Redakcja Polska

Litewski poeta Tomas Venclova z Międzynarodową Nagrodą Literacką im. Zbigniewa Herberta

14.09.2023 11:29
Litewski poeta i tłumacz, obrońca praw człowieka, znany dysydent z czasów sowieckich - Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką imienia Zbigniewa Herberta. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Nagroda przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.
Audio
  • Litewski poeta Tomas Venclova odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Tomas Venclova
Tomas VenclovaPAP/Rafał Guz

Laureat powiedział Polskiemu Radiu, że nagroda imienia Zbigniewa Herberta to dla niego wielki zaszczyt i honor. "Zbigniew Herbert dla mnie i całego mojego pokolenia i to nie tylko na Litwie, ale także na Ukrainie, w Białorusi, nawet w Rosji dla Gorbaniewskiej i Brodskiego - dla takich poetów opozycyjnych Herbert zawsze był nauczycielem, jednym z tych, na których patrzyliśmy z wielką czcią. Nie miałem szczęścia się z nim spotkać, ale wymieniliśmy kilka listów" - powiedział Tomas Venclova.

Laureat podczas gali mówił, że poezja Herberta była mu bliska przez to, że mówiła o ciągłości kultury, obowiązku moralnym, wykorzenieniu, tęsknocie. Venclova przełożył na litewski dwa wiersze Herberta "Powrót prokonsula" i "Raport z oblężonego miasta".

Laureata wskazało międzynarodowe jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy. Przewodniczący jury amerykański poeta Edward Hirsch podkreślił, że Tomas Venclova jest najwybitniejszym żyjącym litewskim poetą, który w czasach ZSRR jako dysydent walczył o prawa człowieka w Litwie. "Tomasa Venclovę cechuje wielka godność i powaga. Jest czołowym pisarzem wschodnioeuropejskim, jednym z ostatnich ogniw łańcucha łączącego Herberta, Miłosza i Brodskiego. Venclova jest jednym z ostatnich poetów pokolenia wielkiej tradycji europejskiej. To człowiek szlachetny, który poświecił się literaturze i walce z autorytaryzmem" - powiedział Edward Hirsch.

Zwracano też uwagę, że litewskiego poetę wiele łączy z patronem nagrody. Venclova podobnie jak Herbert w swojej poezji często nawiązuje do historii klasycznej, a w swojej twórczości przeciwstawia się okrucieństwu i niesprawiedliwości.

Międzynarodowa Nagroda Literacką imienia Zbigniewa Herberta przyznawana jest od dziesięciu lat za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety. Jej laureatami byli dotąd William Stanley Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol, Durs Grünbein, Yusef Komunyakaa oraz Marianna Kijanowska.

IAR/PP

Polscy artyści wystąpią na międzynarodowym festiwalu komiksu w Brukseli

04.09.2023 12:49
W dniach 8-10 września odbędzie się 13. edycja międzynarodowego festiwalu komiksu w Brukseli „BD Comic Strip Festival”. Na zaproszenie Instytutu Polskiego w Brukseli w wydarzeniu udział wezmą wybitni polscy artyści komiksowi – Wojciech Stefaniec i Przemysław „Trust” Truściński, znany przede wszystkim jako autor grafik do gry komputerowej „Wiedźmin”.

W Warszawie została otwarta wystawa "Nie tylko Siwiec"

12.09.2023 13:50
Ekspozycję upamiętniającą Polaków protestujących przeciw inwazji na Czechosłowację przygotował Instytut Pamięci Narodowej

Znamy laureatów Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023

13.09.2023 11:20
Sabina Giełwanowska i Ireneusz Lemans z Kanady, Adrian Grandt z Niemiec oraz Jacek Gancarson ze Szwecji zostali laureatami Konkursu Osobowość Polonijna Roku 2023. Przyznano również dziesięć wyróżnień, w tym jedno szczególne, publiczności dla Izabelli Kostki z Włoch.