Redakcja Polska

Święto Wojska Polskiego. „Możemy czuć się bezpiecznie”

15.08.2023 16:32
Eksperci szacują na około 10 lat względnego spokoju na świecie, mimo lokalnych konfliktów i wojen. Gwarantują to międzynarodowe sojusze i rozłożenie sił militarnych. Polska również w ostatnich latach stawia mocno na wojsko, zarówno kadrę i jej umiejętności, jaki i wyposażenie czy nowe technologie. Możemy czuć się bezpiecznie – mówi Andrzej Kiński z Zespołu Badań i Analiz Militarnych, redaktor naczelny magazynu „Wojsko i Technika”.
Audio
  • Z Andrzejem Kińskim z Zespołu Badań i Analiz Militarnych, redaktorem naczelnym tytułu „Wojsko i Technika, rozmawiała Małgorzata Frydrych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter SztabGenWP sierż. Rafał Samlu

Musimy pamiętać, że Wojsko Polskie zrobiło ogromny przeskok w ciągu ostatnich lat. Zaniedbania w polskiej armii sięgały czasów powojennych, na co nałożyły się jeszcze lata stacjonowania w Polsce wojsk ZSRR i ogólnoświatowy trend rozbrajania państw po Zimnej Wojnie. Dopiero wstąpienie Polski do NATO stanowiło punkt zwrotny w rozumieniu potrzeb bezpieczeństwa militarnego. Kilka ostatnich lat to systematyczne dozbrajanie i szkolenie polskich żołnierzy, kupowanie sprzętu, sięganie po najnowsze osiągnięcia techniki i systemy, innowacyjne rozwiązania. Ogromne znaczenie ma również rozwój rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Nasze produkty sprawdzają się min. w wojnie na Ukrainie – zauważa Andrzej Kiński z Zespołu Badań i Analiz Militarnych, redaktor naczelny magazynu „Wojsko i Technika”.

Z militarnego punktu widzenia Polska jest coraz lepiej zabezpieczona przed ewentualnymi konfliktami w regionie. Co równie ważne jak zasoby militarne, na terenie naszego kraju mają swoje bazy tysiące żołnierzy NATO. Stała obecność sojuszników, gwarantuje ich szybką reakcję w sytuacji agresji na którykolwiek kraj członkowski. To wszystko ma ogromne znaczenie z perspektywy regionu i geopolityki, w tym kontekście Polska jest bezpiecznym krajem. Jeśli spojrzymy szerzej, że będziemy musieli w przyszłości zmierzyć się z konfliktem światowym, to niestety nikt z nas nie będzie nigdzie bezpieczny – mówi gość audycji Kierunek Polska.

Z Andrzejem Kińskim z Zespołu Badań i Analiz Militarnych, redaktorem naczelnym magazynu „Wojsko i Technika", rozmawiała Małgorzata Frydrych.

Na audycję Kierunek: Polska zapraszamy we wtorek o 17.45.


Szef MON o polskich żołnierzach: wykazują taki sam heroizm, jak ci ponad 100 lat temu

15.08.2023 11:33
"Życzę żołnierzom i pracownikom wojska dumy z pełnienia służby, satysfakcji, szczęścia w życiu zawodowym i prywatnym oraz zasłużonego szacunku" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z okazji Święta Wojska Polskiego. "Współcześni żołnierze wykazują takie samo oddanie i heroizm jak ci ponad 100 lat temu. Dziękuję za służbę" - dodał. 

Szef MSZ: nowoczesne polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem skutecznej polityki zagranicznej

15.08.2023 13:07
Silnie motywowane, nowoczesne, patriotycznie dowodzone Polskie Siły Zbrojne są niezbędnym warunkiem podmiotowej i skutecznej polskiej polityki zagranicznej - podkreślił we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau. Szef polskiej dyplomacji złożył żołnierzom życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.

Minister obrony Ukrainy: i my, i Polacy wiemy, że silna armia to podstawa państwowości

15.08.2023 14:41
Ukraińcy i Polacy wiedzą, że silna armia to podstawa państwowości - podkreślił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, składając Polsce życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego.