Redakcja Polska

Na wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowano nowy rok akademicki

13.10.2022 16:46
W litewskiej stolicy rok akademicki zainaugurowała filia Uniwersytetu w Białymstoku. Jest to jedyna tego typu placówka poza granicami Polski. Filia obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia.
Audio
  • Na wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowano nowy rok akademicki. Materiał Kamila Zalewskiego
Inauguracja
Inauguracja Fot. ZW/ Bartosz Frątczak

W wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku prowadzone są studia ekonomiczne, informatyczne oraz europeistyczne. Jak powiedział Polskiemu Radiu dyrektor placówki Jerzy Halicki, wkrótce otwarty zostanie też kierunek pedagogiczny. Zapotrzebowanie na te studia zgłosiła społeczność polska na Litwie. - Zaczynamy od pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wynika to z faktu, że wielu nauczycieli przechodzi na emeryturę i powstaje pewnego rodzaju luka - wyjaśnia Halicki.


Posłuchaj
00:56 11991998_1.mp3 Na wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku zainaugurowano nowy rok akademicki. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Wileńska filia Uniwersytetu w Białymstoku powstała w 2007 roku. Od tamtej pory mury uczelni opuściło 800 absolwentów. Zasilili oni lokalny rynek pracy i wzmocnili m.in. środowisko polskiej inteligencji na Litwie. W połowie września odbyła się uroczystość podpisania Aktu Erekcyjnego pod budowę nowej siedziby filii. - Będzie to czteropiętrowy budynek, z salami wykładowymi, aulą, laboratoriami oraz pomieszczeniami administracyjnymi - dodaje Jerzy Halicki.

W nowej siedzibie będzie mogło studiować około 300 studentów. Budynek ma kosztować około 35 milionów złotych, z czego 30 milionów to dotacja z budżetu polskiego Ministerstwa Edukacji i Nauki.


IAR/dad

Wystawa „Łukaszowcy” w Muzeum Narodowym w Warszawie

13.10.2022 14:36
Wielki powrót obrazów, prezentowanych w pawilonie polskim na Wystawie Światowej w Nowym Jorku od maja 1939 roku do końca 1940 roku, przedstawiających najważniejsze wydarzenia z naszej historii.

Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave: popatrzcie na wojnę oczami dzieci z Ukrainy, które straciły rodziców

13.10.2022 15:23
Pamiętam matkę z kilkuletnim dzieckiem. Opowiadała nam, że gotowała obiad w momencie uderzenia bomby w jej blok. Chwyciła dziecko, po trupach sąsiadów zbiegła na dół i uciekła na podwórko. Chwilę później budynek się zawalił. I tak zawaliło się całe ich życie. A i tak można powiedzieć, że mieli szczęście, bo im jako jedynym z całego budynku, udało się przeżyć – wspomina Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave. 

Izrael przekazuje Ukrainie informacje wywiadowcze o irańskich dronach

13.10.2022 15:30
Izrael dostarcza Ukrainie informacji wywiadowczych o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską - poinformował w czwartek, powołując się na źródła ukraińskie, amerykański dziennik "New York Times".