Redakcja Polska

Ruszyła 21. edycja akcji „Szlachetna Paczka”. Pomoc do potrzebujących dotrze w połowie grudnia

15.11.2021 15:47
Pomysł jest prosty: potrzebujący pomocy zgłaszają swoje potrzeby, a ludzie, którzy chcą pomóc, ze specjalnej bazy wybierają konkretną rodzinę i spełniają jej marzenia.
Audio
  • Ruszyła tegoroczna edycja akcji Szlachetna Paczka - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Marsz  Szlachetnej Paczki  w Bialymstoku, 2017 rok.
Marsz " Szlachetnej Paczki " w Bialymstoku, 2017 rok. Anatol Chomicz / Forum

Wolontariusze Szlachetnej Paczki w ostatnich tygodniach odwiedzili ponad 10 tys. domów osób samotnych, seniorów, chorych i rodzin w trudnym położeniu, by zebrać informacje, czego najbardziej potrzebują. Tak powstała baza licząca w tym momencie ponad 5 tys. opisów z ponad 600 lokalizacji. Jest dostępna na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl i nadal będzie poszerzana – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję.

Organizatorzy akcji, którzy planują w tym roku dotarcie do około 20. tysięcy rodzin podkreślają, że jedną paczkę przygotowują średnio 24 osoby, więc finansowy aspekt nie powinien być problemem dla darczyńców. Trzeba tylko się zmobilizować, a w rozwiązaniu różnych wątpliwości pomogą wolontariusze opiekujący się konkretną rodziną i znający jej potrzeby. Działa też infolinia dla darczyńców. Wolontariuszy, współpracujących przy akcji, jest w całym kraju 8 tysięcy. Docierają do potrzebujących pomocy i rozmawiają z darczyńcami.

W akcję włączą się w tym roku m.in. narodowe reprezentacje Polski w piłce nożnej męska i kobieca, tenisistka Iga Świątek, ratownicy GOPR wraz z himalaistami Krzysztofem Wielickim i Kingą Baranowska. Szlachetna Paczka dotrze też do afgańskich rodzin współpracujących z polskim rządem i ewakuowanych z kraju.

Pomoc do potrzebujących dotrze w połowie grudnia. Szlachetna Paczka organizowana jest od 2001  roku. To jeden z największych programów społecznych w Polsce. Łączy około miliona Polaków. W zeszłym roku pomoc materialną otrzymało ponad 14 tys. rodzin z 93 miejscowości. W akcję zaangażowało się 11 tys. wolontariuszy. Wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 mln zł, a w pomoc zaangażowało się ponad 420 tys. Polaków.

W poprzednich edycjach paczki dla potrzebujących przygotowali miedzy innymi papież Franciszek, polscy piłkarze z Robertem Lewandowskim na czele, skoczkowie narciarscy, znani aktorzy, muzycy i politycy.

IAR/ep


Jak uzyskać wsparcie z programu "Polonia i Polacy za granicą 2022"? Ruszył nabór wniosków

13.11.2021 21:25
Rozpoczęto przyjmowanie wniosków do programu "Polonia i Polacy za granicą 2022". To mechanizm wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju przez polski rząd. Wnioski można składać w sześciu kategoriach: edukacja, media polonijne, pomoc charytatywna, wydarzenia polonijne, rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie i budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne.

Lwów: dziecięcy turniej piłkarski z okazji Święta Niepodległości Polski

14.11.2021 19:42
Lwowski klub sportowy Pogoń zorganizował dziecięcy turniej piłkarski w ramach obchodów 103. rocznicy Święta Niepodległości Polski. Na boisku spotkali się młodzi zawodnicy ze szkółki Pogoni oraz lwowskich zespołów: Karpaty, UFK i Pride.

Sukcesy polskiej kinematografii w Czechach

15.11.2021 15:43
Polscy filmowcy zdominowali w stolicy Czech dwa odbywające się w ostatnich dniach festiwale: „Niezłomni i Ofiarowani“ oraz Międzynarodowy Festiwal Filmowy 3KinoFest.