Redakcja Polska

30 lat Radia "Znad Wilii". "Ta marka jest znana na Litwie"

01.07.2022 17:00
Jedyna polska rozgłośnia radiowa na Litwie, Radio "Znad Wilii", 1 lipca skończyła 30 lat. Stacja swój program kieruje przede wszystkim do Polaków mieszkających w tym kraju. Na antenie transmitowane są też audycje Polskiego Radia dla Zagranicy oraz wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej.
Audio
  • Trzydzieste urodziny obchodzi jedyna polska rozgłośnia na Litwie - Radio Znad Wilii. Stacja rozpoczęła nadawanie 1 lipca 1992 roku o godzinie 14. Na antenie Radia Znad Wilii transmitowane są m.in. programy Polskiego Radia dla Zagranicy. Z dyrektorem generalnym rozgłośni Mirosławem Juchniewiczem rozmawiał nasz korespondent w Wilnie Kamil Zalewski.
Radio Znad Wilii obchodzi jubileusz 30-lecia
Radio "Znad Wilii" obchodzi jubileusz 30-leciaFot. zw.lt

Jak mówi Polskiemu Radiu dyrektor generalny stacji Mirosław Juchniewicz, rozgłośnia jest bardzo mocno zakorzeniona w Wilnie. - Marka jest znana na Litwie, chętnie przychodzą do nas goście z różnych organizacji, parlamentu. Ciesztymy się, że udało się utrzymać tę pozycję, to, że Radio Znad Wilii cieszy się pozytywną opinią. Na pewno służymy po to, by rozwiązywać i naświetlać problemy, jesteśmy tym miejscem do wymiany zdań - mówił Juchniewicz.

Posłuchaj
08:18 dyrektorZnadWilii.mp3 Trzydzieste urodziny obchodzi jedyna polska rozgłośnia na Litwie - Radio Znad Wilii. Stacja rozpoczęła nadawanie 1 lipca 1992 roku o godzinie 14. Na antenie Radia Znad Wilii transmitowane są m.in. programy Polskiego Radia dla Zagranicy. Z dyrektorem generalnym rozgłośni Mirosławem Juchniewiczem rozmawiał nasz korespondent w Wilnie Kamil Zalewski.

 

Na antenie Radia "Znad Wilii" dominuje polska muzyka publicystyka, audycje o tematyce historycznej i nie tylko. Co godzinę nadawane są też serwisy informacyjne produkowane przez zespół Radia "Znad Wilii" oraz wiadomości Informacyjnej Agencji Radiowej. Na antenie od wielu lat obecne są również programy przygotowywane przez polską i białoruską sekcję Polskiego Radia dla Zagranicy - mówi jego dyrektor Andrzej Rybałt. - Szczególnie obecnie w okresie wojny Putina przeciwko całemu wolnemu światu. Jego agresja na Ukrainę zainspirowały dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy oraz dziennikarzy Radia Znad Wilii do zwrócenia uwagi na wszelkiego rodzaju fake newsy produkowane przez aparat propagandowy  Putina, służące do skłócenia Polaków z Litwinami i państwa polskiego z państwem litewskim - tłumaczył Andrzej Rybałt.

Dyrektor Radia "Znad Wilii" Mirosław Juchniewicz dodaje, że niezwykle ważna jest też współpraca z sekcją białoruską Polskiego Radia dla Zagranicy. - Co oczywiście pozytywnie się przekłada w kontekście sytuacji geopolityczną - w tym sensie, że na Litwie jest sporo obywateli Białorusi, a także nasz zasięg pokrywa północno-zachodnią część Białorusi - tłumaczył Mirosław Juchniewicz. 

Rozgłośnia nadaje na częstotliwości 103,8 FM. Jej program można odbierać w promieniu 100 kilometrów od nadajnika, który znajduje się na wileńskiej wieży telewizyjnej. Dzięki temu dociera ona również do słuchaczy na Białorusi. Stacja prowadzi także własny serwis internetowy w języku polskim.

IAR/Kamil Zalewski/dad

Muzeum Polskie pozostaje w Rapperswilu. W mieście powstanie także oddział Instytutu Pileckiego

01.07.2022 16:14
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu - poinformował podczas wizyty w szwajcarskim miasteczku wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Muzeum znalazło nową siedzibę w zakupionym właśnie przez państwo polskie kompleksie Schwanen, gdzie powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Umowa zakupu kompleksu Schwanen umożliwia kontynuację działalności Muzeum, które z końcem czerwca musiało opuścić mury raperswilskiego zamku - porzypomniał wicepremier Piotr Gliński.

GovTech Polska zaprasza na United with Ukraine game jam!

02.07.2022 09:00
Wkrótce maraton projektowania gier United with Ukraine game jam. Jego uczestnicy będą mieli 48 godziny na stworzenie gry inspirowanej dziedzictwem Ukrainy. Game jam odbędzie się w dniach 8-10 lipca Warszawie, a także za pośrednictwem Internetu.

Ruszyły zapisy dla pielgrzymów z Polski na Światowe Dni Młodzieży

02.07.2022 11:31
Pielgrzymi z Polski mogą już rejestrować się w krajowym systemie na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Tomasz Koprianiuk. Według szacunków polskiego biura ŚDM do Portugali pojedzie około 10 tys. pielgrzymów z naszego kraju.