Raport Białoruś

Prześladowanych opozycjonistów nie rejestrują w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 12:52
Dwaj byli kandydaci na urząd prezydenta Białorusi nie będą mogli uczestniczyć w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Jeden z białoruskich więźniów politycznych, Mikoła Statkiewicz, podczas procesu
Jeden z białoruskich więźniów politycznych, Mikoła Statkiewicz, podczas procesuFoto: statkevich.org

Okręgowe komisje wyborcze odmówiły rejestracji ich grup inicjatywnych. W wyborach nie wystartuje Mykoła Statkiewicz, skazany na 6 lat pobytu w kolonii karnej za organizację demonstracji po wyborach prezydenckich w grudniu 2010 roku.
Lidia Jarmoszyna, szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Białorusi poinformowała, że zgodnie z konstytucją osoby przebywające w więzieniach nie mogą uczestniczyć w wyborach. Deputowanym nie zostanie również Aleś Michalewicz, który uzyskał status uchodźcy politycznego w Czechach i tym samym nie mieszka na Białorusi.
Lidia Jarmoszyn poinformowała, że o mandat deputowanego zamierza ubiegać się kilku innych znany polityków opozycyjnych, między innymi Aleksander Milinkiewicz i Anatol Labiedźka .Deputowanym chce zostać również m.in. Alexander Pruszyński, obywatel Polski i Kanady, a ostatnio również i Białorusi, który od około 20 lat mieszka w Mińsku.
IAR/agkm

Galeria DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Trafił do aresztu KGB, bo wynajął mieszkanie”

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2012 23:00
- Pisze z więzienia, że będzie o siebie walczył – mówi mediom dziewczyna nieszczęsnego agenta nieruchomości. Siergiej Baszarymau może spędzić 7 lat w więzieniu, bo wynajął mieszkanie niewłaściwej osobie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna skarży się na "prowokacje ze strony opozycji"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 02:00
Zdaniem szefowej białoruskiej komisji wyborczej Lidii Jarmoszyny prowokacją są nielegalne publikacje przedstawiające w negatywnym świetle władze i wybory, wrzucane do skrzynek pocztowych wyborców.
rozwiń zwiń