Redakcja Polska

111 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz drugi otrzymała Nagrodę Nobla

07.11.2022 14:20
Tym razem polska uczona zdobyła ją w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu, wydzielenie czystego radu i pracę nad własnościami chemicznymi pierwiastków promieniotwórczych. Dziś także obchodzimy 155 rocznicę urodzin wielkiej Polki.
Audio
  • 111 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz drugi otrzymała Nagrodę Nobla - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Maria i Piotr Curie
Maria i Piotr CurieFoto: Wikipedia/Domena Publiczna

Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy została uhonorowana Noblem w 1903 roku w dziedzinie fizyki wraz z mężem Piotrem Curie. Jest ona w zaszczytnym gronie zaledwie czterech osób, które nagrodę Nobla zdobyły dwa razy. W tej czwórce jest też jedyną kobietą oraz jedynym uczonym nagrodzonym Noblem w dwóch różnych przyrodniczych dyscyplinach naukowych. Maria Skłodowska-Curie była też jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki ścisłe na paryskiej Sorbonie, a także pierwszą kobietą będącą doktorem fizyki i wykładowczynią na tej prestiżowej uczelni.

Mieszkając we Francji, Maria Skłodowska-Curie nie zerwała kontaktów z krajem. Często przyjeżdżała do ojczyzny, wygłaszała odczyty, publikowała w polskich czasopismach naukowych. Przez jej paryską pracownię przewinęło się wielu Polaków, którzy później w kraju rozwijali badania jądrowe. Od 1913 roku kierowała za pośrednictwem swych asystentów Pracownią Radiologiczną przy Towarzystwie Naukowym Warszawskim.

Świat do dziś docenia polską uczoną i jej osiągnięcia. W 2009 roku brytyjski magazyn "New Scientist" uznał ją za "kobietę, która wywarła największy wpływ na naukę". Z kolei w 2018 roku czytelnicy "BBC History Magazine" wskazali Skłodowską-Curie jako najbardziej wpływową kobietę w historii.

Badania nad promieniotwórczością, prowadzone bez pełnej wiedzy o niezbędnych środkach ostrożności, zrujnowały zdrowie Marii Skłodowskiej-Curie. Uczona zmarła 4 lipca 1934 roku w Passy. W 1995 roku, w uznaniu zasług, jej szczątki zostały przeniesione do paryskiego Panteonu. W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, uczona została uhonorowana pośmiertnie Orderem Orła Białego.

IAR/ep

 

 

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

05.11.2022 15:51
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Muzeum Podlaskie szuka pamiątek związanych z bł. księdzem Popiełuszką i jego czasami

05.11.2022 11:34
Pamiątek związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszką i czasami, w których żył - szuka i zachęca do przekazywania Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Pamiątki znajdą się w muzeum ks. Popiełuszki, które powstaje w jego rodzinnej wsi, w Okopach na Podlasiu.

W brytyjskim Newark pożegnano trzech prezydentów RP na uchodźstwie

07.11.2022 08:00
W Newark-on-Trent w Anglii z udziałem przedstawicieli polskich i angielskich władz pożegnano trzech polskich prezydentów, którzy pełnili swoją funkcję na emigracji.

Przystanek Historia wrócił po dwóch latach do Lwowa

07.11.2022 11:14
Przystanek Historia odbywa się we Lwowie od ponad 4 lat. Pandemia i inwazja rosyjska przerwała zajęcia edukacyjne popularyzujące polską historię na dwa lata. Obecnie inicjatywa znów znajduje się w grafiku polskich wydarzeń we Lwowie.