywateli. Te dane różnią się od tych, które podaje Główny Urząd Statystyczny, bo inna jest metodologia liczenia. Według GUS-u bezrobocie w listopadzie w Polsce wyniosło 5 procent.
Polska z jednym z najlepszych wskaźników bezrobocia w Unii
Polska z jednym z najlepszych wskaźników bezrobocia w Uniiindustryviews / shutterstock.com, twitter.com/Tulajew

Unijna średnia to 5,9 procent, czyli prawie 13 milinów bezrobotnych. W strefie euro w listopadzie bezrobocie było o pół punktu procentowego wyższe. W Unii sytuacja różni się w zależności od kraju. Z danych Eurostatu wynika, że najniższe bezrobocie jest w Czechach - 2,4 procent, następnie na Malcie - 2,5 procent i podium uzupełnia Polska.

Sytuacja na rynku pracy w naszym kraju jest stabilna. Wskaźnik bezrobocia pozostaje niezmienny od kilku miesięcy, a w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku wzrósł o jedną dziesiątą punktu procentowego. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest w Hiszpanii. To jedyny kraj w Unii z dwucyfrowym bezrobociem. W listopadzie bez pracy było 11,9 procent Hiszpanów.

IAR/dad

Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii. Koncern rozważa dalsze przejęcia w regionie

08.01.2024 09:47
Orlen przejął 267 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Tym samym liczba stacji należących do spółki - w 7 krajach - w Polsce i w regionie zwiększyła się do prawie 3,5 tysiąca.

Incydent na pokładzie Boeinga 737. ULC: samoloty użytkowane w Polsce są bezpieczne

08.01.2024 13:46
Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewnia, że wszystkie samoloty użytkowane przez polskich przewoźników są bezpieczne. To reakcja na piątkowy incydent w Stanach Zjednoczonych. Maszyna linii Alaska Airlines musiała awaryjnie lądować po tym, jak od kadłuba odpadła zaślepka od tylnych drzwi awaryjnych.

Wróciła ostra zima, a wraz z nią większe zużycie energii elektrycznej i gazu

08.01.2024 15:50
Niższe temperatury przekładają się na większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, wyrażane jako zapotrzebowanie na moc. Z danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych wynika, że dziś osiągnęło ono poziom 27 tysięcy megawatów.

Kijów zdobył tajne informacje o rosyjskim producencie dronów. Są warte 1,5 mld dolarów

09.01.2024 13:18
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zdobył 100 GB tajnych danych jednej z najważniejszych firm rosyjskiego przemysłu obronnego, która produkuje m.in. drony Orłan.