Redakcja Polska

Tournée spektaklu "Dzieciństwo Chopina" w Rumunii

29.11.2022 14:55
W dniach 27 i 28 listopada około 400 młodych widzów obejrzało spektakle „Dzieciństwo Chopina”, zorganizowane przez Instytut Polski w Bukareszcie w miejscowościach Târgu Mureș i Reghin.
Spektakl Dzieciństwo Chopina zorganizowany przez Instytut Polski w Bukareszcie
Spektakl „Dzieciństwo Chopina” zorganizowany przez Instytut Polski w BukareszcieFoto: Katarzyna Zalaszewska/Instytut Polski w Bukareszcie

Projekt ten jest kontynuacją współpracy Instytutu Polskiego w Bukareszcie ze stołecznym Teatrem Odeon oraz Stowarzyszeniem Clasic e Fantastic. Od dziesięciu lat, czyli od kiedy po raz pierwszy został wystawiony spektakl „Dzieciństwo Chopina”, nieustannie przyciąga on widzów do bukareszteńskiego teatru. Od zeszłego roku, dzięki staraniom Instytutu, spektakl podróżuje po całej Rumunii. IP stara się wystawiać go także w mniejszych miejscowościach, gdzie oferta kulturalna jest ograniczona.


Spektakl „Dzieciństwo Chopina” zorganizowany przez Instytut Polski w Bukareszcie Spektakl „Dzieciństwo Chopina” zorganizowany przez Instytut Polski w Bukareszcie

Spektakl pt. „Dzieciństwo Chopina” jest częścią większego cyklu edukacyjnego poświęconego wielkim kompozytorom, którego celem jest zainteresowanie młodej publiczności muzyką klasyczną.

„Muzyka klasyczna jest fantastyczna. Dzieciństwo wielkich muzyków” to spektakle teatralno-muzyczne skierowane przede wszystkim do dzieci w wieku od 3 do 10 lat, ale zachwycają widzów w każdym wieku.


Spektakl „Dzieciństwo Chopina” zorganizowany przez Instytut Polski w Bukareszcie Spektakl „Dzieciństwo Chopina” zorganizowany przez Instytut Polski w Bukareszcie

Inicjatywa „Clasic e fantastic" narodziła się 12 lat temu w Filharmonii „George Enescu” w Bukareszcie, a tym roku otrzymała nagrodę za edukacyjną rolę tego niezwykłego teatralnego i muzycznego projektu, w czasie jubileuszowej, 30. edycji rumuńskich prestiżowych nagród teatralnych UNITER.


Źródło: Instytut Polski w Bukareszcie

Płyta "Wesołych świąt” ze świątecznymi przebojami Kabaretu OT.TO

29.11.2022 10:00
Utwór „Znowu idą święta” to zapowiedź płyty, nagranej w studiach Polskiego Radia z udziałem wybitnych artystów, których do współpracy zaprosili Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Ryszard Makowski.

Piekło wojny na Ukrainie. W Brukseli wystawa zdjęć ukazujących cierpienia ukraińskich dzieci

29.11.2022 12:30
"Dzieci na wojnie" - tak zatytułowana jest wystawa zdjęć w Brukseli ukazująca cierpienia ukraińskich dzieci w wyniku rosyjskiej agresji. Jej inicjatorami są ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy, misja Ukrainy przy Unii Europejskiej i organizacje pozarządowe.

V ogólnopolska edycja konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”

29.11.2022 12:54
Do 30 listopada szkoły mają czas na przesłanie zgłoszenia do udziału w V ogólnopolskiej edycji konkursu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku” organizowanego przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.