Redakcja Polska

Ambasador RP w Mongolii: dla mieszkańców kraju zbliżająca się wizyta papieża to ogromne wyróżnienie

27.08.2023 13:30
Mieszkańcy Mongolii postrzegają zbliżającą się wizytę papieża Franciszka jako ogromne wyróżnienie dla ich kraju - powiedział PAP polski ambasador w Ułan Bator Krzysztof Bojko. Przypomniał, że w 1245 roku jako jeden z wysłanników papieża Innocentego IV przybył do Imperium Mongolskiego polski franciszkanin Benedykt Polak. Franciszek jako pierwszy papież w historii złoży wizytę w Mongolii w dniach od 1 do 4 września.
Papież Franciszek odwiedzi Mongolię
Papież Franciszek odwiedzi Mongoliępraszkiewicz/Shutterstock

Podczas czterodniowej wizyty w Ułan Bator papież spotka się z przedstawicielami władz i duchowieństwa, a także wspólnotą katolicką, liczącą zaledwie około 1400 osób. Odprawi mszę i weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym oraz międzyreligijnym.

Ambasador Bojko, pytany o to, czy w Mongolii można dostrzec, że wydarzy się coś nadzwyczajnego, stwierdził: "Pomimo że chrześcijanie stanowią nieliczną mniejszość religijną, obywatele tego kraju postrzegają zbliżającą się wizytę papieża Franciszka jako ogromne wyróżnienie, potwierdzające, iż Mongolia jest poważnie traktowana przez światowych liderów".

- Jak z dumą podkreślają miejscowe media, w tym roku będzie to już czwarta ważna wizyta zagraniczna, po wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy w kwietniu, prezydenta Francji Emmanuela Macrona - w maju i przywódcy Kirgistanu Sadyra Dżaparowa - w lipcu - dodał polski dyplomata.

Wyczekiwana wizyta

Zauważył, że na temat zbliżającej się papieskiej wizyty dyskutują również zwykli obywatele. - Liczą na to, że przyjazd papieża Franciszka do Mongolii przyczyni się do spopularyzowania opinii na temat ich państwa jako ciekawego i bezpiecznego miejsca, które coraz częściej będą odwiedzać turyści zagraniczni - wyjaśnił ambasador RP.

Ambasadopr Bojko powiedział również, że lokalne media przypominają przy tym, iż pierwsi Europejczycy, którzy przybyli do Mongolii w 1245 roku - franciszkanie: Giovanni da Pian del Carpine i polski zakonnik Benedykt Polak byli przedstawicielami papieża.

Na pytanie, jaką Mongolię zobaczy Franciszek, ambasador odpowiedział: "To kraj ludzi młodych, pełnych nadziei na lepszą przyszłość".

Zauważył też, że wojna na Ukrainie postrzegana jest jako odległa i ma jedynie minimalnie negatywny wpływ na sytuację w Mongolii.

- Od początku tego roku dzięki ponownemu otwarciu granicy z Chinami i wzrostowi eksportu, głównie węgla i miedzi, widoczny jest szybki wzrost gospodarczy. Dzięki demokratycznym przemianom, które nastąpiły w Mongolii po 1990 r., dziś państwo to jest jednym z nielicznych demokratycznych krajów w Azji - powiedział polski ambasador w Ułan Bator.


PAP/dad

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

26.08.2023 12:00
W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.

"Podobnie myślimy i działamy". Prezydent Portugalii podziękował Polsce za pomoc dla Ukrainy

26.08.2023 12:29
- Jesteśmy solidarni i gotowi do pomocy we wszystkim, co związane z sytuacją na granicy UE, NATO, ale również na innych granicach - zapewnił w Warszawie prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa. Podziękował Polsce za "trudną rolę, jaką odgrywała i odgrywa w imię podstawowych wartości".

Wilno: rozpoczyna się festiwal orkiestr wojskowych z udziałem Polski

26.08.2023 16:51
W Wilnie w sobotę i niedzielę odbędzie się festiwal orkiestr wojskowych "Military Tattoo Lithuania 2023". Polskę reprezentować będzie Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

"Chcemy stworzyć małą Polskę w Szwajcarii". Konferencja edukacyjna w Bazylei

26.08.2023 17:35
"Wielojęzyczność i język polski", pod takim hasłem dziewiątego września w Bazylei odbędzie się pierwsza konferencja edukacyjna w Szwajcarii, mająca na celu zrzeszenie wszystkich pedagogów, nauczycieli i  edukatorów kształcących na różnych poziomach nauczania, zaczynając od najmłodszych, poprzez nastolatków, studentów, kończąc na rodzicach i dziadkach. 

"Guardian": gen. Walerij Załużny spotkał się z sojusznikami z NATO na polskiej granicy

27.08.2023 11:31
Dowódca ukraińskich sil zbrojnych gen. Walerij Załużny spotkał się 15 sierpnia z wysokimi rangą przedstawicielami NATO w nieujawnionym miejscu na granicy z Polską na "naradzie wojennej" – poinformował w sobotę brytyjski dziennik "Guardian".