Redakcja Polska

Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia

22.03.2023 13:52
Z myślą o ubogich, siostry albertynki budują Dom Miłosierdzia we Lwowie. Przytulisko dla kobiet w tym trudnym wojennym czasie ma stać się schronieniem dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. Budynek będzie składał się z trzech części: przytuliska dla kobiet, domu dla sióstr oraz kościoła.
Audio
  • Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia. Materiał przygotował Eugeniusz Sało
Budowa Domu Miłosierdzia we Lwowie
Budowa Domu Miłosierdzia we LwowieFot. Karina Wysoczańska

Odwiedzają starszych i schorowanych w domach, przygotowują posiłki dla bezdomnych, a po rosyjskiej inwazji na Ukrainę zaopiekowały się też uciekinierami wojennymi. Codziennie siostry Albertynki ze Lwowa wychodzą z pomocą do najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

- Od początku wojny bardzo czynnie zaangażowałyśmy się w pomoc drugiemu człowiekowi. Stojąc na Rawie-Ruskiej, na granicy, pomagałyśmy matkom z dziećmi dostać się do Polski. Później na dworcu we Lwowie całymi dniami z wolontariuszami rozdawałyśmy kanapki, gdy przyjeżdżały pociągi z ewakuowaną ludnością. Pomagałyśmy też w znalezieniu kwaterunku. I chociaż to było na początku wojny, my do tej pory z niektórymi osobami jeszcze utrzymujemy kontakt. Jak oni sami mówią, stałyśmy się dla nich najbliższą rodziną - powiedziała s. Hieronima Kondracka, przełożona Zgromadzenia Sióstr Albertynek we Lwowie.


Posłuchaj
05:42 Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia_PRdZ.mp3 Siostry albertynki budują we Lwowie Dom Miłosierdzia. Materiał przygotował Eugeniusz Sało

 

Z myślą o ubogich Albertynki ze Lwowa budują też Dom Miłosierdzia, który w tym trudnym czasie ma stać się schronieniem dla bezdomnych kobiet i matek samotnie wychowujących dzieci. - Całkowita powierzchnia obiektu to dwa tysiące metrów kwadratowych. Budynek będzie składał się z trzech części: środkowa to kościół, lewa dla potrzebujących kobiet, prawa dla sióstr. Dzisiaj trwają prace przy budowie osobnego pomieszczenia - kotłowni. Wykonano już instalacje elektryczną, kanalizacyjną i wodociągową. Mamy też prawie dziewięćdziesiąt procent elewacji budynku - podkreślił Jewgenij Kowtaniuk, kierownik budowy Domu Miłosierdzia.

- W tych pokojach będą mieszkać kobiety, które szukają schronienia, ubodzy i matki samotnie wychowujące dzieci. Siostry będą się nimi opiekować. A my stwarzamy im komfortowe warunki do dalszego pobytu tutaj - powiedział Taras Kulisz, pracownik budowlany.

Siostra Hieronima Kondracka, przełożona lwowskich albertynek powiedziała, że początkowo w przytulisku miało zamieszkać 40 kobiet. Jednak wojna na Ukrainie sprawiła, że liczba potrzebujących gwałtownie wzrosła. Siostry chcą, by nowy dom w ich schronisku znalazło nawet 70 osób. - Chcemy, żeby ten dom był dla innych takim bezpiecznym schronieniem, żeby tutaj mogli też odnaleźć swoją godność i odczuli miłość. Bo to jest bardzo ważne, żeby człowiek poczuł się kochany - powiedziała albertynka.

Schronisko dla kobiet powstaje wyłącznie z datków darczyńców. Dlatego siostry albertynki liczą na ofiarność ludzi dobrej woli. 

Siostry albertynki ze Lwowa zwracają się z prośbą o duchowe i materialne wsparcie budowy przytuliska. Darowizny można wpłacać na konto:

PKO BP 19102010420000800201252220

TYTUŁEM: Przytulisko Lwów

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim

Eugeniusz Sało


Polski dokumentalista w Donbasie: moje najważniejsze zadanie to ewakuowanie ludzi, potem dopiero nagrywanie filmu

13.03.2023 13:42
Sebastian Płocharski jest dokumentalistą, który łączy swoją pracę filmową z ewakuowaniem ludzi z Donbasu. Uznał, że skoro tam jest, powinien się przydać, pomóc mieszkańcom Donbasu. Uczestniczy od kilku miesięcy w wywożeniu ludzi z zagrożonych miejsc rosyjskim ostrzałem.

Marszałek Senatu wręczył dyplomy laureatom konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych

18.03.2023 09:09
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki wręczył nagrody w konkursie dla dziennikarzy polskich i polonijnych "Drogi do polskości". Działalność dziennikarzy polonijnych to jeden z kluczowych elementów więzi łączących Polonię z Macierzą - podkreślił marszałek.

Amerykańska Częstochowa uwieczniona w dokumencie. Premiera odbyła się w Nowym Jorku

22.03.2023 08:37
"Beacon Hill Amerykańska Częstochowa" to film dokumentalny, który Polonii zaprezentowano po raz pierwszy we wtorek w Nowym Jorku. Pokazuje losy założonego w 1955 roku sanktuarium Maryjnego w Doylestown, w stanie Pensylwania, oraz jej założyciela i budowniczego O. Michała Zembrzuskiego.

66 lat temu urodził się Jacek Kaczmarski - poeta, pieśniarz i kompozytor

22.03.2023 12:00
Bard „Solidarności” przyszedł na świat 22 marca 1957 roku w Warszawie. To on śpiewał pamiętne „Mury”, „Obławę”, „Naszą klasę”, dla swojego pokolenia był symbolem buntu i wolności.