Raport Białoruś

Szukają "antypaństwowych treści" u Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2012 14:40
Grodzieńscy milicjanci chcą przeprowadzić rewizję w sali wynajmowanej na potrzeby nieuznawanego przez oficjalne władze Związku Polaków na Białorusi.
Audio
Drzwi do sali wynajmowanej przez ZPB, w której milicja przeprowadziła rewizję po południu
Drzwi do sali wynajmowanej przez ZPB, w której milicja przeprowadziła rewizję po południuFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Sala jest wynajmowana przez Andrzeja Poczobuta, polskiego dziennikarza i działacza społecznego przetrzymywanego od ubiegłego czwartku w areszcie więziennym w Grodnie. Andrzej Poczobut jest podejrzany o znieważenie w internecie prezydenta Białorusi.
Milicjanci pokazali polskim działaczom znajdującym się w pomieszczeniach obok dokument zezwalający na przeszukanie sali i poprosili ich o klucze. W nakazie rewizji było napisane, że w sali mogą znajdować się materiały zawierające antypaństwowe treści. Igor Bancer powiedział Polskiemu Radiu, że nie mógł jednak otworzyć drzwi. - Pomieszczenie wynajmuje Poczobut i to on musiałby je otworzyć. Ja po prostu zaproponowałem milicjanton, żeby pojechali do więzienia, przywieźli Poczobuta i zgodnie ze wszystkimi procedurami mogli przeprowadzić rewizję - powiedział Igor Bancer.
W sali, którą chcą przeszukać funkcjonariusze odbywają się spotkania i imprezy organizowane przez Związek Polaków na Białorusi.

IAR

fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio
fot.
fot. Włodzimierz Pac, Polskie Radio

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dziennikarka Karty 97, Natalia Radzina, wyjechała z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 13:26
Redaktor naczelna niezależnego portalu białoruskiego Karta 97 i współpracowniczka byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua wyjechała przed kolejnym przesłuchaniem, na które wezwało ją KGB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut spotkał się z Radosławem Sikorskim

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2011 13:20
Radosław Sikorski przestrzegł władze białoruskie, że tylko wolność Andrzeja Poczobuta oraz innych działaczy antyreżimowych umożliwi dialog Mińska z Unią Europejską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut nie może wyjechać z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2011 15:05
Białoruskie MSW zabroniło Andrzejowi Poczobutowi opuszczania kraju. Musi meldować się na milicji trzy razy w miesiącu. Jeśli dojdzie do trzech naruszeń, wyrok będzie odwieszony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut laureatem Nagrody im. Woyciechowskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 23:37
Nagroda przyznawana jest autorowi materiału dziennikarskiego, który istotnie wpłynął na świadomość Polaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Poczobut: Polacy nie mogą być ugodowi

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 15:30
Polacy na Białorusi muszą być aktywni– mówi Stanisław Poczobut, ojciec Andrzeja Poczobuta. - Jeżeli my, Polacy, będziemy ugodowi, to będzie jak na Litwie. O nich mówią, że byli skorumpowani, (powiązani) z komunizmem – dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Poczobut: będziemy bronić polskiej szkoły

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2012 15:16
Władze Białorusi zwlekają z decyzją w sprawie szkoły w Grodnie, bo zastanawiają się, jaka będzie reakcja władz w Polsce i mniejszości na Białorusi – mówi Andrzej Poczobut w rozmowie z portalem polskieradio.pl.
rozwiń zwiń