Redakcja Polska

Niemieckie media: większość Europy nie zgadza się z nami ws. paktu migracyjnego

29.09.2023 16:30
W kwestii azylowej większość Europy jest przeciwna Niemcom, osiągnięcie porozumienia wydaje się bardzo trudne – komentuje w piątek portal RTL/ntv. W tym tygodniu ministrowie spraw wewnętrznych UE chcieli uzgodnić bardziej rygorystyczne zasady azylowe. Przełomem było to, że pro-azylowe Niemcy przystały w czwartek na zaostrzenie przepisów.
Media: większość Europy nie zgadza się z Niemcami ws. paktu migracyjnego
Media: większość Europy nie zgadza się z Niemcami ws. paktu migracyjnegoAlessio Tricani/shutterstock

W tym roku przez Morze Śródziemne do Europy dotarło 180 tys. migrantów. Kolejne dziesiątki tysięcy przybyły "szlakiem wschodnim przez Białoruś, przy wrogim wsparciu Rosji". Niemcy przyjęły w tym roku ponad 200 tys. osób ubiegających się o azyl.

"Eksperci ds. migracji zgadzają się, że nie ma jednego zasadniczego środka, który pomógłby obniżyć te liczby. Możliwe środki należy podjąć na szczeblu europejskim" - pisze RTL/ntv. Państwa UE borykają się z tym problemem od lat, latem osiągnięto w tej sprawie porozumienie dotyczące wspólnego europejskiego systemu azylowego (CEAS).

W tym tygodniu w Brukseli toczy się "pewnego rodzaju bitwa, zagrażająca po raz kolejny ciężko wywalczonemu kompromisowi", a Niemcy są hamulcowym - dodaje RTL/ntv.

W czerwcu w ramach CEAS ustalono, że powinni już wjeżdżać do UE, lecz najpierw powinni być zakwaterowani w obozach na granicy "w warunkach przypominających więzienie". Tam, w czasie do 12 tygodni, powinno nastąpić rozpatrzenie wniosku azylowego, a osoby którym azyl nie przysługuje powinny zostać natychmiast deportowane. Przystały na to państwa UE, a także część niemieckiej koalicji rządowej (SPD i FDP). Sprzeciwiali się temu Zieloni, żądając, by przynajmniej rodziny z dziećmi nie musiały czekać w tych obozach.

Istnieje presja, aby działać

W tym tygodniu w ramach CEAS debatowano o regulacji kryzysowej - podjęcie bardziej rygorystycznych środków w przypadku napływu szczególnie dużej liczby migrantów. "Kraje takie jak Polska i Węgry chciały dalszego zaostrzania polityki", w przeciwieństwie do Niemców – szczególnie Zielonych – przypomina RTL/ntv.

W środę kanclerz Scholz (SPD) poinformował o zgodzie Niemiec na zaostrzenie przepisów. "Czas gra kluczową rolę – w czerwcu przyszłego roku odbędą się wybory europejskie i do tego czasu rządy UE powinny mieć coś do zaprezentowania w kwestii migracji. W przeciwnym razie istnieje obawa, że mogą zatryumfować prawicowi populiści, czyli AfD i europejskie siły o podobnych poglądach. Dlatego istnieje presja, aby działać" – wyjaśnia RTL przyczyny zgody kanclerza.

Wielka porażka Niemiec

Na zgodę Scholza wpływ miały głosy polityków niemieckich, głównie z opozycyjnego CDU, którzy domagali się od kanclerza "powstrzymania nielegalnej migracji", a jego milczenie w sprawie problemu migracji przez ostatnie trzy tygodnie określili jako "wielką porażkę Niemiec" – komentuje portal "Welt".

Jak wyjaśniła Daniela Behrens (SPD), szefowa MSW Dolnej Saksonii, sytuacja na terenie krajów związkowych i gmin wymyka się spod kontroli – są one przeciążone. "Obecnie mamy na naszym terenie 260 tys. uchodźców, w 2015 roku było ich 50 tys., co pokazuje skalę zmian z ostatnich lat" – podkreśliła.

Alexander Hoffmann (CSU) opowiedział się rygorystycznymi kontrolami granicznymi w celu odciążenia granic w perspektywie krótkoterminowej. Jednak w dłuższej perspektywie potrzebne jest zamknięcie granicy zewnętrznej UE. "Musimy wysłać sygnał w świat: nie wyruszajcie, bo nie wjedziecie" – stwierdził polityk chadecji.


IAR/PAP/dad

Na Białoruś wywożą niepełnosprawne dzieci z okupowanych terenów Ukrainy

29.09.2023 14:55
Na Białoruś są wywożone niepełnosprawne dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy - powiedział podczas konferencji prasowej w ministerstwie spraw zagranicznych Białorusi Aliaksej Tałaj, przewodniczący funduszu charytatywnego założonego i kierowanego przez władze państwowe. Twierdzi on, że dzieci przybyły na Białoruś w celu rehabilitacji.

Wybory 2023. Ile komisji będzie za granicą? Jak będą liczone głosy?

29.09.2023 15:02
Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że docelowo za granicą będzie utworzonych 410 komisji wyborczych. Przypomniała, że ministerstwo spraw zagranicznych utworzyło już ponad 400 obwodów głosowania za granicą.

Polska armia zakupiła samoloty wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW. Już wkrótce trafią do pilotów

29.09.2023 16:00
W lipcu tego roku podpisaliśmy umowę na dostawę dwóch samolotów wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW dla Wojska Polskiego; jeden z nich zaprezentowano w piątek w Szwecji - przekazał szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że pierwszy z samolotów trafi na wyposażenie Polskich Sił Powietrznych w ciągu kilku miesięcy.