Redakcja Polska

Państwa Trójmorza zacieśniają współpracę z Ukrainą. Przyznano jej specjalny status

24.06.2022 20:10
- Postanowiliśmy stworzyć nowy rodzaj partnerstwa z Trójmorzem i przyznaliśmy go Ukrainie - mówił podczas zorganizowanego w Rydze Szczytu Inicjatywy Trójmorza prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • W magazynie m.in. o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu państwa kandydującego do UE, o szczycie Inicjatywy Trójmorza w Rydze i dofinansowywaniu polskiego wojska oraz rozmowa z Elżbietą Witek, marszałek Sejmu, o wizycie w Kanadzie [posłuchaj]
Andrzej Duda wielokrotnie mówił o konieczności międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy
Andrzej Duda wielokrotnie mówił o konieczności międzynarodowego wsparcia dla UkrainyMarek Borawski/KPRP

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do UE. Decyzję podjęli przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli. - To historyczna chwila dla Unii Europejskiej - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nawiązując do przyznania Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata. 

W programie relacjonujemy również szczyt Inicjatywy Trójmorza w Rydze, z udziałam prezydenta Andrzeja Dudy. Polski przywódca poinformował, że w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim poruszył kwestię dołączenia Ukrainy do Inicjatywy Trójmorza. Jak zaznaczył, członkami Inicjatywy Trójmorza są kraje członkowskie UE, ma ona jednak także partnerów strategicznych, w tym USA, Wielką Brytanię czy Komisję Europejską.

- Dzisiaj najważniejsze jest to, że stanowimy jedność, że współdziałamy ze sobą i nadal chcemy realizować i rozwijać wspólne projekty - mówił Andrzej Duda.

Zapowiedział, że jeżeli Ukraina wyrazi chęć stworzenia odnogi trasy Via Carpatia lub będzie chciała rozwijać nowoczesne linie kolejowe między państwami, to państwa Trójmorze będą wspólnie z Ukrainą takie projekty realizować.

Informujemy też, że rosną wydatki na polskie wojsko. Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w tym roku Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych będzie dysponował 20 miliardami złotych.

Gościem naszego programu jest Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, w rozmowie z którą podsumowujemy niedawną wizytę polskiej delegacji w Kanadzie. - To była bardzo ważna wizyta - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, marszałek Elżbieta Witek. - Wszystkich przekonywałam, że tak jak my to robimy, jak robi to Polska, trzeba pomagać Ukrainie jak najszybciej wygrać tę wojnę. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny. A tylko razem pokonamy Rosję - powiedziała marszałek Sejmu.

- Polacy, którzy mieszkają w Kanadzie bardzo chcą żeby ich odwiedzali rodacy, zwłaszcza Ci którzy piastują jakieś wysokie funkcje i przyjazd marszałka Sejmu jest ważny. Wcześniej była pani wicemarszałek Małgorzata Gosiewska, w zeszłym roku pan wicemarszałek Piotr Zgorzelski. To pokazuje, że ta łączność między krajem, a Polakami jest utrzymana. To było dla nich ważne. Po drugie miałam okazję być w szkole polskiej, gdzie polscy uczniowie otrzymywali świadectwo ukończenia tej szkoły, wspaniałe dzieciaki, cudowni nauczyciele, wspaniali rodzice, którzy dbają o to aby ich dzieci mówiły w języku polskim, żeby utrzymywały kontakt z ojczyzną. Niektórzy z nich rozpoczynają właśnie studia w Polsce, niektórzy chcą zostać w Polsce na stałe, co nas bardzo cieszy - powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

Prof. Karolina hr. Lanckorońska, wybitna wykładowczyni, arystokratka, która poświęciła swoje życie nauce i służbie dla Ojczyzny, kobieta o niezłomnej woli i moralności, przez długi czas walczyła o prawdę o zamordowaniu profesorów lwowskich w 1941 roku. Ten fakt stał się osią spektaklu „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej”, o którym opowiada autorka scenariusza sztuki, Elżbieta Lewak, gość Ewy Plisieckiej.

W programie również audycja z cyklu "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie".

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.


"Razem możemy pokonać Rosję". Bilans wizyty marszałek Sejmu w Kanadzie

22.06.2022 11:40
- To była bardzo ważna wizyta - mówi, w rozmowie z Polskim Radiem dla Zagranicy, Elżbieta Witek, marszałek Sejmu RP, o pobycie polskiej delegacji w Kanadzie. - Wszystkich przekonywałam, że tak jak my to robimy, jak robi to Polska, trzeba pomagać Ukrainie jak najszybciej wygrać tę wojnę. Jest to potrzebne po to, by cały świat mógł być wolny i demokratyczny. A tylko razem pokonamy Rosję - powiedziała marszałek Elżbieta Witek.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm uhonorowana tytułem "Wybitny Polak w USA"

24.06.2022 15:55
Aleksandra Ziółkowska-Boehm od ponad trzydziestu lat mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych. Jest autorką wielu poczytnych książek, które ukazały się w Polsce, Ameryce i Kanadzie. Pisze o ludzkich losach, najczęściej splecionych z trudną historią świata, o życiu emigrantów, ale także o sprawach,dzięki którym może wyrazić swoje pasje i fascynacje.

Starożytna Marea i jej tajemnice. Spotkanie z prof. Tomaszem Derdą z Uniwersytetu Warszawskiego

24.06.2022 18:32
Na stanowisku Marea, w północnym Egipcie, zlokalizowano nieznaną część starożytnego miasta, założonego w drugiej połowie VI wieku. To ważne odkrycie, którego dokonali naukowcy z Wydziału Archeologii i Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW, ponieważ w okresie późnego antyku egipskie nowe kompleksy miejskie powstawały bardzo rzadko.