Raport Białoruś

Łukaszenka i Miedwiediew rozmawiali w Soczi o ZBiR-ze

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2011 19:34
Aleksander Łukaszenka spotkał się z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewiem w czarnomorskim kurorcie Soczi.

Aleksander Łukaszenka był w Soczi na krótkich wakacjach. Do spotkania z Miedwiediewem doszło 22 sierpnia, w poniedziałek. Miało ono charakter prywatny i trwało dwie i pół godziny - podała państwowa agencja białoruska BelTA.

Niezadowoleni z relacji

Łukaszenka i Miedwiediew zgodzili się, że "wkrótce" oba kraje zajmą się trudnymi, bieżącymi sprawami w relacjach białorusko-rosyjskich – informuje ogólnikowo agencja BelTA.  Rozmówcy doszli do wniosku, że obecne relacje nie spełniają warunków partnerstwa strategicznego – czytamy w komunikacie agencji BelTA.

Agencja podaje również, ze poruszano szeroki zakres spraw z zakresu relacji dwustronnych, także dotyczących organizacji integracyjnych.

Mechanizmy integracyjne

Łukaszenka stwierdził, że sprawą dużej wagi jest uruchomienie Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej Białorusi, Rosji i Kazachstanu od 1 stycznia 2012 roku. Agencja dodała, że Białoruś poniosła znaczne koszty w związku z włączeniem się do tego projektu, ale wierzy, że WPG stworzy równe warunki dla przedsiębiorstw i ludności w całym regionie.

Kredyty na elektrownię

Rozmawiano także o budowie elektrowni atomowej na Białorusi. BelTa pisze, że dyrektor generalny Rosatomu Siergiej Kirienko ma zapewnić podpisanie we wrześniu wszystkich niezbędnych porozumień ws. budowy i kredytów na tę inwestycję, wzorując się na schemacie z podobnej inwestycji w okręgu kaliningradzkim.  

Rozmawiano też o wizycie w Łukaszenki w Katarze i o relacjach Białorusi z Wenezuelą. Poruszono sprawę efektywności Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB). W skład tego sojuszu wchodzi część członków Wspólnoty Niepodległych Państw – Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadźykistan, Armenia, Uzbekistan (opuściły go Azerbejdźan – w 1999 roku i Gruzja – w 1999 roku).

BelTA podaje, że dyskutowano również o rozwoju Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR-u). Wstępnie uzgodniono, że Rada Najwyższa tego państwa związkowego będzie miała miejsce w listopadzie tego roku. 

Łukaszenki nie było na Białorusi prawie dwa tygodnie, od 11 sierpnia. Najpierw udał się do Kazachstanu, gdzie brał udział w nieformalnym ODKB szczycie w Astanie. 15 sierpnia złożył oficjalną wizytę w Katarze. Do Soczi udał się 18 sierpnia. We wtorek wrócił do Mińska.

agkm, BelTa, charter97.org

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Niemcy i Rosja będą rozmawiać o Łukaszence

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2011 11:00
W tym tygodniu Berlin spróbuje przekonać Moskwę do wywarcia wspólnej presji na reżim w Mińsku – podają źródła zbliżone do rządu Niemiec. Niemieckie media piszą, że Rosja ma już dość Łukaszenki, ale z drugiej strony nie chce rewolucji przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś połączy się z Rosją? Putin: popieram

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 16:37
- To prawdopodobne i bardzo pożądane - twierdzi premier Rosji Władimir Putin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja wchłonie Białoruś? "Suwerenność święta"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 13:35
MSZ nie widzi konieczności, by komentować słowa Władimira Putina o możliwości połączenia Rosji i Białorusi - mówi rzecznik Andrej Sawinych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiana władzy na Białorusi? "Nie bez silnej opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 12:00
Aby spełnił się postulat Radosława Sikorskiego, to jest by Aleksander Łukaszenka oddał władzę pokojowo, konieczne jest istnienie silnej opozycji na Białorusi – komentuje Fiodor Łukjanow, rosyjski komentator polityczny na portalu gazeta.ru.
rozwiń zwiń