Redakcja Polska

Mija 135 rocznica śmierci Ignacego Domeyki, polskiego naukowca, geologa, postaci zasłużonej dla Chile

24.01.2024 09:30
Jego prace i badania przyczyniły się w dużym stopniu do rozwoju gospodarczego i kulturalnego tego kraju. Do dziś ceniony przez Chilijczyków, w latach 1867-1883 był rektorem uniwersytetu w Santiago, przeprowadził badania chilijskich złóż kopalnianych.
Audio
  • 135 lat temu zmarł Ignacy Domeyko, polski geolog wielce zasłużony dla Chile - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Delegacja CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie z wizytą w domu Domeyki w Chile.
Delegacja CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie z wizytą w domu Domeyki w Chile. materiały promocyjne organizatorów wyprawy

Ignacy Domeyko zmarł w Chile 23 stycznia 1889 roku. W młodości należał to Towarzystwa Filomatów, był przyjacielem Adama Mickiewicza, ale przede wszystkim badaczem Ameryki Południowej. Jego imieniem nazwano między innymi pasmo górskie w Andach i jedno z miast w Chile, a także minerał i gatunek pająka.

Znakomity geolog był absolwentem Wydziału Fizyczno-Matematycznego Uniwersytetu Wileńskiego, członkiem tajnego Towarzystwa Filomatów - został wprawdzie aresztowany, uniknął jednak zesłania. Stanowił pierwowzór postaci Żegoty z III części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Wyemigrował z Polski po upadku Powstania Listopadowego, w którym wziął udział. W 1837 roku we Francji ukończył studia górnicze. Rok później dotarł do Chile. W tym kraju spędził pół wieku.  

Ignacy Domeyko prowadził tu prace badawcze i dydaktyczne, opracowywał podręczniki, kształcił kadry, a także podróżował po kraju, opisując złoża. Badał meteoryty zebrane podczas ekspedycji na pustynię Atakama. Dzięki zainicjowanym przez niego licznym badaniom mineralogicznym i geologicznym w Chile rozwinął się przemysł górniczy, dając ubogiemu krajowi szansę wzbogacenia się i uniezależnienia od zagranicy. Jako rektor Universidad de Chile w Santiago ożywił ruch intelektualny w zaniedbanym dotąd pod względem kulturalnym kraju. Swoje prace ogłaszał w rocznikach uniwersyteckich w Santiago i pismach specjalistycznych. Wydał dwa duże dzieła na temat zasobów naturalnych w Chile, a także Peru, Boliwii i Argentynie.

Ignacy Domeyko korespondował z przyjaciółmi z Polski, m.in. Adamem Mickiewiczem, tęsknił za ojczyzną. Po przejściu na emeryturę wraz z synami odwiedził Polskę - czteroletnią podróż rozpoczął z synami w maju 1884 roku.

Polski naukowiec zmarł w Chile 23 stycznia 1889 roku, miał 86 lat. W kraju ogłoszono żałobę narodową. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele rządu, izb parlamentu, członkowie towarzystw naukowych oraz rzesze Chilijczyków.

IAR/ep

Sukces Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Na Cyprze powołano polską Stację Badawczą

20.11.2021 15:25
Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Sieć Badawcza Łukasiewicz zaprezentowała cyfrowy awatar swojego patrona

17.01.2023 14:06
Postać została wyposażona w sztuczną inteligencję, która umożliwia swobodną rozmowę z użytkownikiem w czasie rzeczywistym, a także odpowiednią mimikę twarzy, dopasowanie tonu głosu i gestykulację.

Opowieść o polskich pionierach badań starożytnego Egiptu na wystawie Muzeum Archeologicznego w Krakowie

27.11.2023 11:00
Na wystawie przypominamy, że polska egiptologia rozpoczęła się na początku XX wieku razem z dokonaniami Tadeusza Smoleńskiego. Był to wysokiej klasy naukowiec, który sprawił, że w świecie egiptologicznym Polska mogła zaistnieć jeszcze w czasie, kiedy była pod zaborami - mówi o ekspozycji "Śladami polskich pionierów badań starożytnego Egiptu" jej współtwórca prof. Andrzej Urbanik.

Polscy naukowcy zaangażowani w projekt badania zdrowia planety

13.01.2024 09:55
W Kenii zmieniający się klimat zakłóca sezonowość pór roku - region cierpi na niedobór wody. W Brazylii mierzą się z rabunkową eksploatacją zasobów naturalnych. Międzynarodowy zespół z udziałem naukowców z Polski chce wesprzeć te społeczności w budowaniu "odporności" planety na zmieniające się warunki funkcjonowania.

Ruszyła rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną

22.01.2024 12:55
Trwa rekrutacja na 49. Polską Wyprawę Antarktyczną. Jak co roku Polska Stacja Antarktyczna imienia Henryka Arctowskiego poszukuje osób, które dzięki swoim umiejętnościom umożliwią nieprzerwaną działalność placówki oraz prowadzenie badań przez naukowców.