Redakcja Polska

100 lat temu urodził się Miron Białoszewski, poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny

30.06.2022 18:48
Był artystą wykraczającym poza swoje czasy; wypracował własny styl, w którym oprócz związków z XX-wieczną awangardą odnaleźć można przede wszystkim pogłębioną refleksję nad językiem.
Audio
  • 100 lat temu urodził się Miron Białoszewski - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Wystawa w Muzeum na Woli
Wystawa w Muzeum na WoliFoto: materiały prasowe

Miron Białoszewski jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych minionego wieku. Pisarz eksperymentował z językiem, bawił się nim, grał słowem - w swojej twórczości wykorzystywał język mówiony, czy mowę potoczną i przekraczał ogólnie przyjęte granice. Generacyjnie związany z pokoleniem wojennym, z wyboru był outsiderem, nie uczestniczył w życiu politycznym, unikał wiązania się z organizacjami i grupami poetyckimi.

Gdy w 1970 r. ukazał się „Pamiętnik z Postania Warszawskiego”, wielu krytyków uznało go za arcydzieło. Białoszewski bez patosu opisywał powstanie z perspektywy cywila.

W warszawskim Muzeum na Woli w setną rocznice urodzin artysty otwarto wystawę „Białoszewski nieosobny”. Pokazuje ona życie i twórczość Mirona Białoszewskiego w nowy sposób, opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60.

Poeta i dramatopisarz związany był także z teatrem – najpierw z okupacyjnym, później z prywatnym eksperymentalnym Teatrem na Tarczyńskiej czy wreszcie z Teatrem Osobnym. Wystawa opowiada o mniej znanym, wczesnym okresie twórczości Białoszewskiego. Dzięki obiektom z prywatnych zbiorów, które prezentowane są na wystawie, jeszcze mocniej wybrzmiewa opowieść o niezależności jej bohaterek i bohaterów.

Wystawa „Białoszewski nieosobny” będzie pokazywana w warszawskim Muzeum na Woli do 11 grudnia.

Miron Białoszewski zmarł na atak serca 17 czerwca 1983 roku. Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Po śmierci poety, przez lata wciąż ukazywały się nie tylko jego nowe teksty, nigdy wcześniej niepublikowane, lecz także pełne wydania tomów, które w okresie PRL były cenzurowane ze względów politycznych, towarzyskich czy obyczajowych.
"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" został po raz pierwszy wydany bez żadnych zmian cenzury w 2014 roku. Ta 14. edycja dzieła, zawierająca dygresje autora, które nie znalazły się w poprzednich wydaniach, została opracowana na podstawie maszynopisu pierwszego wydania oraz autorskiego nagrania z archiwum Polskiego Radia.

W Polsce znajduje się wiele miejsc, upamiętniających Mirona Białoszewskiego. Jego imię noszą ulice w Częstochowie, Garwolinie, Gdańsku i Wrocławiu. Najwięcej miejsc upamiętniających poetę można spotkać w Warszawie, z którą był związany przez całe życie, jest tu między innymi "Dreptak Mirona Białoszewskiego" i pomnik-ławeczka nazwany "Miroławką".

IAR/ep

 

130 lat temu urodził się Melchior Wańkowicz, wybitny pisarz i publicysta, ojciec polskiego reportażu

10.01.2022 13:02
W czasie wojny korespondent wojenny Armii Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, w latach 60. sygnatariusz tzw. Listu 34, w którym polscy intelektualiści protestowali przeciwko cenzurze. Zmarł w 1974 roku.  

65 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2022 17:35
Był reprezentantem nurtu tzw. piosenki autorskiej, identyfikowanym z pierwszą "Solidarnością", stanem wojennym i przemianami lat 80. w Polsce. Członek popularnego trio z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim.

W Muzeum w Warszawie można obejrzeć pamiątki po rotmistrzu Pileckim. Są m.in. ryngraf i broszka

25.05.2022 18:33
Ryngraf, książeczka, zdjęcie oraz broszka ze znakiem zodiaku - te pamiątki po rotmistrzu Witoldzie Pileckim można oglądać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wypożyczyła je córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. 25 maja mija 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego.

W Wilnie zostanie pokazany film "Pan Tadeusz" z 1928 roku

09.06.2022 11:10
W Wilnie w ramach obchodów Roku Romantyzmu zostanie wyświetlony film "Pan Tadeusz" z 1928 roku. Projekcja odbędzie się w Muzeum Adama Mickiewicza przy Uniwersytecie Wileńskim.