X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Sukces polskiego naukowca. Wyizolował sekwencję genetyczną koronawirusa

22.04.2020 09:20
Dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneSalov Evgeniy/ Shutterstock

O sukcesie naukowca poinformowała we wtorek rzecznik prasowy UG Beata Czechowska-Derkacz. - Uzyskane dane pozwolą naukowcom z całego świata brać pod uwagę Polskę w swoich badaniach związanych z epidemiologią choroby COVID-19. Jest to ważny wkład w poznanie ewolucji molekularnej wirusa i w przyszłości może się przyczynić do wytypowania szczepionki oraz leków. Do tej pory w GISAID, w największej bazie danych, gdzie naukowcy z całego świata umieścili już ponad 5000 sekwencji, nie było ani jednego polskiego izolatu pochodzącego bezpośrednio od pacjenta - podkreśliła rzeczniczka UG.

Dr Łukasz Rąbalski jest adiunktem w Zakładzie Szczepionek Rekombinowanych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wiele ważnych informacji w sekwencji

Sekwencja genetyczna zawiera wiele ważnych informacji np. jak wirus „oszukuje” organizm człowieka, osłabiając jego odporność. - Dzięki wyizolowaniu takiej sekwencji, czyli odkodowaniu wirusa, możliwe jest lepsze poznanie właściwości wirusa, m.in. jego pochodzenia zarówno w kontekście ewolucyjnym, jak i geograficznym - wyjaśniła Czechowska-Derkacz.

Materiał genetyczny został wyizolowany w Pracowni Biologii Molekularnej Diagnostyki spółki z o.o., mieszczącej się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Jest to laboratorium, które powstało dzięki przekazaniu specjalistycznej aparatury przez Uniwersytet Gdański.

Rozkodowanie wirusa

Przy rozkodowaniu wirusa od polskiego pacjenta z Pomorza zastosowana została najnowsza generacja sekwenatorów firmy Oxford Nanopore Technologies, co oznacza brak dodatkowych procedur, które mogą wprowadzać zniekształcenia. Wykorzystane zostały też protokoły bioinformatyczne, opracowane wcześniej przez naukowców ARTIC do gromadzenia danych genetycznych w trakcie epidemii wirusa Ebola w Afryce.

"Materiał genetyczny musi spełniać wiele norm jakościowych i ilościowych, aby możliwe było jego odkodowanie. W przypadku wirusów, których materiałem genetycznym jest jednoniciowy RNA stosuje się metody zwielokrotniające ilość materiału genetycznego. Standardowo, do tej pory, działo się to poprzez powielanie cząstek wirusowych w laboratoriach. Obecnie, dzięki osiągnięciom w dziedzinie biologii molekularnej, można zastosować krótszą drogę bez konieczności hodowli wirusa" - wyjaśnił, cytowany w komunikacie prasowym, dr Rąbalski.

Aktualnie prowadzone są kolejne sekwencjonowania wirusów pochodzących od polskich pacjentów izolowanych również w Laboratorium Hematologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku i w ciągu najbliższych dni zaplanowano wysyłanie kolejnych sekwencji.


PAP/dad

Premier: walka z koronawirusem musi odbywać się na poziomie krajowym i europejskim

21.04.2020 16:26
Walka z koronawirusem i skutkami wywołanego przez niego kryzysu musi odbywać się równocześnie na dwóch poziomach - krajowym i europejskim - oświadczył premier Mateusz Morawiecki po wtorkowej rozmowie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem.

Cena ropy spadła poniżej zera. Pierwsza taka sytuacja w historii

21.04.2020 17:40
Spadek cen ropy w USA jest skutkiem gwałtownego zmniejszenia popytu i braku miejsca na składowanie ropy. Prezydent Donald Trump zapowiedział zakupy ropy do rezerw strategicznych.

Kierunek: Polska. Powroty małżeństw mieszanych

21.04.2020 22:13
O powrocie do Polski opowiadała mu nawet na randkach. - Mój mąż, Amerykanin, był zdumiony, że ja mam w Polsce przyjaciół z przedszkola - opowiada Magdalena Manuse. Jak zaplanować powrót do Polski, kiedy jest to ojczyzna tylko jednego z małżonków?

USA: 10 obwodów głosowania rozpoczęło zapisy przed wyborami prezydenta RP

22.04.2020 08:48
W Stanach Zjednoczonych rozpoczęto tworzenie spisu wyborców przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, głosowanie ma odbyć się na terytorium USA w sobotę, 9 maja.