Redakcja Polska

W Łodzi odbył się 34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier

09.10.2023 15:05
W ramach wydarzenia, w dniach 7 i 8 października, odbyły się spotkania z ponad 100 twórcami komiksów z kraju i zagranicy, na uczestników czekały gry planszowe, pokazy rysowania, warsztaty, a także wystawy.
Audio
  • Katarzyna Tośta o 34. Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w ŁodziMateriały MFKiG

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów jedną z najważniejszych tegorocznych atrakcji było otwarte w ten weekend Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (CKNI) w kompleksie EC1 Łódź. Można tam zagrać w grę o tworzeniu gier wideo, osadzoną w świecie znanym z gry "Wiedźmin 3: Dziki Gon", zapoznać się z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, doświadczyć, jak grało się 30 lat temu, a nawet znaleźć się w pokoju zagadek. Na przykładzie dzieł polskich twórców komiksowych centrum prezentuje najważniejsze zagadnienia związane z komiksem jako medium, a zarazem bogactwo twórczości i stylów naszych rodzimych autorów, zarówno historycznych, jak i tworzących współcześnie.

Specjalnie na otwarcie CKNI została przygotowana premiera antologii tekstów "Wokół narracji interaktywnej", w której o specyfice opowieści w grach piszą ich twórcy, ale też dziennikarze i naukowcy – ludzie, których łączy przekonanie, że gry to coś więcej niż tylko rozrywka.

Podczas otwarcia centrum odbył się także wernisaż monograficznej ekspozycji "Grzegorz Rosiński w ilustracji", na której znajduje się ponad 400 artefaktów – rysunków, grafik, obrazów. Wystawie towarzyszy katalog, w którym oprócz reprodukcji prac znajduje się tekst Wojciecha Birka – znawcy twórczości Rosińskiego oraz tłumacza komiksów z serii Thorgal.

Na festiwalu można było spotkać ponad stu polskich twórców, m.in.: Grzegorza Rosińskiego, Piotra Nowackiego, Tomasza Leśniaka, Magdalenę Kanię, Annę Krztoń, Unkę Odyę, Jacka Świdzińskiego czy Bartosza Minkiewicza. Fani opowieści graficznych czkali szczególnie na spotkania z gośćmi z zagranicy. W tym roku szczególnie oczekiwanym jest japoński mangaka Tanabe Gou znany z adaptacji prozy amerykańskiego pisarza HP Lovecrafta. Do Łodzi przyjechał też twórca komiksów grozy – Szwajcar Thomas Ott, a także francuscy kontynuatorzy serii "Thorgal".

Na największych targach komiksów zaprezentowali się najważniejsi wystawcy i dystrybutorzy, którzy przygotowali wiele premier, jak i twórcy niezależni ze swoimi niskonakładowymi publikacjami. Odbyły się pokazy rysowania na głównej scenie, a także warsztaty dla początkujących i profesjonalistów, sesje dedykacji z wrysami – rysunkowymi podpisami największych mistrzów i mini konferencje z udziałem teoretyków i badaczy popkultury.

W salach wystaw czasowych CKNI EC1 zaprezentowana została monograficzna ekspozycja Grzegorza Rosińskiego, zaś w CNiT EC1 pokazana została wystawa prac Piotra Nowackiego – twórcy komiksów dla dzieci.

Organizatorzy przygotowali też strefę gier wideo, pokazy zarówno najnowszych technologii jak i sprzętu retro czyli od konsol popularnych w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, przez współczesne automaty arkadowe i flippery, po gogle wirtualnej rzeczywistości zwiastujące przyszłość elektronicznej rozrywki. Jeszcze większa niż w ubiegłym roku była też strefa gier bez prądu, zlokalizowana w sąsiadującej z Atlas Areną - Sport Arenie - z planszówkami, RPGami i karciankami, własną strefą rozrywek i wolnego grania, strefą targową oraz Sceną Wywiadów PoGraMyTV. Łącznie to ponad 300 stanowisk z grami.

Z Katarzyną Tośtą, organizatorką festiwalu, rozmawiał Przemysław Pawełek.


Premiera filmu o polskiej działaczce na Łotwie. Obraz będzie walczył o Oscara

01.10.2023 12:15
Bohaterka obrazu Ita Kozakiewicz była założycielką Związku Polaków na Łotwie, jako parlamentarzystka głosowała za niepodległością Łotwy. Obraz został zgłoszony przez Łotwę do Oscara.

W Warszawie rozpoczyna się 2. Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych

04.10.2023 11:36
W wydarzeniu organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina weźmie udział 35 pianistów z 14 krajów, w tym z Polski, Japonii, Włoch, Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych.  

"Teatr bez granic". Wielkie osiągnięcia polskiej sceny teatralnej w Kanadzie

07.10.2023 17:00
Teatr powstał w 1991 roku z inicjatywy Marii Nowotarskiej i Jerzego Pilitowskiego. W trakcie swojej historii Salon Poezji, Muzyki i Teatru w Toronto stworzył kilkaset spektakli i odbył  ponad trzysta podróży, prezentując przedstawienia w całej Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w wielu krajach Europy. 

Kolekcje artystyczne Lwowa na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

07.10.2023 15:39
Malarstwo i rzeźba od XVII wieku po wiek XX – dzieła z lwowskich zbiorów prezentowane są na wystawie "Geniusz Lwowa. Lwów jako ośrodek sztuki i jego kolekcje artystyczne" w Zamku Królewskim w Warszawie.