Redakcja Polska

W brytyjskim Newark pożegnano trzech prezydentów RP na uchodźstwie

07.11.2022 08:00
W Newark-on-Trent w Anglii z udziałem przedstawicieli polskich i angielskich władz pożegnano trzech polskich prezydentów, którzy pełnili swoją funkcję na emigracji.
Audio
  • W Newark-on-Trent w Anglii z udziałem przedstawicieli polskich i angielskich władz pożegnano trzech polskich prezydentów, którzy pełnili swoją funkcję na emigracji. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak i prof. Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej MSZ podczas uroczystości złożenia kwiatów na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent, dotychczasowym miejscu pochówku trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwie
Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak i prof. Arkady Rzegocki, Szef Służby Zagranicznej MSZ podczas uroczystości złożenia kwiatów na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent, dotychczasowym miejscu pochówku trzech pierwszych prezydentów RP na uchodźstwiePAP/Mateusz Marek

Teraz trumny ze szczątkami Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną przewiezione do Polski, gdzie ponownie zostaną pochowane w Świątyni Opatrzności Bożej.

W trakcie uroczystości przedstawiciele polskich władz złożyli kwiaty na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent gdzie do tej pory spoczywały szczątki trzech polskich prezydentów. Następnie w kościele św. Marii Magdaleny z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego odprawiono uroczystą mszę świętą. Uroczystość zakończyła ceremonia w miejskim ratuszu gdzie głos zabrali przedstawiciele polskich i angielskich władz.

Obecny na uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera powiedział w rozmowie z IAR, że dzisiejsza uroczystość - podobnie jak przekazanie insygniów władzy przez prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego - jest kolejnym symbolicznym gestem świadczącym o połączeniu historii II i III Rzeczypospolitej. - Prezydenci ci reprezentowali Rzeczpospolitą w trudnych czasach, kiedy kształtował się ten nowy ład polityczny. Jednak Polacy zawsze wiedzieli, gdzie jest władza, gdzie są insygnia władzy - mówił Andrzej Dera.

"Po latach znajdą miejsce wiecznego odpoczynku" 

Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość ma upowszechnić wiedzę o polskich władzach działających na emigracji w Wielkiej Brytanii po 1945 roku. - Legalne władze Rzeczypospolitej w okresie zniewolenia komunistycznego rezydowały tutaj - w Londynie. Te władze były dla Polaków walczących o wolność wyraźnym punktem odniesienia, symbolem niepodległości. I właśnie w wolnej Polsce, o której marzyli, Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski znajdą po latach miejsce swego wiecznego spoczynku - wyjaśnił Jan Józef Kasprzyk.

W uroczystości pożegnania trzech Prezydentów RP na uchodźstwie wziął udział także weteran walk pod Monte Cassino i Ankoną Walerian Tymiński. Jak podkreślił, o złych, minionych wydarzeniach trzeba pamiętać, żeby więcej się nie powtórzyły. - Pamięć jest bardzo ważna - bez pamięci nie ma przeszłości i dobrej przyszłości - dodał weteran.

Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski zostaną pochowani w najbliższą sobotę 12 listopada, w Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Razem z nimi w mauzoleum spocznie także prezydent Ryszard Kaczorowski.

IAR/ho

W Ostrowi Mazowieckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu

03.11.2022 11:05
W domu w Ostrowi Mazowieckiej należącym do Marii Pileckiej otwarto muzeum poświęcone rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, a także wojennym i powojennym losom jego rodziny. W uroczystości oprócz najbliższej rodziny bohatera wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz przedstawiciele rządu.

Szczątki trzech prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie zostaną sprowadzone do Polski

03.11.2022 13:20
6 listopada odbędzie się pożegnalna uroczystość na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark w Wielkiej Brytanii, a 12 listopada - pochówek Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.  

W Świątyni Opatrzności Bożej powstanie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie

05.11.2022 15:51
Szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego zostaną sprowadzone do Polski. Po uroczystościach pogrzebowych spoczną 12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w nowopowstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Międzynarodowy Polonijny Bieg Niepodległości – od Toronto do Wilna

06.11.2022 09:32
Uczestnicy pierwszego "równoległego" Biegu Niepodległości pobiegną w niedzielę, w tym samym czasie, w Toronto, Wiedniu, w Czechach, na Litwie oraz w Krakowie.