Redakcja Polska

Do Polaków w Mołdawii w ramach akcji "Paka dla Rodaka" trafi 550 świątecznych paczek

02.12.2023 15:00
Będzie to siódma edycja akcji "Paka dla Rodaka", którą tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia organizuje płocka Fundacja "Przystanek Rodzina" we współpracy z tamtejszym samorządem. 
Część darów, które wyruszą w drogę
Część darów, które wyruszą w drogę Fot.: Facebook/fundacjaprzystanekrodzina

- Do Polaków w Mołdawii pojedzie 400 paczek z żywnością długoterminową, jak mąka, cukier, kasza, makaron, olej czy konserwy oraz 150 paczek ze słodyczami dla dzieci - powiedziała Alina Boczkowska z płockiego Urzędu Miasta.

Będzie to siódma edycja akcji "Paka dla Rodaka", którą tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia organizuje płocka Fundacja "Przystanek Rodzina" we współpracy z tamtejszym samorządem. Świąteczne paczki dla Polaków w Mołdawii będą kompletowane w sobotę w Szkole Podstawowej nr 12 w Płocku, natomiast transport wyruszy w drogę 5 grudnia.

Zbiórka darów w szkołach i sklepach

Zbiórkę produktów spożywczych i słodyczy, które znajdą się w paczkach, prowadzono m.in. w szkołach i sklepach. Na ich zakup zbierano też datki, w tym w Narodowe Święto Niepodległości, gdy harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 r. rozdawali ciasteczka "marcelinki", upieczone przez uczniów tamtejszej Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 24 - nazwa tych ciasteczek nawiązuje do pedagog i działaczki społecznej Marceliny Rościszewskiej (1875 - 1949), odznaczonej przez marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyżem Walecznych za udział w obronie miasta przed armią bolszewicką w sierpniu 1920 r.

Jak zaznaczyła Boczkowska, świąteczne paczki z artykułami spożywczymi i słodyczami trafią do Bielc, partnerskiego miasta Płocka, a ich dostarczenie potrzebującym koordynować będzie na miejscu Stowarzyszenie "Dom Polski", parafia Świętych Archaniołów oraz tamtejszy samorząd.

- Z Płocka do Mołdawii paczki zawiezie 30 wolontariuszy. W Bielcach otrzymają oni listy z adresami osób, które otrzymają dary. Będą rozwozili paczki podzieleni na trzy grupy. Pomogą im w tym miejscowi wolontariusze - wyjaśniła Boczkowska.

Podobny transport pojedzie na Ukrainę

Zapowiedziała jednocześnie, że jeszcze w grudniu podobny transport w ramach akcji "Paka dla Rodaka" wyruszy do Żytomierza na Ukrainie, również miasta partnerskiego Płocka – w tym przypadku wyjazd planowany jest na 15 grudnia.

Bielce, liczące ponad 160 tys. mieszkańców, są jednym z większych miast Mołdawii. Od 1994 r. działa tam Stowarzyszenie "Dom Polski", które skupia ok. 700 Polaków. Umowę w partnerskiej współpracy tego miasta z Płockiem podpisano w 2000 r. Była to pierwsza taka umowa między polskim a mołdawskim samorządem.

Żytomierz na Ukrainie jest miastem partnerskim Płocka od 2013 r. Należy do najstarszych historycznych miast Ukrainy i jest zarazem największym skupiskiem obywateli polskiego pochodzenia na Ukrainie - przed agresją Rosji w lutym 2022 r. społeczność ta liczyła tam ok. 40 tys. osób. Od wybuchu wojny Płocka systematycznie organizuje transporty pomocowe dla mieszkańców Żytomierza.


PAP/dad

"Chcą zarabiać 10 tysięcy i więcej". Ekonomia powrotów z emigracji

03.12.2023 17:00
Co najmniej dziesięć tysięcy złotych – taką kwotę dochodu netto deklarują Polacy w Stanach Zjednoczonych czy Australii jako podstawę utrzymania się i życia w godnych warunkach po powrocie do Polski. I to bez obciążeń kredytowych, z założeniem, że posiadamy miejsce zamieszkania, samochód i oszczędności. Tymczasem średnia pensja krajowa brutto w Polsce wynosi około 7400 złotych.

Polscy pionierzy i pionierki - o nich uczą się dzieci na warsztatach w Wiedniu

01.12.2023 12:19
Dzieci i młodzież to coraz liczniejsza grupa gości Instytutu Polskiego w Wiedniu. Przygotowana została dla nich specjalna oferta - cykl wydarzeń dedykowanych polskim pionierom i odkrywcom, które poprzez zabawę i eksperymentowanie zapraszają do wspólnej nauki i odkrywania Polski.

Arkadiusz Mularczyk: Polonia wraca do korzeni, żyjemy w najlepszym czasie dla Polski

01.12.2023 17:05
- Żyjemy w najlepszym dla Polski czasie, w czasie pokoju, nie musimy walczyć o niepodległość, jak poprzednie pokolenia. Polonia francuska jest niezwykle dumna z Polski i wraca do swoich korzeni - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk na spotkaniu z francuską Polonią w ambasadzie RP w Paryżu.