Redakcja Polska

Konferencja "Polonijne spotkania z historią najnowszą" w Wilnie

06.07.2022 17:10
Konferencja "Polonijne spotkania z historią najnowszą" organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, przeniosła się na Litwę. Nauczyciele polonijni z ponad dwudziestu krajów spotkali się w polskiej ambasadzie w Wilnie.
Audio
  • Konferencja "Polonijne spotkania z historią najnowszą", organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, przeniosła się na Litwę. Materiał Kamila Zalewskiego
Uniwersytet Wileński na Starym Mieście w Wilnie
Uniwersytet Wileński na Starym Mieście w WilnieShutterstock/Jonas Tufvesson

W ambasadzie wygłosił rano wykład dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN, Adam Hlebowicz. Jak powiedział Polskiemu Radiu, "Polonijne spotkania z historią najnowszą" odbywają się już po raz szesnasty. - Prowadzimy wykłady, zajęcia i warsztaty oraz zawozimy w takie miejsca, które są ważne dla polskiej kultury - wyjaśnia Adam Hlebowicz. Dodaje, że potem owocuje to tym, że polskie dzieci i młodzież w innych krajach mają też okazję poznać polską historię.

Konferencja została zainaugurowana w poniedziałek w Warszawie, ale większa jej część odbywać się będzie właśnie w Wilnie. Adam Hlebowicz wyjaśnia, że litewska stolica nie została wybrana przypadkowo. - Obecność polskiej kultury, polskiego języka i mniejszości polskiej nakłaniała do tego, aby tutaj wyjechać - zaznacza dyrektor.

W konferencji biorą udział nauczyciele z ponad dwudziestu krajów. Joanna Prusak, która do stolicy Litwy przyjechała z Irlandii, mówi Polskiemu Radiu, że spotkania są też świetną okazją do wymiany doświadczeń z Polakami z całego świata. - Mogę poznać innych historyków oraz ludzi, którzy na całym świecie próbują podtrzymać język polski i przekazać miłość do historii Polski - mówi nauczycielka. Z kolei Elena Karatkowa przyleciała do Wilna z Kamczatki. Jak mówi, w Rosji nie ma możliwości pełnego poznania polskiej historii, dlatego ważne jest też wsparcie ze strony IPN. - Dostajemy podręczniki i gry edukacyjne. Są one atrakcyjne dla dzieci, które korzystając z nich poznają prawdziwą historię Polski - mówi nauczycielka.

Spotkania potrwają do 13 lipca. Uczestnicy konferencji w najbliższych dniach odwiedzą w Wilnie między innymi byłe więzienie na Łukiszkach, Muzeum Ofiar Ludobójstwa, a także inne miejsca związane z polską historią.

IAR/dad

48 lat temu Polska pokonała Brazylię w meczu o 3. miejsce na mistrzostwach świata

06.07.2022 12:18
6 lipca 1974 roku na Stadionie Olimpijskim w Monachium Polska rozegrała z Brazylią pamiętny mecz, który zapewnił nam trzecie miejsce na mistrzostwach świata w piłce nożnej.

Czeputka. „Szukaliśmy raju, zbudowaliśmy własny na wschodzie Polski”

06.07.2022 12:36
Na skraju wsi, pod lasem, stworzyli swój raj na ziemi. Długo go szukali. Podróżując po Azji i w emigracyjnym zgiełku Londynu. Jednak to polska wieś, na wschodzie kraju, zauroczyła Sonię i Dawida Konicz tak bardzo, że osiedli w Czeputce na stałe.

Powstała polsko-włoska książka o Karolinie Lanckorońskiej, wybitnej Polce

06.07.2022 13:35
W Instytucie Polskim w Rzymie zaprezentowano niedawno książkę po polsku i po włosku "Karolina Lanckorońska w służbie nauki i Polski”. Profesor Lanckorońska była wybitnym historykiem sztuki i jedną z najważniejszych postaci włoskiej Polonii.