Raport Białoruś

Milinkiewicz chce wziąć udział w wyborach parlamentarnych

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 10:30
23 września będzie wybierana niższa izba białoruskiego parlamentu, Izba Reprezentantów. Wśród opozycyjnych ugrupowań na Białorusi nie ma zgody co do przedwyborczej strategii.
Aleksander Milinkewitsch
Aleksander MilinkewitschFoto: europarl.europa.eu

Choć wszystkie białoruskie siły prodemokratyczne uważają, że zbliżające się wybory nie będą uczciwe, nie wypracowały wspólnego stanowiska co do tego, czy należy je bojkotować.
Kampanię bojkotu ogłosiły dotąd Białoruska Chrześcijańska Demokracja oraz rada koordynacyjna opozycyjnego ruchu Zjazdów Narodowych. Wysunięcie kandydatów zapowiedziała natomiast lewicowa partia Sprawiedliwy Świat i Zjednoczona Partia Obywatelska. Partia Białoruski Front Narodowy podjęła zaś decyzję, że weźmie udział w wyborach, ale zastrzegła sobie prawo wycofania swoich kandydatów. Partie, które bojokutują wybory stoją na stanowisku, że nie będą uczestniczyć w grze pozorów, w dodatku legitymując wybory, a przecież kampanię informacyjną można prowadzić przy każdej innej okazji.

Lider opozycyjnego ruchu "O Wolność" Aleksander Milinkiewicz zapowiada, że weźmie udział w wyborach parlamentarnych na Białorusi 23 września. Tłumaczy to chęcią przekonania wyborców, że jest alternatywa wobec obecnych władz, oraz przedstawienia planu reform.

- W odróżnieniu od wyborów prezydenckich parlamentarne raczej nie są w stanie zmienić władzy. Ale udział w kampanii wyborczej jest bardzo ważny przez wzgląd na stosunki z narodem - aby pokazać, że istnieje alternatywa oraz że niezależność i europejska perspektywa są zagrożone - napisał Milinkiewicz w tekście, opublikowanym we wtorkowym wydaniu niezależnej gazety "Narodnaja Wola".

Milinkiewicz, który był kandydatem w wyborach prezydenckich w 2006 r., nie startował w następnych, w 2010 r. Tłumaczył to brakiem postulowanych przez jego ruch zmian w ustawodawstwie wyborczym. Wskazywał również na brak jedności wewnątrz opozycji, która "wiele straciła na skutek wewnętrznych sporów".

Teraz tłumaczy, że zadaniem ruchu "O Wolność" w wyborach parlamentarnych będzie "umocnienie w Białorusinach przekonania o konieczności zmian i osobistej odpowiedzialności za los Ojczyzny". - Chcemy opowiedzieć ludziom o udanych reformach w różnych krajach, w tym u sąsiadów: Estonii, Słowacji, Polski, Czech i innych" - podkreślił.
- Proponujemy również plan reform dla Białorusi z uwzględnieniem ich (tych państw) błędów. Zaprezentujemy „Program narodowy” - swoistą mapę drogową reform, nad którą pracowaliśmy ponad rok - oznajmił, zapowiadają przedstawienie swoich propozycji w następnym tekście.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: Electby.org monitoruje wybory w sieci

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2012 00:20
Platformę obywatelskiego monitoringu Electby.org założyli białoruscy entuzjaści jeszcze przed wyborami 2010 roku. Teraz wznawia ona działalność. Podczas wyborów na Białorusi dochodzi z reguły do wielu nadużyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: wybory odbędą się 23 września

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2012 00:20
Aleksander Łukaszenka ogłosił termin wyborów parlamentarnych. - To będzie kolejna farsa - zgadza się większość opozycji. Część jednak nie wyklucza udziału w wyborach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: debaty wyborcze nie będą na żywo

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 00:20
- Ma się rozumieć, jeśli znajdzie się tam wezwanie „Wszyscy idziemy na plac świętować” jak podczas wyborów prezydenckich, to oczywiście zostanie wycięte – oświadczyła szefowa Centralnej Komisji Wyborczej Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś zaprosiła obserwatorów OBWE

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2012 18:00
MSZ Białorusi skierował zaproszenie do obserwacji wyborów parlamentarnych do biura ODIHR w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarmoszyna i Łazawik dostali unijne wizy

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2012 15:00
Szefowa komisji wyborczej Białorusi Lidia Jarmoszyna i sekretarz komitetu wyborczego Nikołaj Łazawik dostali wizy do Wiednia, mimo że są na uniijnej czarnej liście objętych sankcjami za naruszenia praw człowieka na Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko 13 opozycjonistów w komisjach wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2012 14:39
Zakończyło się formowanie komisji wyborczych przed zaplanowanymi na 23 września wyborami do Izby Reprezentantów, niższej izby parlamentu Białorusi. W ich skład weszło niewielu przedstawicieli opozycji - poinformowało w poniedziałek Radio Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Opozycjonista nie mógł pojechać na szczyt OBWE

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 17:16
Władze Białorusi nie wypuściły z kraju lidera kampanii "O sprawiedliwe wybory" Wiktara Karniajenki, który leciał do Wiednia na seminarium OBWE na temat wyborów - podało w czwartek Radio Swaboda, dodając, że do Wiednia pojechała za to szefowa CKW Lidia Jarmoszyna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Štefan Füle: po uwolnieniu więźniów, granicą jest niebo

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2012 23:00
Komisarz Štefan Füle uważa, że przyjazd szefa białoruskiego MSZ do Brukseli to doskonała okazja, aby porozmawiać o sytuacji na Białorusi. Najważniejsze, według niego, to „wyjść poza bieżącą politykę”.
rozwiń zwiń