Redakcja Polska

Międzynarodowy Polonijny Bieg Niepodległości – od Toronto do Wilna

06.11.2022 09:32
Uczestnicy pierwszego "równoległego" Biegu Niepodległości pobiegną w niedzielę, w tym samym czasie, w Toronto, Wiedniu, w Czechach, na Litwie oraz w Krakowie.
Niższe temperatury sprzyjają biciu rekordów
Niższe temperatury sprzyjają biciu rekordówshutterstock/Halfpoint

Bieg Niepodległości odbywa się w Toronto po raz piąty, ale tym razem polonijni organizatorzy porozumieli się z Polakami w Austrii, Czechach, na Litwie oraz w Krakowie i bieg będzie miał po raz pierwszy charakter międzynarodowy. Start jest zsynchronizowany, uczestnicy wystartują o godz. 13 czasu lokalnego w Toronto, tj. o godz. 19 w Wiedniu, na Zaolziu i Krakowie oraz o godz. 20 w Rejonie Wileńskim.

Bieg Niepodległości w Toronto jest organizowany z pomocą Konsulatu Generalnego RP w tym mieście i - jak poinformowano PAP - zgłosiło się ok. 300 osób, w różnym wieku, które pobiegną w Parku im. Ignacego Jana Paderewskiego pod Toronto. Uczestnicy to weterani, uczniowie szkół polonijnych, harcerze i działacze polonijni. Bieg zacznie się od odśpiewania polskiego hymnu. Długość trasy w Toronto to 1918 metrów, cały dystans można przebiec, ale można go również przejść, chodzi bardziej o uczestnictwo, a nie o zawody.

Koszulki startowe oraz medale dla wszystkich uczestników przygotował Konsulat Generalny RP w Toronto. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Team Kanada - sportowców z Kanady uczestniczących w Światowych Igrzyskach Polonijnych - oraz Stowarzyszeniem Weteranów Armii Polskiej placówka 114 Toronto.

W tym roku do organizatorów dołączyły sportowe kluby polonijne w Europie, w tym Polonijny Klub Aktywności Sportowych – Strzelectwo Sportowe PAKA Wiedeń, Centrum Sportu Rejonu Wileńskiego, Towarzystwo Beskidzkich Kucharzy w Czeskim Cieszynie, a w Krakowie - team biegowy Brygada R&R, który wybrał 6 km do przebiegnięcia.


IAR/PAP/dad

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

05.11.2022 15:51
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

"Widać liczne próby antagonizowania Polaków i Ukraińców". Stanisław Żaryn ostrzega przed dezinformacją

05.11.2022 14:01
Propaganda Kremla wzmacnia działania informacyjne przeciwko Polsce osadzone w kontekście rosyjskiej wojny na Ukrainie - przekazał w sobotę sekretarz stanu w kancelarii premiera, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Wiceszef MON przewiduje rekordowy budżet na obronę. "W 2023 roku przeznaczymy 97 mld zł"

05.11.2022 17:00
Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Polskim Radiu 24, że środki finansowe przeznaczone na obronność kraju muszą być adekwatne do potencjalnych zagrożeń. W przyszłym roku rząd przeznaczy na ten cel ponad 97 miliardów złotych, a do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych trafi 40 miliardów złotych.